Lidovky.cz

Unikátní projekt: Čeští vědci měří skleníkové plyny 250 metrů nad zemí

  8:07

Netvrdíme, že za pár let nějaká změna zničí svět. Měření však pomohou objasnit, co klimatická změna vůbec znamená, říká ředitel centra CzechGlobe.

foto: © Centrum výzkumu globální změny – CzechGlobeČeská pozice

Zbývá jen zapojit poslední přístroje a národní referenční stanice pro monitoring skleníkových plynů přejde do plného provozu. Nejvyšší stavba postavená pro vědecké účely v historii České republiky má tvar obřího stožáru ukotveného 15 ocelovými lany. Z vrcholu ve výšce 250 metrů lze dohlédnout zhruba do vzdálenosti 50 kilometrů.

Atmosférická stanice za 45 milionů korun se tyčí v Křešíně u Pacova na Českomoravské vrchovině a provozuje ji Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe). Díky své výšce poskytne od léta vědcům možnost zkoumat skutečný výskyt skleníkových plynů v atmosféře, a přispěje tak k výzkumu globálních změn klimatu v Evropě i ve světě. Skleníkové plyny již řadu let dokáže měřit například stanice Bílý kříž v Beskydech, ta je však umístěna příliš nízko nad zemí, a výsledky měření proto nejsou tak přesné.

Pro obsluhu jednotlivých podlaží slouží vědcům a technikům stísněný výtah umístěný uprostřed věže, která se ve větru kýve až o několik metrů. Ve výšce 50, 125 a 250 metrů jsou plošiny, na kterých je umístěno celkem 22 měřicích přístrojů. Věž stojí na pozemku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který zde již 25 let provozuje klasické meteorologické měření (na věži budou i některé přístroje ČHMÚ).

Mimořádná přesnost

Již během několika týdnů začne stanice sloužit jako národní monitorovací bod výskytu a dálkového přenosu skleníkových plynů, vybraných atmosférických polutantů a měření základních meteorologických charakteristik, jako je teplota, tlak, vlhkost vzduchu a směr a rychlost větru. Nedaleko od stožáru, přímo v poli, je ještě umístěna menší stanice, která měří toky skleníkových plynů mezi atmosférou a místním zemědělským ekosystémem.

Po letech se třeba ukáže, že to s klimatickými změnami není tak zlé. Nebo právě naopak.„Stanice díky své výšce a dalším parametrům umožňuje naprosto unikátní měření ve velmi vysokém stupni přesnosti. Měříme zde koncentrace oxidu uhličitého, oxidu dusného, oxidu uhelnatého, vodní páru a metan, čili základní skleníkové plyny,“ uvedl pro ČESKOU POZICI ředitel centra CzechGlobe profesor Michal Marek.

Měření podle Marka pomohou objasnit, co klimatická změna vůbec znamená. „Nejsme organizací, která by tvrdila, že za pár let přijde nějaká změna a zničí svět. Dosavadní bádání ale ukazuje, že je vhodné se tímto problémem zabývat; a po letech se může třeba i ukázat, že to není tak zlé – nebo právě naopak. Ale je třeba to dělat seriózně, a ne rovnou klimatické změny zavrhnout jen proto, že nerozumíme tomu, o co v těchto procesech jde,“ poznamenal Marek.

„Dohlédne“ až k oceánu

Vysočinu si vědci pro umístění stanice vybrali záměrně. Jde o jedno z nejčistších míst v republice, takže je pro účely vědeckých zkoumání vhodnou referenční lokalitou. „Místo bylo vybráno s ohledem na to, aby stanice umožňovala měření, která nejsou vysloveně lokální. Záběr musí být skutečně široký. Za určitých klimatických podmínek tu budeme měřit například i vzdušné masy, které jdou od oceánu. Navíc zde na Vysočině není žádný výrazný lokální zdroj emisí, který by nám mohl ovlivnit výsledky,“ vysvětluje Marek.

Stanice se stane součástí evropské výzkumné infrastruktury ICOS (Integrated Carbon Observation System) zaměřené na problematiku uhlíkového cyklu kontinentální Evropy. V rámci tohoto programu se jedná o nejmodernější věž (byla postavena přímo k tomuto účelu, a nikoliv přestavbou jiného dosluhujícího zařízení, jako tomu mnohdy bývá v jiných případech). Do panevropské sítě začne stanice dodávat data od začátku příštího roku. Údaje bude možné srovnávat také s jinými světovými stanicemi, například s tou nejstarší a nejznámější, která je umístěna na sopce Mauna Loa na ostrově Havaj.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.