Lidovky.cz

Ukrajina: Saakašvili versus Jaceňuk

USA

  18:58
Napětí mezi Michailem Saakašvilim, současným gubernátorem Oděské oblasti, a premiérem Ukrajiny Arsenijem Jaceňukem se zvýšilo, když začal být Saakašvili označován za Jaceňukova nástupce.

Saakašvili slibuje „tvrdé reformy“. foto: Reuters

Nejen Moskva, ale i mnozí v Kyjevě mají dost Michaila Saakašviliho, který poté, co opustil křeslo gruzínského prezidenta, zakotvil jen o zemi dál – v Ukrajině –, konkrétně na postu gubernátora Oděské oblasti. Jeho několikaměsíční spor s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem skončil na uzavřené poradě o stavu reforem skandálem.

Případ podle mnohých svědčí nejen o vztazích uvnitř ukrajinské elity, ale potvrzuje i premiérské ambice Michaila Saakašviliho, který je považován za nejvěrnějšího spojence USA v celé postsovětské oblasti.

Boj proti korupci

Všem začíná být pozvolna jasné, že Michail Saakašvili není jednoduchým člověkem. Dokonce by snad dalo říct, že má v sobě špetku šílenství. Obyvatelé hlavního města Gruzie Tbilisi žijící v okolí prezidentské rezidence by mohli vyprávět, když byli svědky toho, jak se zcela opilý prezident po nocích proháněl úzkými uličkami.

Od svého nástupu do postu gubernátora loni v květnu se Saakašvili vrhl do boje proti korupci s plným nasazením a už se mu několikrát podařilo „zasáhnout“ i premiéra Jaceňuka

Poté bylo možné Saakašviliho vidět i v těžkých chvílích, když v rozhovoru pro BBC žvýkal svoji módní bordó kravatu. Ve výčtu jeho podivných případů by šlo pokračovat, ale nemá to smysl, protože postoj Západu by to nezměnilo. Ve své původní vlasti propadl, a přestože proti němu bylo zahájeno soudní řízení a později byl i zbaven občanství, jeho nová vlast Ukrajina, která se vydala stejnou cestou jako Gruzie, potřebovala jeho zkušenosti z boje proti korupci.

Vzhledem k temperamentu bývalého gruzínského exprezidenta a zkorumpovanosti ukrajinské elity se dal konflikt očekávat. Od svého nástupu do postu gubernátora loni v květnu se Saakašvili vrhl do boje proti korupci s plným nasazením a už se mu několikrát podařilo „zasáhnout“ i premiéra Jaceňuka.

Vyšší popularita

Saakašvili nejprve zbavil důležitého administrativního postu člověka, jenž měl blízko k jednomu z oligarchů Ihoru Kolomojskému, a následně se střetl s oděským ředitelstvím celní správy. Poté, co totiž ihned po svém nástupu do postu slíbil, že z přebytku vybraných cel opraví místní silnice, zvýšila ukrajinská vláda inkaso celních úřadů o 20 procent, čímž bylo Saakašviliho plánu odzvoněno a silnice zůstaly ve stejném stavu. Saakašvili se za to do premiéra Jaceňuka opřel na populárním televizním Kanále 5.

Popularita gubernátora Saakašviliho považovaného za odvěkého nepřítele Moskvy vysoce přesahuje všehovšudy dvouprocentní podporu premiéra Jaceňuka

Napětí mezi oběma politiky se zvýšilo poté, co začal být gruzínský přivandrovalec, pozvaný do země osobně prezidentem Petrem Porošenkem, v odborných kruzích označován za možného Jaceňukova nástupce. A to nikoliv bezdůvodně, neboť popularita gubernátora Saakašviliho považovaného za odvěkého nepřítele Moskvy vysoce přesahuje všehovšudy dvouprocentní podporu premiéra Jaceňuka.

Obě strany se naposledy střetly koncem listopadu v souvislosti s korupčním skandálem kolem jednoho z oděských doků, kdy si premiér Jaceňuk v rozhovoru pro časopis Politico položil otázku: „Když byl Míša v Gruzii natolik úspěšný, proč se tam nemůže vrátit? Že by se mu přece jen nepovedlo zreformovat soudní systém?“

Výčitky vládě

Saakašvili si to samozřejmě nenechal líbit a vyčítá Jaceňukově vládě, že Ukrajina přichází kvůli korupci o pět miliard dolarů ročně. Ještě před tímto střetem vyvolal Saakašvili vášně vlády tím, když v přesném načasování k návštěvě amerického viceprezidenta Joe Bidena uspořádal konferenci o korupci.

Saakašvili vyčítá Jaceňukově vládě, že Ukrajina přichází kvůli korupci o pět miliard dolarů ročně

Washington nakonec ujistil ukrajinský kabinet o další podpoře, takže si Jaceňuk mohl oddechnout, ale v jeho týmu nejspíše přetrvalo napětí, jak dokazuje případ ministra vnitra Arsena Avakova, který se jako první neovládl.

Saakašviliho, jenž obvinil celou ukrajinskou vládu z korupce, polil vodou, přičemž mu vmetl do tváře, aby se „hostující umělec klidil z Ukrajiny“, na což mu Saakašvili pouze odvětil: „V to nedoufejte.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.