Lidovky.cz

Únik informací v kauze pandurů ohrožuje další vyšetřování

  14:17

Aktualizováno. Citace z výpovědi rakouského manažera firmy Steyr Stephana Szücse a zveřejnění jeho identity může zastrašit další svědky.

Aktualizováno. Policie prošetřuje vrchní státní zastupitelství v Praze kvůli úniku informací v kauze nákupů obrněnců Pandur.  Krátce poté, co se letos v květnu v médiích objevilo, že rakouský manažer firmy Steyr Stephan S. poskytl česko-rakouskému týmu vyšetřovatelů klíčové svědectví, mohli si čtenáři tisku přečíst rovněž jeho příjmení. Vzhledem k tomu, že na policii měl ke spisu přístup omezený počet lidí, je podle Respektu pravděpodobné, že informace „utekla“ z pražského vrchního státního zastupitelství.

Stephan Szücs, který vypověděl, co se dozvěděl na schůzce s Markem Dalíkem, poradcem bývalého premiéra Mirka Topolánka v roce 2007, má - jako vždy v těchto citlivých případech - obavy o své bezpečí. Podle MF Dnes policistům řekl, že Dalík požadoval „platbu“ 480 milionů korun za pokračování obchodu s pandury. Rozhovoru se měli dále účastnit slovenský zbrojař Miroslav Výboh a poradce General Dynamics (americký vlastník firmy Steyr, která vyrábí pandury) Victor Jakovich.

Vedle zvýšených bezpečnostních opatření v Szücsově okolí, lze očekávat, že české orgány činné v trestním řízení budou rakouskými kolegy při vyšetřování korupce spojené s pandury drženy v informačním vakuu. Navíc bude mnohem těžší přesvědčit další zainteresované osoby, aby kriminalistům cokoli řekli. Mají o důvod víc bát se prozrazení své identity.

Mezinárodní skandál potvrdil, že Česko není v takovýchto případech spolehlivý partner. O to důležitější je prokázat, že šlo o selhání jednotlivce a případně rozkrýt síť vazeb sahajících na pražské vrchní státní zastupitelství, které mohl únik posloužit. Šéf vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastmil Rampula, pod nímž se v současnosti povážlivě houpá židle, musel napravovat pošramocenou pověst napravit ve Vídni.

A tím to neskončilo. Jak potvrdil Euro.cz, Rampula minulý týden podal trestní oznámení na neznámého pachatele z řad státních zástupců. Podezření z prosáknutí utajovaných informací směřuje k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Právě vztah mezi jeho šéfem Pavlem Zemanem a Rampulou je dosti napjatý, Zeman žádá o Rampulovo odvolání.

Do kontaktu s protokolem z výslechu Szücse z 25. března však přišlo více osob. Byli jimi detektiv protikorupčního útvaru František Zahálka, Marcela Kratochvílová, která případ pandurů dozoruje a její nadřízený Libor Grygárek, náměstek vrchního státního zástupce v Praze. Kopie byla zaslána také Zdeněku Kasalovi z Nejvyššího státního zastupitelství, který o spis požádal. A 11. května v MF Dnes vyšly citace z výslechu.

Očista a zamezení podobným únikům z vyšetřování citlivých případů je důležitá i vzhledem k dalším kauzám, v nichž česká policie a justice spolupracuje s cizinou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.