Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tvrdý direkt: Z ODS odcházejí starostové

  15:43

Jak zvýšit šance na volební úspěch? Někteří komunální politici občanských demokratů mají strategii: vysvléci či změnit stranický dres.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Mezi občanskými demokraty je mnoho politiků, především z komunální sféry, kteří nesouhlasí se současným vedením ODS. Poškozená značka, klesající preference a nepopulární vláda, jež mnoha rozhodnutími poškozuje politiky v obecních zastupitelstvech – takové jsou hlavní důvody, proč někteří z nich přemýšlejí, jak příští rok na podzim uspět v komunálních volbách. A proč se domnívají, že značka ODS jim v tom může být na obtíž.

Jak zjistila ČESKÁ POZICE, jedním ze starostů, kteří se na protest proti současnému vedení rozhodli ODS opustit, je Michal Linhart z Janovic nad Úhlavou v Plzeňském kraji. V obci dokonce skončilo místní sdružení občanských demokratů. Linhartovi kolegové přiznávají, že situace není dobrá.

Hromadný trend?

Starosta Janovic přitom patří mezi relativně úspěšné politiky. V komunálních volbách v roce 2010 v obci na Klatovsku s více než dvěma tisíci obyvateli získala ODS 63 procent hlasů. Linhart coby lídr kandidátky dostal 641 hlasů. Nyní však stranu opouští. „Je to osobní rozhodnutí. Nerad bych se o tom šířil. Nemíním to nikde zdůvodňovat ani vysvětlovat,“ řekl ČESKÉ POZICI starosta, dle něhož je důvodem konce místní organizace nesouhlas se současným vývojem strany.

Jiří Pospíšil: „Chápu, že pokud někdo vykonává několikáté období funkci starosty a nechce odejít, tak se snaží zvýšit svoje šance na zvolení“Hovořili jsme i s dalším úspěšným komunálním politikem z oblasti, starostou Klatov Rudolfem Salvetrem, jenž v loňských volbách do Senátu prohrál s Janem Látkou z ČSSD o tři procenta. V interview pro ČESKOU POZICI, jež si můžete přečíst na konci článku, mimo jiné uvedl, že stranické vedení a vláda komunálním politikům příliš nepomáhají. Neuvědomují si totiž důsledky svých rozhodnutí.

A jak Linhartův stranický „exit“ vnímá místopředseda ODS a předseda plzeňské ODS Jiří Pospíšil? „Obvolal jsem tři lidi z oblasti. Potvrdili mi, že šance, že politik v komunálních volbách bude zvolen pod značkou ODS, v obci s bývalou vojenskou posádkou, je relativně menší. Nevnímám to tedy tak, že by pouze nesouhlasil se současným vedením. Důvodů bude víc. Chápu, že pokud někdo vykonává několikáté období funkci starosty a nechce odejít, tak se snaží zvýšit svoje šance na zvolení,“ řekl Pospíšil ČESKÉ POZICI.

Připustil, že odchod úspěšného starosty sice není příjemná záležitost, nejde však prý o hromadný trend. Celková čísla o vývoji členské základny budou k dispozici až příští týden. Teprve na jejich základě hodlá Pospíšil případné odchody analyzovat. Hlasy z jiných politických stran však naznačují, že Linhartem by odchody zdaleka skončit nemusely.

Otevřená náruč u konkurence

Když jsme se totiž pídili po informacích o odchodech komunálních politiků z ODS, narazili jsme na zajímavou strategii: někteří ze starostů občanských demokratů přemýšlejí s ohledem na nevábné volební šance v dresu s modrým ptákem o přestupu ke konkurenci. Nejčastěji byly zmiňovány dvě alternativy: kandidovat za rok jako nezávislá osobnost, anebo za TOP 09 či hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

„Od 1. února registrujeme zhruba pět procent přihlášek bývalých členů ODS. Nicméně údaj o členství má osobní charakter a nemáme, jak ho ověřit, byť jeho neuvedení je proti stanovám,“ zareagoval na dotaz ČESKÉ POZICE volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.

