Lidovky.cz

Unaví se hongkongští studenti?

  9:25
Studentské protesty sice začaly za tropických veder, ale mezitím nastal podzim a s ním nejpříjemnější období v roce. Studentů není třeba k hlídání barikád mnoho a budou zůstávat na ulici, dokud jim nezačne být zima.

Studium nepočká. Mladý demonstrant v Hongkongu se ve volné chvíli učí. foto: Reuters

Hongkongské studentské protesty známé také jako Deštníková revoluce začaly 22. září. A reagovaly na plánované oktrojování hongkongského volebního procesu Všečínským shromážděním lidových zástupců Čínské lidové republiky pro nadcházející volby šéfa správy Hongkongu. Jaký je rozsah studentské blokády dopravy v Hongkongu zahájené 30. září?

Odehrává se na několika od sebe značně vzdálených místech, a ani zdaleka neochromuje celé město. Lze si to představit, jako kdyby studenti v Praze obsadili na čtyři týdny náměstí I. P. Pavlova a zablokovali v obou směrech magistrálu, což by ochromilo dopravu od Bulhara až po Vyšehrad, a kromě toho by si vybrali třeba ještě křižovatku na Vypichu.

Většina obyvatel Hongkongu vede normální život. Mnoho z nich sice blokádu kritizuje, protože vznikají dopravní zácpy, ale někteří, odhlédneme-li od politické otázky, oceňují, že tam, kde běžně nelze potkat chodce ani na chodníku, je nyní možné chodit po silnici a jezdit na kole, a výrazně se zde zlepšil vzduch. Jako by se z pražské Legerovy ulice stala pěší zóna a do Fantovy kavárny na hlavním nádraží se dalo vstupovat přímo z ulice.

Snad proto se hongkongským studentům nechce domů. Nebo možná proto, že svými protesty zatím v podstatě ničeho nedosáhli.

Argumenty proti demonstacím

Studentům se zatím domohli jen toho, co se od začátku zdálo jediné možné – jednání s hongkongskou vládou. Nedokázali však sjednotit svůj postup a upustit od nerealistických požadavků, a proto nemělo valný efekt. Zúčastnila se ho pouze jedna ze tří studentských organizací, která předala hongkongské vládě komuniké s tím, aby bylo posláno do Pekingu. Vláda to sice slíbila, ale není pravděpodobné, že tento slib splní.

Na demonstracích se stále častěji objevují hlasy, které se studentskými protesty nesouhlasí, a to nejen členů hongkongské mafie Triáda, ale i skupin organizované veřejností, jež bourají barikády a chovají se velmi násilně. Také hongkongská média, veřejné instituce, jako jsou univerzity, a dokonce „dospělí“ sympatizující se studenty je vyzývají k ukončení blokády, přičemž hlavním argumentem je osobní bezpečnost.

Hongkongská média, veřejné instituce, jako jsou univerzity, a dokonce „dospělí“ sympatizující se studenty je vyzývají k ukončení blokády, přičemž hlavním argumentem je osobní bezpečnost

Například rodiče jednoho demonstranta přišli do blokované zóny a na kolenou ho prosili, aby se vrátil domů. Naopak jedna studentka pohrozila své matce, že se jí zřekne, pokud s ní na blokádu nepůjde. A nakonec ji přesvědčila. V obou případech je nutné si uvědomit, že rodinné vazby jsou v Číně tím nejdůležitějším. Vůbec nepřichází v úvahu, aby se děti protivily rodičům, jak známe ze západní kultury.

Zdánlivě silným argumentem hongkongské vlády i rostoucího počtu odpůrců studentské akce z řad obyvatel je, že čtyřtýdenní blokáda poškodila hospodářskou situaci města, protože prý klesla návštěvnost turistů z Číny. Dokonce i populární hongkongský herec Jackie Chan známý z akčních filmů prohlásil, že protesty narušují ekonomiku Hongkongu.

