Lidovky.cz

Tykač a Dienstl ještě slavit nemohou

  14:06

Brusel schválil firmě ČEZ prodej elektrárny Chvaletice, ale pohlídá si jeho průběh i nového vlastníka.

Mnohahodinového jednání se zúčastnil i generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš a majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač. foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Ďábel se skrývá v detailu. A ten detail ukazuje, že manažeři těžařské společnosti Czech Coal ještě definitivně slavit nemohou. I když Evropská komise ve středu 10. dubna posvětila skupině ČEZ prodej elektrárny Chvaletice a kupcem mají být právě blízcí partneři většinového majitele Czech Coalu Pavla Tykače – Jan Dienstl a Tomáš Fohler.

Evropská komise totiž ve svém oficiálním oznámení zároveň uvedla: „ČEZ bude provádět prodej pod dohledem kontrolního správce, který bude ověřovat zejména to, že tato transakce nebude moci vyvolávat nové obavy z narušení hospodářské soutěže. Kupce musí schválit Komise.“

Na to, že právě takové obavy tu jsou, Evropskou komisi upozornilo Teplárenské sdružení. Jeho šéf Mirek Topolánek prohlásil, že prodejem Chvaletic společnosti Litvínovská uhelná – tedy firmě ovládané Dienstlem a Fohlerem, která dosud byla součástí Tykačova Czech Coalu - fakticky přestal existovat trh s uhlím. Czech Coal, který těží uhlí v severních Čechách, podle sdružení totiž bude rezervovat veškerou surovinu dvěma elektrárnám – nyní nejen Počeradům (které ovládá ČEZ), ale i Chvaleticím. Těm zatím dodávaly uhlí Severočeské doly ze skupiny ČEZ.

Brusel si zatím ponechává i možnost konkrétního kupce neschválit. A jak vážně to myslí, se teprve ukáže.

V Teplárenském sdružení má silný vliv Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče. Právě EPH byl poraženým soupeřem Czech Coalu ve výběrovém řízení na koupi Chvaletic. A Dienstl na druhé straně argumentuje, že k dispozici bude na trhu to uhlí, kterým by zásoboval Chvaletice holding EPH, kdyby elektrárnu získal. (EPH ovládá německé hnědouhelné doly Mibrag.)

Ale zpět k verdiktu Bruselu. V tuto chvíli znamená, že prodejem Chvaletic se ČEZ zbaví obvinění (původně právě ze strany Czech Coalu), že zneužívá svého dominantního postavení na trhu s elektřinou. Místopředseda Evropské komise pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia v této souvislosti podle již uvedeného oznámení uvedl: „Prodej významné výrobní kapacity umožní, aby na český trh s elektřinou vstoupil nový aktér a konkuroval společnosti ČEZ jakožto zavedenému výrobci. To bude ku prospěchu všech odběratelů elektřiny.“

Fakticky vzato, jediným zcela novým aktérem skutečně může být pouze Czech Coal, protože EPH už na tomto trhu působí. Jak ale jasně ukazuje předchozí citace, Brusel si zatím ponechává i možnost konkrétního kupce neschválit. Jak vážně to v tamním generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž (DG Competition) myslí, se teprve ukáže.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.