Lidovky.cz

Uchazeči o práci rektora Univerzity Karlovy, hlaste se

  22:19

Minulý pátek byla odstartována rektorská volba. Návrhy na jména kandidátů lze podávat až do 25. září; zatím se rýsují tři adepti.

O tom, kdo usedne ve staroslavném Karolinu jako nový rektor UK, se rozhodne na podzim. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Filozof, právník, jaderný fyzik a fyziolog. Takové byly specializace zatím posledních čtyř rektorů Univerzity Karlovy (UK), kteří nejslavnější českou školu vedli v porevolučních letech. Druhý mandát fyziologa Václava Hampla se chýlí ke konci, tudíž již začínají debaty o tom, kdo univerzitu s osmimiliardovým rozpočtem povede v 666. roce její existence i v letech následujících.

Minulý pátek vyhlásil Akademický senát UK rektorské volby. Lhůta pro podávání návrhů na kadidáty je až do 25. září, takže adepti patrně nebudou se svým přihlášením spěchat. Svůj úmysl kandidovat na prestižní post zatím veřejně ohlásili pouze dva akademici – a oba své záměry potvrdili ČESKÉ POZICI. Prvním je lékař Tomáš Zima, exděkan 1. Lékařské fakulty UK, a druhým historik Michal Stehlík, stávající děkan Filozofické fakulty.

Svůj záměr kandidovat na rektora UK zatím ČESKÉ POZICI potvrdili jen Tomáš Zima a Michal StehlíkPřestože se dá vážně uvažovat, že je doplní i prorektor Stanislav Štech (psycholog z Pedagogické fakulty UK), další kandidáti známi nejsou. V kuloárech se spekulovalo rovněž o děkanu práv Aleši Gerlochovi (jenž možná zamíří k vysokým soudním postům) či o teologu Tomáši Halíkovi. „Byl jsem osloven, ale kandidovat nebudu,“ sdělil ČESKÉ POZICI profesor Halík, který je dosti vytížen literární i přednáškovou činností.

Kdo tedy bude 508. rektorem v dějinách UK? Na jasnou odpověď si musíme počkat až do podzimu. Přesný harmonogram volby sdělil v dopise členům akademické obce předseda senátu Jan Hála, jenž připomíná pravidla voleb. Navrhnout kandidáta na pozici rektora lze třemi způsoby: učiní tak fakultní senát, člen univerzitního senátu nebo nejméně sto členů akademické obce. Adept musí s návrhem souhlasit a předložit teze volebního programu.

Pod naším dubnovým článkem Kdo povede Univerzitu Karlovu? se rozvinula zajímavá diskuze, zda musí rektor UK nutně pocházet z téže školy a zda by neměl být raději poptáván ve světě a na jiných univerzitách. Pro akademický senát by to byla věru zajímavá zkouška, kdyby přece jen někdo z trucu navrhl výjimečného „cizince“, který by zápolil na domácím kolbišti... Měl by vůbec šanci?

Související články ČESKÉ POZICE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.