Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský proces s Tymošenkovou: Možná spíš spravedlnost než politika

Evropa

  11:07

Výroky europolitiků v případě trestního stíhání bývalé ukrajinské premiérky jsou vměšováním do vnitřních záležitostí suverénní země.

Nynější politický kurz Ukrajiny i proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou tento týden kritizovala i skupina „předních světových politiků a intelektuálů“ včetně Václava Havla a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. foto: © ČESKÁ POZICE, ReutersČeská pozice

Několik ukrajinských politiků je trestně stíháno kvůli podezření z krádeží, zneužívání služebního postavení a neúčelného využívání svěřených prostředků. Bývalá premiérka Julija Tymošenková, nejznámější tvář z obviněných, oponuje, že jde o politicky motivovaný proces.

Ministři zahraničí Evropské unie varovali Bělorusko i Ukrajinu před pronásledováním opozičních činitelů. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé upozornil, že by EU nemusela schválit rozsáhlou obchodní dohodu s Kyjevem, pokud by pokračovalo „neodůvodněné soudní líčení“ s Tymošenkovou. Nynější politický kurz Ukrajiny tento týden kritizovala i skupina „předních světových politiků a intelektuálů“ včetně Václava Havla a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Hrůzná představa

Není dobře si zvykat na hrubé mravy, či lépe na nezpůsoby. Když na Ukrajině vládl prozápadní prezident Viktor Juščenko, nikomu nepřišlo na mysl zpochybňovat úroveň ukrajinské justice. Tymošenková je nyní v rukách justice, za jejíž kondici má jako vrcholná ukrajinská politička velkou odpovědnost.

Výroky europolitiků jsou exemplárním příkladem vměšování do vnitřních záležitostí suverénní země. Psychologicky je však toto vměšování pochopitelné. Oněm politikům se zřejmě zastavilo (nebo urychlilo?) vyměšování, když si uvědomili, že by jejich voliči mohli od nich chtít, aby před soudem „vydali počet“ ze své činnosti. Opravdu hrůzná představa!

Je jasné, že Západ má s Ukrajinou protiruské plány, a byl ochoten podporovat třeba banderovce, jen když budou na jejich straně

Oni „přední europolitici“ svorně pomíjejí možnost, že by na oněch obviněních něco mohlo být. Zřejmě to není náhoda. Asi jim došlo, že se Ukrajina svým způsobem vydala cestou Islandu.

Lidé odepřeli politikům božské atributy nedotknutelnosti, které si budovali pomocí „zvykového práva“ na základě právě takovéto kruhové obrany, jakou nyní předvádějí. (U nás politici předvedli podobné předkolečko v rámci smutně proslulé „čunkiády“, kde byl Schwarzenberg – opět shodou okolností? – jedním z nejtrapnějších protagonistů.) Veřejnost prostě vzala slovo ministr vážně, od původního významu sloužit. A špatný služebník patří před soud.

Anticivilizační síly

Jak by se lidé domohli svých práv, kdyby byli zticha? Zakáží-li politici zákonem možnost, že by mohli být postaveni před soud, může dospět situace k takovému varu, že je pak lidé bez soudu pověsí či zlynčují. Jedním z referenčních znaků civilizace je však řešení sporů před soudem.

Ti, kdo odmítají možnost soudních procesů s politiky, jsou pak z definice anticivilizačními silami. Jejich motiv je jasný. Představují si velmi živě, že by se něco podobného mohlo stát i jim. Mnozí dokonce obsahově dobře tuší, čeho by se případná obvinění mohla týkat! Je však nutné reálně přiznat, že trestní stíhání vedené účelově může člověku zničit život, i když se prokáže jeho nevina. Tím spíše by však politici měli být vydáni světské spravedlnosti, aby si ochutnali, jak funguje, kam to nechali dojít.

Ano, mnoha lidem účelové trestní stíhání zničilo život. Politikům to však nevadilo, protože jich se to netýkalo. Naopak, už klasický případ „čunkiády“ je usvědčil, že soudům prostě nevěří a že udělají cokoli, aby nebyli podrobeni systému, který sami vytvořili a pomáhali udržovat.

Tím spíše by tedy politici – i pro výstrahu ostatním politikům – měli stanout před soudem. A politici ostatní by měli mediálně kušovat. Je to nevhodné, nevkusné. A je to dokonce neoprávněné zasahování nejen do záležitostí cizího státu, ale i do výkonu soudní moci.

Západ v pasti

Z jistého pohledu lze prohlásit, že ukrajinské procesy jsou motivovány politicky. Ta politika však nemusí být stranická! Onou použitou politikou totiž může být uplatňování spravedlnosti „padni komu padni“, jak bývá leckde leckým do zblbnutí omíláno, aniž by byla slova následována skutky.

Neměli bychom se řadit po bok těm nejtrapnějším politikům, kteří „drží basu“ s ostatními politiky v hrozné předtuše, že by i jim mohl být vzat spravedlivý metr

Západ je zde v pasti. Tymošenková je obviněna z trestných činů poškozujících Ukrajinu, z nichž mělo profit Rusko. Takto se tedy chovali oni „prozápadní“ ukrajinští představitelé! Umíme si představit onen propagandisticky cílený řev, kdyby výsledek její údajné trestné činnosti směřoval obráceně, v neprospěch Ruska. To by bylo řečí o dlouhém ruském krvavém pařátu!

Je jasné, že Západ má s Ukrajinou protiruské plány, a byl ochoten podporovat třeba banderovce, jen když budou na jejich straně. Ti si pak mohli skutečně leccos dovolit, co by i na Západě stěží prošlo. (I když tam projde leccos, co jsme si ve své naivitě před 20 lety odmítali připustit). Západ vsadil na lidi důvodně podezřelé ze závažné trestné činnosti. A teď se ještě dost neurvale jim snaží pomoci a brání průchodu spravedlnosti. Můžeme předpokládat, že i po případném soudním řízení bude zapírat nos mezi očima, zejména nedopadne-li to pro favority Západu podle jejich přání.

Konec nedotknutelných?

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Daňové úniky bývalého komsomolského veksláka, poté oligarchy Michaila Chodorkovského, za něž by v USA dostal bratru tak 300 let žaláře měsíčně zpestřovaného týdnem samotky, tvrdého lože a poloviční menáže budou propagandisté neustále vykládat jako politický proces. Navzdory tomu, že jeden z auditorských gigantů PricewaterhouseCoopers odstoupil od svých deseti auditů Jukosu, protože Chodorkovskij nedodal kompletní podklady a auditor nechtěl čelit oprávněným žalobám akcionářů.

Kdo má hroší kůži, necítí, že sílí snahy, aby nastaly dny, kdy bude měřeno i těm dosud nedotknutelným stejným metrem. Nikdo nechce víc než řádnou justici a řádné soudy. Proto bychom se neměli řadit po bok těm nejtrapnějším politikům, kteří „drží basu“ s ostatními politiky v hrozné předtuše, že by i jim mohl být vzat spravedlivý metr. Když totiž nedojde k soudům, mohlo by dojít k něčemu mnohem horšímu. A to si nikdo rozumný nepřeje.

Autor: