Lidovky.cz

Účet za Rampulu? Dle protikorupční iniciativy 62,6 miliardy korun.

  15:45

Státní žalobci Rampula a Grygárek odpovídají dle sdružení Veřejnost proti korupci za nevyřešené kauzy závažné hospodářské kriminality.

Sdružení Veřejnost proti korupci se pokusilo vyčíslit škodu, kterou údajně utrpěl český stát v deseti nejsledovanějších kauzách, jež dozorovalo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. A částka je to nepřehlédnutelná – 62,6 miliardy korun. Podle protikorupční iniciativy odpovídají za nedořešené případy vrchní pražský žalobce Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek.

„Tandem Rampula–Grygárek nese pravděpodobně největší odpovědnost za neřešení závažných hospodářských a korupčních kauz,“ uvádí se v prohlášení. Jeho autoři nicméně připouštějí, že o výši škody lze polemizovat, neboť ji nelze přesně stanovit. V jednom však mají jasno: setrvání obou zmíněných žalobců na VSZ může daňové poplatníky přijít na další miliardy.

Vyjádření Vlastimila Rampuly se nepodařilo získat. Jeho mluvčí Irena Válová pouze ČESKÉ POZICI řekla, že seznam je nejasný a spekulativní. „Už jednou něco podobného asi před rokem kolovalo. Nevím, proč a kým byl seznam sestaven,“ uvedla pouze Válová.

Rampulovo „desatero“

  1. Mostecká uhelná společnost. Češi se nemohou připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku, kde je zablokováno na bankovních účtech 12 miliard korun z údajně podezřelých transkací spojených s privatizací hnědouhelné firmy.
  2. IPB „Dluhopisy“. Státní zástupce nepodal odvolání proti rozsudku. Existuje podezření, že tím VSZ vyšlo vstříc přání tehdejší vlády, aby trestní stíhání bylo zastaveno. Šlo o částku šesti miliard korun.
  3. IPB „České pivo“. Existuje podezření, že tím VSZ vyšlo vstříc přání tehdejší vlády, aby trestní stíhání bylo zastaveno. Šlo o sedm miliard korun.
  4. Stíhačky Jas-39 Gripen. Případ byl odložen. Za desetiletý pronájem čtrnácti letounů Česko zaplatí 20 miliard korun.
  5. Kazašský dluh. Případ, v němž se Česko domáhá 300 milionů dolarů (5,6 miliardy korun), byl předán Městskému státnímu zastupitelství v Praze.
  6. Prodej vojenského materiálu. Případ byl odložen. Celková peněžní částka nebyla vyčíslena.
  7. Prodej akcií společnosti Setuza firmě Český olej. Případ, v němž šlo o čtyři miliardy korun, byl odložen.
  8. Stíhání manažerů ČEZ kvůli opčnímu akciovému programu. Trestní stíhání bylo zastaveno.
  9. Diag Human. Případ, v němž byla předpokládaná škoda státu vyčíslena na osm miliard korun, byl odložen.
  10. Daňové úniky podnikatele Davida Berana. Jde o několik případů, jejichž stíhání však bylo zastaveno. Celková peněžní částka nebyla vyčíslena.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.