O vstup do hnutí STAN prý projevilo zájem hned několik starostů ODS z okrajových pražských čtvrtí a Plzeňského krajeA zájem z řad členů ODS je prý i u STAN. „Samozřejmě jsme zaznamenali, že starostové z pravicových stran si nás oťukávají. Co vím, vznikají buňky lidí a starostů, kteří od ODS odešli a baví se s námi. Zároveň je ale pro ně těžké po několika letech ve straně změnit kabát. Konkrétní případy vám však říci nemohu. Myslím si, že to bude chvíli trvat,“ sdělila nám ředitelka kanceláře STAN Veronika Vendlová.

Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE ze STAN nicméně dodal, že o vstup do hnutí projevilo zájem hned několik starostů ODS z okrajových pražských čtvrtí a Plzeňského kraje. Konkrétní jména však nesdělil.

Kromě obav, jak dopadne placení členských příspěvků, by se předseda ODS Petr Nečas měl určitě zamyslet, jak starosty ve straně udržet. Jejich podněty v rámci roadshow po regionech už slyšel. Nyní je však musí přetavit do praxe. Má na to čas v řádu měsíců.

ODS se musí zbavit kmotrů, kteří nenesou politickou odpovědnost

Rozhovor se starostou Rudolfem Salvetrem

ČESKÁ POZICE: Je pravda, že uvažujete o vystoupení z ODS?

SALVETR: Kdo vám to řekl? Je to už počtvrté, co to slyším. Opravdu jsem o tom neuvažoval.

ČESKÁ POZICE: Jak vidíte svou budoucnost v ODS?

SALVETR: Žiji přítomností, to jest prací. Mám dvě poznámky. Dle mě se nemá utíkat, když se nedaří. To bych ostatně nemohl loni kandidovat do Senátu. Za další, kromě ODS jsem v žádné jiné straně nebyl, a nikdy tudíž stranický dres neměnil. Když jsem letos platil členské příspěvky, tak jsem řekl, že budu pečlivě sledovat, jak se vedení strany bude chovat a jak bude jednat se strarosty a komunálem. Komunální politici jsou totiž každý den ve styku s problémy lidí. Pokud budu přijímat osobní rozhodnutí, bude záležet na tom, jak si vyhodnotím, jak se politické špičky chovají vůči problémům běžných občanů. Zatím členem ODS zůstávám.

ČESKÁ POZICE: Jak se v současnosti chovají straničtí lídři?

„Když starostové řeknou, že si na svém území nepřejí herny, a ministerstvo financí je přesto povolí, tak je to přímý arogantní zásah do života obcí“SALVETR: Dost dobře nevidí, co jejich rozhodnutí, jež mohou být často rozumná, přinášejí pro každodenní život komunálních politiků. Mám na mysli nefungující registry. Dále jde například o zásahy do toho, co má být na území obcí. Dlouhodobě prosazuji, aby si obce samy rozhodly, jestli chtějí herní průmysl, nebo ne. Ve chvíli, kdy starostové řeknou, že si na svém území nepřejí herny, a ministerstvo financí je přesto povolí, tak je to přímý arogantní zásah do života obcí. S tím nemohu souhlasit, protože to přinese sociální problémy stejně jako změna nastavení veřejné služby. Když byla pod obcemi, fungovala dobře. Když se však převedla pod úřad pláce, sebrali jsme motivaci lidem, kteří dříve ve prospěch měst a obcí pracovali. To jsou nešťastné zásahy. Dlouhodobě také tvrdím, že platit přímo ubytovatelům za ubytovny je špatná věc.

ČESKÁ POZICE: V čem spočívá problém s ubytovnami?

SALVETR: Jestliže se člověk ocitne v nouzi a zůstane odkázán na ubytovnu, peníze by měly jít do jeho rukou. Neměl by je dostávat ubytovatel. Absolutně nesmyslně tím zvýhodňujeme jednu skupinu podnikatelských aktivit, o nichž mám navíc veliké pochybnosti. Jestliže totiž stát platí ubytovací poplatky, pak by také měl kontrolovat, v čem ti lidé žijí. Jsou to mnohdy velmi tristní podmínky.

