Lidovky.cz

Tvrdík pod tlakem Hradu a Úřadu vlády

Evropa

  13:20
Podle lobbisty a manažera Jaroslava Tvrdíka, který v jednáních s Číňany zastává roli hlavního prostředníka, je cílem zařadit Prahu na mapu nejdůležitějších metropolí pro Peking v jeho dobývání Evropy.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic čínské finanční skupiny CEFC v Česku se stal prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (na snímku z letošních oslav čínského Nového roku v Praze). foto:  Petr Topič, MAFRA

CEFC není vrcholem čínských investic, ale začátkem snahy vybudovat z Prahy finanční a technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu, tak jako Londýn chce být světovým finančním centrem pro Čínu a Berlín vstupní bránou Číny do Evropské unie,“ řekl LN Jaroslav Tvrdík.

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že jeho vláda bude pracovat na dalším utužování česko-čínských vazeb. „Další posilování čínských investic pokládám za pozitivní faktor, který spolu se zvýšením našeho exportu do Číny podpoří náš hospodářský růst a zaměstnanost,“ řekl Sobotka LN.

Rozčarovaná PPF

Někdejší ministr obrany Tvrdík se lobbováním v Číně za české firmy zabývá od roku 2012. S vedením skupiny CEFC má dlouhodobé a nadstandardní vztahy. Podle informací LN od zdrojů z pražské finanční sféry však byla finální investice CEFC do českých nemovitostí a firem domluvena až v posledních pár týdnech.

Někdejší volební manažer ČSSD a exministr obrany využil při hledání zájemců o čínské miliardy svých konexí v tuzemském podnikatelském světě

Hrad a Úřad vlády měly vyvinout na Tvrdíka jistý tlak, aby ekonomická diplomacie Sobotkovy vlády a prezidenta Miloše Zemana směrem k Číně dostala konečně nějakou konkrétní podobu. Na bleskovou akci ukazuje i rozčarování finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Ta sice už v Číně podniká, ale o miliardovém obchodu Tvrdíka a CEFC přesto předem nevěděla.

Skupina China Energy Company Limited (CEFC) rozehrála v posledních týdnech na českém trhu velké tažení. Klíčovou osobou se stal právě prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík. Někdejší volební manažer ČSSD a exministr obrany využil při hledání zájemců o čínské miliardy svých konexí v tuzemském podnikatelském světě. Šlo například o Jaromíra Soukupa, v jehož mediální skupině Médea Group získala CEFC podíl, nebo Jiřího Šimáně, který těsně před tím ovládl fotbalovou Slavii a je vlastníkem letecké společnosti Travel Service. V obou společnostech získali Číňané podíly.

Tvrdíkovy konexe

Zkušenosti Tvrdíka s čínským terénem využili i lidé kolem podnikatele a lobbisty Dušana Palcra z česko-slovenské finanční skupiny J&T, v níž CEFC získala deset procent. Podle informací LN vyjednávání Číňanů s českými podnikateli probíhalo v několika liniích. V první se řešil „balíček“ nemovitostí, aerolinií a fotbalového klubu, v druhé šlo o J&T.

Čínští manažeři a právníci budou nyní muset komplexně poznat, zmapovat a analyzovat situaci ve firmách, do kterých vstoupili

Podle zdrojů LN přítomných vyjednávání byla pro všechny poměrným překvapením transakce ve Slavii Praha. Zazněly i pochyby nad smysluplností obchodu ve chvíli, kdy noví spolumajitelé klubu Šimáně a CEFC nemají pod kontrolou stadion Eden. Moderní aréna s neprůhledným vlastníkem firmou Vinet představuje nejbolavější místo tradičního klubu.

Co se týká obchodních záležitostí investičního tažení čínské skupiny, zdaleka vše nebylo dotaženo do úplného konce. Smlouvy sice byly podepsány, peníze na účty ale v jednotlivých případech ještě nedorazily. Čínští manažeři a právníci budou nyní muset komplexně poznat, zmapovat a analyzovat situaci ve firmách, do kterých vstoupili (tzv. due diligence). I to svědčí o tom, že šlo o rychlý kontrakt v řádu několika týdnů.

Tvrdá čínská pravidla

Premiér Sobotka čínský zájem vítá. „Obrat ve vztahu k Číně, který realizuje naše vláda spolu s prezidentem republiky, má rychlé a viditelné pozitivní ekonomické výsledky. Jak v oblasti investic, tak například ve výrazném přílivu čínských turistů,“ sdělil LN předseda ČSSD.

Jaroslav Tvrdík: „V Číně platí, že každá investice do zahraničí nad určitou hranici musí projít dvojím schválením: věcným a finančním“

Tvrdík zase uvedl, že není nikterak neobvyklé, že k dotažení jednání s CEFC došlo při prezidentově návštěvě Číny u příležitosti armádní přehlídky k 70. výročí konce druhé světové války. „Je samozřejmé, že když prezident a vláda představili novou politiku k Číně, že od této politiky čekají výsledky. A jsem rád, že jsou vidět – linka (letecká), rekordní příliv turistů, investice nejen CEFC,“ říká Tvrdík. „Jde o systémový příběh, jehož logickou součástí na čínské straně je snaha chystat k setkáním státníků k podpisu významné dokumenty. Nic tajuplného,“ dodal.

Exministr se zároveň ohradil vůči spekulacím, které začaly po Praze kolovat. Totiž, že ve skutečnosti Číňané využívají peněz pocházejících od tuzemských finančníků či bývalých ředitelů významných státních společností. „Víte, mě hrozně baví, jak Slavii údajně vlastní Petr Kellner, nebo že to zprostředkovala Libuše Barková, nebo že peníze jsou českého původu. V Číně platí, že každá investice do zahraničí nad určitou hranici musí projít dvojím schválením: věcným (zpravidla Národní komise pro rozvoj a reformy nebo Ministerstvo zahraničního obchodu) a finančním (Úřad pro dohled nad finančními toky do a ze zahraničí). Platí i pro soukromé firmy,“ uvedl Tvrdík.

Podle něho takto nastavené procesy vylučují jak krycí manévry s českým kapitálem, tak variantu, že se to koupilo za týden na oslavu cesty prezidenta Zemana.

Dračí stratég Taj Sü

Dračí stratég Taj Sü, plukovník čínského letectva.
  • Titulem „strategický analytik CEFC“ se honosí Taj Sü, jenž pod pseudonymem Lung Tao neboli Dračí Strategie píše do listu Global Times, hlavního tiskového orgánu čínských nacionalistů.
  • Známý je díky své filipice ze září 2011 Je na čase uštědřit lekci v Jihočínském moři, jež odkazuje na čínský idiom „zabít kuře na výstrahu opicím“.
  • Taj Sü je jinak plukovníkem čínského letectva.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.