Na začátku protestů sice čínské úřady pozastavily vydávání výjezdních dokladů hromadným zájezdům, ale podle hongkongské Rady cestovního ruchu klesla návštěvnost z Číny jen o pět procent a ministr financí John Tsang Čchun-wa prohlásil, že hongkongský finanční trh nezaznamenal žádnou ztrátu.

Mlčení všečínského shromáždění

Změna politické situace v Hongkongu je stále v nedohlednu. Šéf jeho správy Leung Čchun-jing nehodlá odstoupit a chová se arogantně. Dokonce opovržlivě prohlásil, že kdyby se zavedlo v Hongkongu všeobecné volební právo, mohli by kandidáty na šéfa správy být i občané s nízkým příjmem.

Vláda stále častěji poukazuje na to, že pokud hongkongský soubor základních garantovaných zákonů, takzvaný „Základní zákon“, nestanovuje počet kandidátů na šéfa správy, není nezákonné jich pro příští volby navrhnout méně než dosud. To je posun, protože tento, v zásadě pravdivý argument na začátku protestů nepoužívala. Možná proto, že nepovažovala demonstrující studenty za rovnocenného protivníka.

Všečínské shromáždění mlčí a zdá se, že v mlčení bude pokračovat. To je totiž v čínském vyjednávání s protivníkem nejčastější taktikou.

Vláda uvádí tento argument především proto, aby ukázala, že pokud by měly být splněny studentské požadavky, musel by se zásadně změnit „Základní zákon“. Soubor zákonů však nevytvořilo žádné ústavodárné shromáždění, ale jen vybraní představitelé hongkongské a pekingské vlády. V Hongkongu proto neexistuje jakýkoliv, případně demokratický zákonodárný orgán, který by tuto změnu mohl uskutečnit – pouze Všečínské shromáždění lidových zástupců ČLR v Pekingu.

V důsledku toho se mluvčí studentů rozhodli jednat prostřednictvím hongkongské vlády přímo s tímto všečínským shromážděním. To však mlčí a zdá se, že v tomto mlčení bude pokračovat. Mlčení je totiž v čínském vyjednávání s protivníkem nejčastější taktikou, a to i v běžném životě, byť by šlo o zanedbatelný problém.

Počítačová odveta

Na blokovaných místech se často hraje a zpívá, ale většina hvězd showbyznysu se stále nijak neprojevuje. Světoznámý americký jazzový saxofonista Kenny G, který je v Číně velmi populární, se nedávno náhodou objevil u jedné protestní zóny. Několik studentů se s ním vyfotilo a on napsal na Twitter, že jim „fandí“. Poté, co však mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová upozornila, že by se zahraniční státní příslušníci měli vyjadřovat k protestům opatrně, svou podporu odvolal.

V počítačové hře, kterou vyvinula skupina programátorů , postavičky studentů musejí nenásilně bránit barikády proti policistům

V místech protestů vznikla řada různých uměleckých i jinak nápaditých děl, z nichž některá již poptává a vysoce oceňuje například londýnská Tate Gallery. Na ulici se například objevil tank z pet lahví a protesty jsou často zaznamenávané graficky. Zajímavá je i počítačová hra, kterou vyvinula skupina programátorů a v níž postavičky studentů musejí nenásilně bránit barikády proti policistům. Vystupuje v ní i mytologická postava boha Kwan Tchaje, jenž má v Hongkongu svůj chrám, a je známý jako patron policie.

Možná je to odveta za kilové těžítko, které hongkongská policejní správa nechala po svém prvním tvrdém zásahu vyrobit do vlastní sbírky suvenýrů a na němž je zobrazena skupina policistů s ochrannými štíty, z nichž jeden drží výstražný nápis: Pozor slzný plyn!

Je to provokace

Hongkongská vláda nepovažuje studentskou blokádu za spontánní projev nesouhlasu, ale za provokaci. Prohlásila například, že protesty jsou řízené ze zahraničí, zejména z USA, jež se však proti tomu ohradily. Při nedávném setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s jeho čínským protějškem Wang I opět zdůraznil, že se USA nemají vměšovat do vnitřních záležitostí Číny.