ČESKÁ POZICE: Upozornil jste na to vedení ODS?

SALVETR: Upozorňoval jsem na to v rámci Svazu měst a obcí. Osliovil jsem s tím také poslance plzeňského regionu bez ohledu na jejich politickou příslušnost.

ČESKÁ POZICE: Co vám řekli?

SALVETR: Zatím nemám zpětnou vazbu.

ČESKÁ POZICE: Jak si prodlevu s odpovědí vysvětlujete?

SALVETR: Na včechno by měl být nějaký čas. Například sKarty se ukázaly jako totální nesmysl. Mohu být netrpělivý, což jsem, ale zároveň si uvědomuji, že ty věci musejí projít legislativním procesem. Nemůže to ale trvat rok nebo dva. Chci vidět nějaký výsledek, alespoň odpověď. Zopakoval jsem svůj požadavek počátkem března. Čekám na odpověď do léta.

ČESKÁ POZICE: Jak vnímáte aktivitu premiéra Petra Nečase, který nyní objíždí regiony a snaží se komunální politiky uklidnit?

SALVETR: Vedení zřejmě zjistilo, že se hodně vzdálilo svým členům a komunálním politikům. Samozřejmě to může napomoci zlepšení PR předsedy uvnitř strany. Mě však zajímá, co si z těchto setkání odveze, a jak podněty od komunálu promítne do práce své vlády. Předpokládám, že si pan předseda zpracuje podklady ze všech regionů a že se nějak zařídí.

ČESKÁ POZICE: Jak se zachováte, pokud podněty v práci vlády zohledněny nebudou?

„ODS by se velmi důsledně měla oprostit od negativních zásahů ze sféry, jež nenese žádnou politickou odpovědnost a pouze prosazuje své zájmy“SALVETR: To je předčasná otázka. Mám k ní opět dvě poznámky. Do strany vstupujete, protože se vám líbí, jak v některých věcech dlouhodobě postupuje. Pro mě je důležité, aby strana řešila svůj program a politiku. Velmi důsledně by se měla oprostit od všech negativních zásahů ze sféry, jež nenese žádnou politickou odpovědnost a pouze prosazuje své zájmy. To je pro mě podstatná informace, jestli se to v ODS podaří. Některé kroky se už začaly dít.

ČESKÁ POZICE: Koho máte na mysli?

SALVETR: Tím mám na mysli lidi, kteří nemají odpovědnost, na veřejnosti nevystupují, přesto se však snaží z pozadí do politiky strany zasahovat, například ve prospěch svých zájmů. Myslím kmotry, o nichž se mluví.

ČESKÁ POZICE: Mezi kmotry ODS bývá řazen Roman Jurečko, podnikatel a místopředseda plzeňské ODS. Co o něm soudíte?

SALVETR: Nejsem v Plzni, neznám detaily, jak tam strana funguje. V Klatovech, zaplať pánbůh, žádný takový člověk, o němž mluvíme, není. Daří se nám fungovat bez vlivu těchto lidí. Za to jsem vděčný. Kdyby to mělo být jinak, byl by to důvod k mému okamžitému odchodu.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte fakt, že místopředsedou ODS pro vztahy s komunálními politiky byl zvolen Tomáš Chalupa?

SALVETR: S Tomášem Chalupou jsem už jednal během jednoho setkání. Jde o dlouholetého starostu. Byla to celkem logická volba.

ČESKÁ POZICE: Máte informace o nějakých starostech ODS, kteří zvažují odchod ze strany?

SALVETR: Vím, že končí jedno místní sdružení v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Jde o pět až šest lidí. O dalších nevím. Pokud vedení vůči komunálním politikům zvolí rozumný postup, žádné plané sliby, pak by to měli být přesně lidé, o něž by se strana měla opřít. Neměly by se jim přidělávat starosti a házet klacky pod nohy.

Autor: