Lidovky.cz

Ukrajina: Co spojuje kritiky věznění expremiérky Tymošenkové?

  11:41

Západní i ruští politici podezřívají prezidenta Janukovyče a jeho lidi, že se snaží zneužívat justici k likvidaci politických oponentů.

Věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové dostává Ukrajinu do stále větší izolace. Kvůli represím Tymošenkové se nezúčastní summitu prezidentů středoevropských zemí na krymské Jaltě 11. až 12. května německý prezident Joachim Gauck, rakouský prezident Heinz Fischer ani slovinská hlava státu Danilo Türk. A přidal se k nim i český prezident Václav Klaus. Nevede je k tomu obava, že by mohli být evropští politici odsouzeni stejně jako expremiérka Tymošenková?

Radim Ochvat, mluvčí prezidenta Václava Klause, pro Lidové noviny uvedl, že hlavním důvodem je politická motivace rozsudku. Tymošenková byla loni na podzim odsouzena k sedmi letům vězení za to, že v roce 2009 podepsala pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách plynu s ruským plynárenským monopolem Gazprom. Rok po pádu její vlády zahájil nový režim prezidenta Viktora Janukovyče vyšetřování, které vyústilo v obvinění Tymošenkové z překročení úředních pravomocí.

Merkelová i Medveděv

Západ podezřívá prezidenta Janukovyče a jeho lidi, že se snaží zneužívat justici k likvidaci politických oponentů. S vězněním expremiérky nesouhlasí ani německá kancléřka Angela Merkelová. A začala podle týdeníku Der Spiegel uvažovat o bojkotu mistrovství Evropy ve fotbale, které od 8. června do 1. července Ukrajina spolupořádá s Polskem. Ze stejného důvodu nepojede na Ukrajinu ani komisařka Evropské unie pro spravedlnost Viviane Redingová.

Případ Tymošenkové by se mohl stát v Evropě precedentem k odsouzení politiků za jejich případné trestné činyKe kritice Janukovyčova režimu se na setkání s ochránci lidských práv připojil i dosluhující ruský prezident Dmitrij Medveděv. Dle něho je věznění bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové nepřijatelné a na Ukrajinu a její představitele vrhá temný stín. To, že politici své rivaly v boji o moc nijak nešetří, je normální, nicméně neospravedlňuje to jejich věznění po politickém procesu, nechal se dle agentury Interfax v neděli 29. dubna slyšet šéf Kremlu.

Situace na Ukrajině prý Medveděva, kterému v křesle prezidenta zbývá několik dnů, udivuje. Podle Moskvy chce současné ukrajinské vedení případ Tymošenkové využít jako nátlakový prostředek a vyjednat si nové smlouvy.

Různorodá skupina

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Vološyn řekl agentuře DPA, že úvahy o bojkotu mistrovství Evropy ve fotbalu jsou návratem k myšlení studené války. Toto jeho hodnocení je však poněkud nepřesné, protože Janukovyčův režim je terčem kritiky jak Západu, tak Ruska, což by za studené války vůbec nepřicházelo v úvahu. A zejména pokud jde o lidská práva.

Zajímavé spíše je, co spojuje uvedenou různorodou skupinu kritiků – od eurokomisařky Redingové až po českého prezidenta Václava Klause – věznění ukrajinské expremiérky Tymošenkové. O režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče si není třeba dělat žádné iluze. Případ Tymošenkové by se však mohl stát v Evropě precedentem k odsouzení politiků za jejich případné trestné činy. Není to tedy právě tento důvod, proč se tato různorodá skupina spojila v kritice věznění expremiérky Tymošenkové?

Bývalý islandský premiér Geir Haarde nakonec nenese vinu za to, že nedokázal zabránit hospodářskému kolapsu své země, tedy za to, co neudělal. Co kdyby však začali být evropští politici stejně jako expremiérka Tymošenková souzeni za to, co skutečně udělali. A navíc mohlo-li by to být za nějaký případný trestný čin?

Procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.