Hongkongská vláda nepovažuje studentskou blokádu za spontánní projev nesouhlasu, ale za provokaci

Podobně Čína upozornila i jiné země. Výbor pro zahraniční záležitosti dolní sněmovny britského Parlamentu, který se již letos v červenci rozhodl si ověřit, zda jsou v Hongkongu dodržovány podmínky čínsko-britské smlouvy, dle níž se situace v Hongkongu nezmění až do roku 2047, však uvedl, že navzdory tomu město navštíví, a dokonce dříve, než plánoval – ve druhé polovině listopadu.

Peking sice proti této návštěvě několikrát protestoval a hongkongští představitelé se s delegací nehodlají setkat, ale předseda výboru Richard Ottaway sdělil, že si důkazy potřebné k vypracování zprávy o dodržování smlouvy obstarají vlastními silami.

Tradiční mírný postup

Šéf hongkongské správy Leung Čchun-jing, který po rozhovorech se studenty doufal, že ukončí svou blokádu, prohlásil, že se situace v Hongkongu vymyká kontrole a že jde o vzpouru. Proto nařídil, aby hongkongská policie odstranila barikády, což se jí ale zcela nepodařilo. Demonstrující studenti totiž s pomocí sympatizujících občanů barikády opravili.

Ozývají se hlasy, že v jiné, byť demokratické zemi „by se se studenty dávno zatočilo“. Tradicí Hongkongu, ač v sousedství Číny, však je mírnější postup.

Nepomohlo ani to, že majitelé několika podniků v okupovaných zónách, kteří mají kvůli blokádě finanční ztráty, podali na studenty trestní oznámení a že soud vydal nařízení, aby je opustili. To všechno dává policistům důvod zasahovat a navzdory pokojným demonstracím jsou jejich zásahy stále tvrdší. Studenty se kromě jiných pokusil přinutit k odchodu 77letý, dávno politicky se neangažující první šéf správy Hongkongu z let 1997 až 2005 Tung Čchi-hwa. Dle něho pekingská vláda nepošle na demonstrující studenty tanky, pokud blokádu ukončí.

Je s podivem, že se studentům daří okupovat centrální tepny města již měsíc. Ozývají se totiž hlasy, že v jiné, byť demokratické zemi „by se s nimi dávno zatočilo“. Tradicí Hongkongu, ač v sousedství Číny, však je mírnější postup. V běžném životě to platí například při styku s úřady. Nejprve jste upozorněni na chybu a až poté, je-li to nutné, pokutováni. Často stačí jen verbálně a bez důkazu odůvodnit pochybení a pokuta je odpuštěna.

Kdo si neví rady…

Někteří pozorovatelé hongkongských protestů tvrdí, že se studenti dostali do patové situace. Blokáda je sice jejich trumfem, ale nevědí si s ním rady, protože neumějí vyjednávat. Možná si však neví rady ani vláda v Pekingu. Nechce ztratit tvář a podřídit se studentským požadavkům, ani zasáhnout vojensky, aby se neztrapnila před světem. Proto snad čeká, až se studenti unaví.

Blokáda je sice trumfem studentů, ale nevědí si s ním rady, protože neumějí vyjednávat. Možná si však neví rady ani vláda v Pekingu.

Momentálně však má pekingská vláda proti sobě počasí. Protesty sice začaly za tropických veder, ale mezitím nastal podzim a s ním nejpříjemnější počasí v roce. Studenti se hned tak neunaví také proto, že k hlídání barikád jich není třeba mnoho.

Na místa protestů přicházejí mimo pracovní dobu tisíce lidí, ale zbytek dne střeží barikády většinou jen stovky studentů bivakujících ve stanech, kteří se mohou podle potřeby střídat. Ukazuje se, že to zatím stačí. Studenti mohou v podstatě zůstávat na ulici tak dlouho, dokud jim nezačne být chladno. Nejnižší zimní teploty v Hongkongu však málokdy klesnou pod deset stupňů Celsia nad nulou a taková zima tu začíná až v únoru! 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.