Tvrdit, že ceny bytů znovu propadly, je zkreslující

Informace z titulní strany dnešní Mladé fronty DNES, že byty v Praze zlevnily o půl milionu, je kupujícím k ničemu.

Ceny bytů znovu spadly, v Praze letos o půlmilion – zní titulek úvodního článku v deníku MF Dnes (viz též iDnes). Zprávu citovala i Česká televize. Nikomu nevadilo, že informace je zavádějící a zkreslená. Hlavně ať se novinku dozví co nejvíc lidí. Smutné je, že jak MF Dnes, tak Česká televize značně ovlivňují chování lidí.

Vývoj cen bytů odvozuje deník z dat výhradně od jednoho zdroje – portálu Realitymix.cz. Ze stejného zdroje čerpá také interaktivní mapa na aktuálně.cz. Již zaznělo mnohokrát, že v Česku v podstatě nikdo nemá úplnou databázi pohybu cen bydlení. Pouze Český statistický úřad. A ten je vždy publikuje s určitým zpožděním. Navíc není jasné, hodnotu jakého bydlení MF Dnes sleduje. Jde o nové byty, starší, panelákové? Zřejmě o všechny dohromady.

Otázkou je, proč na titulních stránkách novin nevycházejí články, jež popisují, jak se změnila cena aut. Vždyť staré a nové vozy všech kategorií mají mnoho stejných prvků – čtyři kola, volant, motor… Také v každém bytě je kuchyň, koupelna a toaleta. Jenže o tom, kolik za nemovitost kupec zaplatí, rozhodují naprosto jiná kritéria – lokalita, dopravní dostupnost, orientace na světové strany, patro… Každý byt je unikátní a tomu odpovídá i fakt, že se ceny bytů o stejné velikosti podstatně liší i v rámci jednoho projektu.

Informace typu, že v průměru přijde v Praze metr čtvereční na 55 740 korun a že se tento ukazatel od začátku roku propadl o 11,8 procenta, je pro zájemce, který si chce pořídit byt, naprosto k ničemu.