Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak nahradit ruský plyn

Éra spalování uhlí v českých elektrárnách by dle všeho měla v historicky krátké době několika desítek let skončit, Zatím to však i kvůli ukrajinské krizi vypadá, že odchod uhlí do „propadliště dějin“ může být poněkud pomalejší, než se dosud zdálo. A to nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto
Tak na okraj, asi...

Milý pane kolego, přečetl jsem si pozorně Váš poslední článek a nabyl jsem dojmu, že jsou zde slučovány tři neslučitelné procesy: těžba uhlí, jaderné elektrárny a ruský plyn. Ono jde ve své podstatě o tři druhy primární energie (jakkoliv v případě "jaderek" by to byl jistě podnět k diskuzi). Jádro produkuje především elektřinu, sekundárně pak teplo, jakkoliv se moc nevyužívá; uhlí kromě úlohy chemické suroviny slouží též k výrobě elektřiny, centralizovaného tepla či přímo pro vytápění (zkuste si projít v mrazivém dni českou vesnici, a ucítíte to). Zemní plyn - vedle chemického zpracování - slouží především jako palivo pro vytápění, a to jak v průmyslu, tak především pro otop bytových či nebytových objektů. Mohu ještě dodat něco o autech na CNG či o raritním osvětlování ulic, ale to jen tak mimoděk a pro úplnost. Hlavně tedy: plyn není téměř vůbec využíván k výrobě elektřiny tak, jako v elektrárnách uhelných či jaderných. Můžete namítnout, že v Německu je řada takových elektráren, já za

0 0
možnosti
Foto
Re: Tak na okraj, asi...

Milý pane kolego, přečetl jsem si pozorně Váš poslední článek a nabyl jsem dojmu, že jsou zde slučovány tři neslučitelné procesy: těžba uhlí, jaderné elektrárny a ruský plyn. Ono jde ve své podstatě o tři druhy primární energie (jakkoliv v případě "jaderek" by to byl jistě podnět k diskuzi). Jádro produkuje především elektřinu, sekundárně pak teplo, jakkoliv se moc nevyužívá; uhlí kromě úlohy chemické suroviny slouží též k výrobě elektřiny, centralizovaného tepla či přímo pro vytápění (zkuste si projít v mrazivém dni českou vesnici, a ucítíte to). Zemní plyn - vedle chemického zpracování - slouží především jako palivo pro vytápění, a to jak v průmyslu, tak především pro otop bytových či nebytových objektů. Mohu ještě dodat něco o autech na CNG či o raritním osvětlování ulic, ale to jen tak mimoděk a pro úplnost. Hlavně tedy: plyn není téměř vůbec využíván k výrobě elektřiny tak, jako v elektrárnách uhelných či jaderných. Můžete namítnout, že v Německu je řada takových elektráren, já zase

0 0
možnosti
JJ

J97i54b 13J15i63b

9. 5. 2014 22:20
Pár poznámek

1) Elektřina (EE) nepředstavuje ani zdaleka veškerou spotřebovanou energii na našem území! Proto eliminovat diskusi jen na EE je poněkud tendenční. Doporučuji shlédnout statistiky. V tomto ohledu lze použít i poslední ASEK.

2) Doporučuji neplést si pojmy a nezaměňovat instalovaný výkon za spotřebu. Instalovaný výkon uhelných elektráren v SRN sice roste, ovšem spotřeba uhlí klesá!

3) Palivem budoucnosti není ani uhlí, ani jádro ani břidličný plyn, ale ÚSPORY! Proto v současné situaci je mnohem výhodnější masivně zainventovat do kvalitního zateplení budov!

Jen tak mezi námi, na vytápění budov spotřebujeme cca 40% všech energií.

4) Za současné situace se rozhodně nic nepokazí, pokud to uhlí zůstane v zemi. Rozhodně lepší mít železnou zásobu v rezervě, než-li prolomit limity, uhlí spálit, elektřinu z něj za levný peníz vyvést a pak v případě krize za draho kupovat ze zámoří…

0 0
možnosti
PM

P. Mach

9. 5. 2014 22:39
Jib opět blábolí

případně lže až se mu uhelný prach od huby práší. Spotřeba uhlí na výrobu elektřiny od roku 2000 v Německu stoupla, to za prvé. http://technet.idnes.cz/obnovitelne-zdroje-cesko-nemecko-dq4-/veda.aspx?c=A131103_182539_veda_mla#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=sph

A za druhé, pokud ty "ÚSPORY" nepovedou k nulové spotřebě elektřiny a tedy návratu do jeskyň, tak stále bude nutno z něčeho tu elektřinu vyrábět a udržovat stabilní síť. A mimochodem co se týče těch "ÚSPOR", tak němci se jako blázni 20 let snaží hledat úspory ve spotřebě elektřiny, přesto to k žádnému poklesu spotřeby nevedlo a Německo na obyvatele i jednotku HDP spotřebovává více elektřiny než ČR.

0 0
možnosti
SC

9. 5. 2014 12:24
Ona se situace brzy uklidní, jen co začnou

ekonomové počítat, tak horké hlavy politiků rychle vychladnou. Ono o peníze jde až na prvním místě! Leckdo by vyměnil manželku za mladší , kdyby na to měl finančně.

0 0
možnosti
PM

P. Mach

9. 5. 2014 13:56
Přílišný optimismus

Nepochybuju o tom, že ekonomové počítali a o svých závěrech putina informovali ještě před tím než konflikt na Ukrajině vyvolal. Přesto se to rozhodl udělat a ani fakt, že se rusku jeho agresivní aktivity vůči Ukrajině ekonomicky vyplatit nemohou, to putinovu   horkou hlavu nezchladilo  a imperiální choutky neutlumilo.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

9. 5. 2014 12:00
plyn z RF je v dohledné době nenahraditelný

Za chvíli už ani JE nebudou tabu. Ukrajina drží všechny v šachu, teď už nechce za plyn platit vůbec.

0 0
možnosti
SC

9. 5. 2014 17:00
Re: plyn z RF je v dohledné době nenahraditelný

To bude docela legrace, někdo bude muset stáhnout kalhoty. Koho typujete pane Skřivánku!!!! Nevím jestli 55mld kubíků/rok Nord Streamu může Ukrajinu nahradit, tím by se vyřešilo všechno a Angela by byla vítězkou.

0 0
možnosti
JV

J. Václav

9. 5. 2014 10:35
Žiji na venkově

kde není, a v dohledné době nebude plyn. Vaříme na PB, či elektřině a topíme uhlím, alternativně dřevem, dokud bude. Na otop elektřinou nemáme peníze, kdo to zkoušel, jako třeba já, brzy skončil z finančních důvodů. Nebude li uhlí, budeme sbírat šišky v lese, spálíme postupně vše co hoří a pak co, zemřeme ? Máme statistický úřad placený z našich daní, myslím, že by měl někdo spočítat, kolik nás takových je a kolik v příštích 50ti letech budeme uhlí potřebovat. Nebo znáte jiné řešení ? Zajíma se vůbec někdo o tyto lokality ? Podotýkám, že to není nikde v pustině, ale ve středních Čechách.

0 0
možnosti