Únik před exekutorem? Koupě virtuální adresy za 99 korun měsíčně

Chátrající dům na kraji vesnice nebo malý byt ve starém paneláku na sídlišti. Takové domicily se mohou hodit všem, kdo hledají trvalé bydliště, nikoli však reálné bydlení. V zemi, kde je více než 800 tisíc lidí v exekuci, se takové adresy stávají populární. Skrýš před exekutory ale nemusí fungovat.

Má Česká správa sociálního zabezpečení posílat na své dlužníky exekutory? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Má Česká správa sociálního zabezpečení posílat na své dlužníky exekutory? | foto: Richard Cortés, Česká pozice
Má Česká správa sociálního zabezpečení posílat na své dlužníky exekutory?

Na trhu přibývá firem, které založily byznys na poskytování adresy „do občanky“. Za devadesát devět korun měsíčně nabízejí trvalý pobyt téměř kdekoliv v Česku. „Měsíčně uzavíráme přibližně padesát smluv s novými zákazníky na období minimálně jednoho kalendářního roku,“ napsal LN Lukáš Palma ze společnosti Levné sklady. Ta zakládá obchodní společnosti na klíč, zřizuje jejich virtuální sídla – a také virtuální trvalé pobyty.

Palma tvrdí, že jejich klienti jsou motivováni hlavně dvěma důvody. „Třeba nastupují do nového zaměstnání a stydí se za adresu v dokladech,“ uvedl případ klienta, který měl původně trvalý pobyt nahlášený na radnici.

Další z nejčastějších motivací je právě obava lidí z exekutorů. „Lidé mají exekuce ať už vlastní vinou, nebo cizím zapříčiněním. Takto jim lépe pomáháme začlenit se do společnosti a bojovat proti arogantnímu chování na úřadech,“ dodal Palma. Lidé, kteří si takové trvalé bydliště opatří, ovšem v objektech nebydlí, na trvalé adrese proto není co zabavit. Společnost zatím nabízí zřízení trvalého pobytu zejména v chudších regionech, kde je vysoký podíl exekucí. Chce však své působení rozšířit na všechny okresy.

Nespolehlivá lest

Finta může mít háček, pokud exekutoři znají místo, kde dlužník doopravdy žije a bydlí. „Pro vedení exekuce prodejem movitých věcí je rozhodující faktické místo jeho pobytu, nikoliv to, které dlužník uvádí. Soupis movitých věcí se provádí v místě, kde se dlužník skutečně zdržuje,“ říká Martina Houšková, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Nicméně změnou trvalého pobytu je možné dohledání místa, kde dlužník skutečně bydlí, významně zkomplikovat. „Se situací, kdy se dlužníci zdržují na jiných adresách, než které jsou oficiálně dlužníky uváděny, se exekutoři setkávají poměrně běžně,“ říká mluvčí Exekutorské komory ČR Martina Houšková. Exekutoři však mohou využít i jiné prostředky, jak dlužníka najít.

Praxe společností, které poskytují čistě formální místa trvalého bydliště, se ale zdá na hraně zákona Ondřeji Preussovi, právnímu expertovi a zakladateli společnosti Dostupný advokát.

Exekuce není samozřejmě jediným důvodem, proč mají lidé zájem o virtuální bydliště. „Jestli nemáte trvalý pobyt, nemůžete mít řidičský průkaz, bankovní účet ani nemůžete žádat o půjčky či hypotéku,“ dodal Lukáš Palma.

„V převážné většině kontakt našim zákazníkům dávají buď právníci, nebo dokonce sami exekutoři. To se stalo v případě, kdy rodiče dlužníka bydlí ve vlastním bytě, kde má stále hlášen trvalý pobyt i jejich syn, který již několik let s rodiči nežije a má mnoho exekucí,“ popsal zkušenosti svých klientů Palma.

Praxe společností, které poskytují čistě formální místa trvalého bydliště, se ale zdá na hraně zákona Ondřeji Preussovi, právnímu expertovi a zakladateli společnosti Dostupný advokát. „Institut trvalého pobytu směřuje k něčemu jinému. Člověk by měl mít k takovému místu pevný svazek. Vážou se na něj další důležité záležitosti, třeba volební právo,“ připomenul právník. Prakticky ale podle něj nemůže nikdo zabránit tomu, aby třeba v jednom bytě v paneláku bylo přihlášeno k trvalému pobytu i padesát lidí. „S takovým případem jsem se již setkal, ale nenašel jsem žádné rozhodnutí, které by to zakazovalo. Přesto si myslím, že je to proti smyslu povahy trvalého pobytu,“ dodal Preuss.

Mýtus zákazu ve smlouvě

Společnosti, které za malý obnos trvalý pobyt nabízejí, často jako motivaci svých klientů uvádí, že jim řeší situaci, kdy vlastník bytu nepovolí nájemci zřídit si trvalý pobyt v pronajatém bytě. „To je mýtus, který stále přežívá. Nájemce nepotřebuje souhlas vlastníka bytu, aby si v bytě trvalý pobyt zřídil,“ upozornil Preuss. Místně příslušný úřad trvalý pobyt přihlásí každému, kdo přinese nájemní smlouvu. Důležité je pouze, zda je platná a jestli objekt, který má pronajatý, je určen k bydlení. Trvalý pobyt nelze zřídit v komerčním prostoru ani ateliéru. Podle Preussových zkušeností ale vlastníci nemovitostí často do nájemní smlouvy ustanovení o zákazu zřízení trvalého pobytu přesto zařadí. „Do smluv to dávají, aby to lidi odradilo, ale ve skutečnosti by takové ustanovení bylo v případě sporu vyhodnoceno jako neplatné,“ dodal k tomu.

Jakmile nájemní vztah skončí, má ale vlastník nemovitosti právo bývalému nájemníkovi trvalý pobyt zrušit. Poté, co proběhne správní řízení, ve kterém se k záležitosti vyjadřují obě strany, dojde ke zrušení trvalého bydliště v předmětu nájmu. Pokud si nájemník nezařídí trvalé bydliště jinde, je automaticky přihlášen na radnici. To je jedna z mála možností, jak k bydlišti na úřadě přijít.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.5.2018 03:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.