Ulož.to míří k legalizaci. Ostatním hrozí žaloby.

Provozovatelé internetového úložiště se s Mezinárodní federací fonografického průmyslu IFPI zřejmě dohodnou.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ještě na podzim to vypadalo, že v Česku vypukne první velká soudní přestřelka kvůli pirátskému obsahu na internetu. Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) pohrozila megažalobou na uploadovací službu Ulož.to. Od té chvíle obě strany potenciálního střetu vyjednávají. V pátek dopoledne došlo dle informací ČESKÉ POZICE mezi provozovateli Ulož.to a ředitelkou českého zastoupení IFPI Petrou Žikovskou k zatím poslední mírové schůzce. Výsledek? Na „ostré“ před soudem mezi nimi zřejmě nedojde.

„Obě strany mají zájem na dohodě,“ řekl ČESKÉ POZICI spolumajitel Ulož.to Jan Karabina. Totéž potvrdila i Žikovská: „S průběhem jednání jsem spokojená, je velmi konstruktivní. Máme snahu najít společné řešení.“ Dle Žikovské je třeba dořešit pouze byznys plán. Jak pro ČESKOU POZICI uvedla již dříve, variantou je udělení licence k užití hudby, která se na Ulož.to vyskytuje, za poplatek. Tím by se jednalo o zveřejnění se souhlasem majitelů práv, a z Ulož.to by se z hlediska IFPI stal další z legálních servisů na českém trhu. Zda bude server platit předplatné, či za jednotlivé downloady, zatím není jasné.

Rýsující se dohoda ale neznamená, že je IFPI spokojená. Jak avizuje Žikovská, dokončí přípravu žalob na další servery, jejichž prostřednictvím uživatelé sdílejí i pirátský obsah. O které se konkrétně jedná, odmítla ředitelka IFPI upřesnit: „Známe je všichni. Žaloby na ně budou podány v horizontu týdnů.“ Na Ulož.to hrozba soudem zafungovala – citujme dřívější prohlášení Žikovské: „V momentě, kdy jsme zveřejnili, že na ně připravujeme žalobu, oni se ozvali a požádali o možnou legalizaci servisu.“ Jak se nyní zachovají všichni ostatní provozovatelé?

Ulož.to a svoboda internetu

K současné situaci kolem „boje za svobodný internet“ na několik dotazů ČESKÉ POZICE e-mailem odpověděl spolumajitel uploadovacího serveru Ulož.to Jan Karabina. Ulož.to s novináři osobně zpravidla nekomunikuje.

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o protipirátské dohodě ACTA?

KARABINA: Dohoda ACTA se nám zdá nešťastná a skutečně omezující svobodu internetu. Spíš ale nemění tolik pravidla pro naši společnost, jako pro uživatele (a to internetu obecně, nikoli jen Ulož.to).  Na celou dohodu máme podobný názor jako Daniel Dočekal na Lupě. Jako firma se dohody ACTA nebojíme, jako uživatelé internetu ano.

ČESKÁ POZICE: Jakou odpovědnost cítíte za obsah nahraný uživateli?

KARABINA: Ulož.to je pouze veřejným datovým úložištěm se vším všudy. Uživatelé sem mohou nahrávat libovolný obsah, nesou však plnou odpovědnost za jeho nezávadnost. Nahrávání jakéhokoliv závadného obsahu je v rozporu se smluvními podmínkami pro užívání serveru Ulož.to, které udávají přísná pravidla, jaký obsah smí být nahráván. Obecně podle evropských právních směrnic není za data, jež nahraje uživatel na internet, zodpovědný provider, ale uživatel.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem se na svých stránkách snažíte omezit pirátský obsah?

KARABINA: Ulož.to funguje v rámci právního řádu ČR a jakékoliv zjištěné přestoupení ve sdílení autorských materiálů okamžitě mažeme. O mazání závadného obsahu se stará speciálně vyčleněné oddělení. U každé nahrané položky je možnost nahlásit ji jako podvodnou či závadnou přímo v odkazu na stránce, samozřejmě url závadných souborů nám lze hlásit i e-mailem a na každý podnět rychle reagujeme.

Právě kvůli mazání, respektive nemazání či příliš pomalému mazání pirátského obsahu se Ulož.to v posledních dnech dostalo pod silnou kritiku interpretů a producentů. Posledním příkladem je producent animovaného filmu Kozí příběh Jan Tománek, který si redakci Ihned.cz postěžoval na pomalost Ulož.to v celém procesu odstraňování pirátských kopií. Spolumajitel Ulož.to Jan Karabina ale Ihned.cz sdělil, že systém serveru v současnosti prochází velkou změnou, jež si vyžádá velké nasazení pracovníků. „Navzdory tomu, se nám ale podle našeho názoru až na naprosté výjimky (mezi něž pan Tománek nepatří) daří závadný obsah včas odstraňovat,“ řekl Karabina.

ČESKÁ POZICE: Jaký názor máte na zatčení Kima Schmitze? Neobáváte se, že by Ulož.to mohlo dopadnout stejně?

KARABINA: Nefungujeme na stejném principu jako Megaupload.

ČESKÁ POZICE: Jak se stavíte ke sdílení pirátského obsahu na internetu?

KARABINA: To není otázka na nás, jsme pouze veřejné datové úložiště.

ČESKÁ POZICE: Co dle vás znamená svoboda internetu?

KARABINA: Osobně vnímáme snahu omezit svobodu internetu negativně. Na jakékoliv podnikání na internetu by pak měly vliv zákony SOPA a PIPA, které měly být v poslední době schvalovány v USA. Pak by v ohrožení byla každá firma, která nabízí uživatelům vkládat vlastní obsah. To by pravděpodobně podobu internetu podstatně změnilo (od Googlu přes Facebook až po Ulož.to). V každém případě věříme v evropské právní tradice, které takovou cenzuru internetu, jaká je navrhována v USA, nepřipustí.

ČESKÁ POZICE: Jaké změny Ulož.to v příštích týdnech chystá a proč s nimi přichází právě teď?

KARABINA: Během tohoto měsíce plánujeme zavést další opatření, která by měla efektivněji čelit zneužívání podmínek našeho serveru. Jde o plánované aktivity, jež souvisejí se zprovozněním nové verze Ulož.to. Její uvedení do provozu je velice náročné a probíhá od začátku tohoto týdne.