Lidovky.cz

Účet za zpackaný prodej MUS? Údajně až sedm miliard.

  13:54

Policie obvinila šestici bývalých manažerů hnědouhelné firmy ze zneužívání informací v obchodním styku. Prý manipulovali s cenou akcií.

Aktualizováno. Lidové noviny přišly v pátek s novou cifrou, jež podle trestního oznámení odpovídá škodě, kterou stát utrpěl při divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) koncem 90. let minulého století. Celkově jde téměř o sedm miliard korun.

Účet se skládá ze 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun dle tehdejšího kurzu), což jsou peníze, za něž šestice bývalých manažerů doly ovládla, a které přitom patřily MUS. Zbylých 3,284 miliardy je rozdíl mezi prodejní cenou akcií společnosti a jejich skutečnou hodnotou. Tehdejší Zemanova vláda se totiž svého 46procentního podílu zbavila jen za 650 milionů korun, neboť byla údajně manipulací s cenou akcií uvedena v omyl. „Kupní cena prodávaných akcií měla činit 3,934 miliardy korun,“ píše se dle Lidovek v trestním oznámení.

Protikorupční policie ve středu na svém webu oznámila, že obvinila šest osob ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Podle dřívějších zpráv jde o Oldřicha Klimeckého, Luboše Měkotu, Antonína Koláčka, Petra Krause, Jiřího Diviše a Marka Čmejlu, kterým v případě odsouzení údajně hrozí až desetileté vězení. Obvinění vychází dle LN z podkladů, které dali dohromady švýcarští vyšetřovatelé. Ti obvinili zmíněnou šestku a Belgičana Jacquese de Groota loni na podzim.

Posun ve Švýcarsku

Kauza MUS se podle pátečních informací Aktuálně.cz pohnula i ve Švýcarsku. Případ se dle serveru po dvou měsících, které měla prokuratura v Bernu na doplnění obžalovacího spisu v případu privatizace dolů, vrací k tamnímu soudu.

Lhůta na doplnění vypršela více než před týdnem, konkrétně to mělo být dle Aktuálně.cz 12. června. „Pravděpodobně prokuratura splnila termín, který měla splnit, protože jinak by došlo k zastavení celého řízení. Takovou informaci jsme neobdrželi, tudíž vycházíme z předpokladu, že prokuratura doplnila spis,“ řekla serveru mediální zástupkyně obviněných uhlobaronů Alexandra Rudyšarová.

Samotní obvinění považují trestní stíhání v České republice za nezákonné, podle nich je výsledkem společenského tlaku a podají proti němu stížnost. Rudyšarová uvedla, že se obvinění netýkají procesu privatizace.

Promlčené?

Toto tvrzení Rudyšarové by mohlo být důležité, pokud by se celý případ dostal před soud. Jak tvrdí v komentáři pro páteční MF Dnes šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral, údajný trestný čin se totiž stal před patnácti lety a pokud nebyl spáchán při privatizaci, nešlo by na něj vztáhnout ustanovení o prodloužení promlčecí doby u trestných činů spáchaných při prodeji státního majetku na dvacet let. Soud by pak musel řízení zastavit.

Jak stát přišel o majoritu v Mostecké uhelné společnosti detailně popsal pro ČESKOU POZICI bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka.

Celý případ může mít ještě další rozměr. Vzhledem k tomu, že se někdejší vedení MUS dostalo dle policie k majetku firmy podvodným jednáním, stát žádá, aby byla tehdejší privatizační smlouva prohlášena za neplatnou. To by teoreticky mohlo zpochybnit i současné majetkové uspořádání ve společnosti, která se mezitím přejmenovala na Czech Coal a jejímiž konečnými vlastníky jsou nyní Pavel Tykač a Jan Dienstl. Pro oba pány by to mohla být nepříjemná situace v době, kdy vedou spor se společností ČEZ o cenu uhlí a ucházejí se o dvě elektrárny tohoto polostátního gigantu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.