Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tváře z pražských kuloárů: zklamaný Březina, nadšený Dienstbier a bohorovný Poche

  15:10

Podle Karla Březiny čeká Prahu pod pravicovou koalicí jen období škrtů. Kéž by to bývalo potkalo i projekty jako Blanka či Opencard.

The new coalition in Prague City Hall voted in a new council on Thursday foto: Česká PoziceČeská pozice

V kuloárech zastupitelstva hlavního města se ve čtvrtek míhali jak zastupitelé s radostí a úlevou na tváři, tak ti s vizáží poněkud  frustrovanou. ČESKÁ POZICE vyzpovídala několik zastupitelů z vítězné i poražené strany politické bitvy, která skončila pádem velké pražské koalice. (Komentář jsme publikovali pod titulkem: Svoboda vyhrál první bitvu s kmotry. Válka však bude dlouhá. Ať pokračuje v útoku.)     

Dienstbier: Hulinský je symbolem klientelistické politiky

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), který proti vytvoření pražské velké koalice před rokem hlasitě protestoval, ČESKÉ POZICI řekl, že velká koalice byla od počátku podvodem na voličích. Na paškál si v této souvislosti vzal šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, který prý je symbolem klientelistického pojetí politiky. Jeho nedůvěryhodnost senátor dokumentoval kauzou se zneužitím darů na charitu. (Nadační fond proti korupci ve středu na Hulinského podal trestní oznámení.)  

„Konec koalice vyplýval z dlouhodobé rozpolcenosti celé koalice. Od začátku nebyla schopna dovolit ani plný počet členů rady města. Bylo tam dlouhodobé napětí mezi skupinou kolem primátora Svobody a šedé eminence pražské politiky Tomáše Hrdličky. Toto napětí nešlo jen napříč ODS, ale napříč celou koalicí,“ řekl dále Dienstbier.

Petra Hulinského (ČSSD) ČESKÁ POZICE odchytila, aby se ho na Dienstbierovu středeční výzvu k odchodu z politiky a kauzu s občanským sdružením Spastic Handicap (respektive Spastic Handicap, a.s. a Spastic Handicap Agency, s.r.o.) optala. „Považuji to za součást diskreditační kampaně vůči mé osobě. I ten vývoj odpovídá tomu, že to tak asi bude. Co se týká pana Dienstbiera, je mi ho trošku líto. Naše dlouhodobé spory zneužije vždy, když se mu to hodí,“ vypálil šéf pražských sociálních demokratů.

Frustrovaný Březina se děsí škrtpolitiků

Zato bývalý první náměstek primátora Karel Březina, který stanul u soudu kvůli obžalobě, se chlubil. „Sociální demokracie splnila vše, co voličům slíbila. Svědomitě jsme plnili program, především bych zmínil zavedení jízdného zdarma v pražské hromadné dopravě do 15 let a nad 65 let. Jsem zvědavý, jak v úspěších naší koalice bude pokračovat nová ‚škrtkoalice‘.“

Jak si vlastně Březina, který byl očividně ze ztráty funkce mírně frustrován, vysvětluje rozpad velké koalice? „ODS se rozhodla, že bude vládnout v pravicové koalici, a že překlopí vládní koalici i na úroveň hlavního města. To znamená politiku, která bude protnuta jen škrty, snižováním sociálních výdajů, výdajů do zdravotnictví či dopravní obslužnosti. Nebude trvat dlouho a za chvíli to pocítíme všichni.“ Pane Březino, možná by trochu „škrtpolitiky“ v záležitostech jako tunel Blanka, Opencard nebo odpadový tendr neuškodilo.

A proč byla od počátku koalice ODS a ČSSD na veřejnosti nepopulární a vzhledem k řadě kauz a předražených projektů řekněme méně důvěryhodná? „Především nevím, v čem je tato koalice důvěryhodnější než ta předcházející. Tato koalice, na rozdíl od té minulé, nepředložila jediný programový bod. Pouze si rozděluje pašalíky a místa v radě,“ řekl dále Březina. (O přidělování pašalíků pod taktovkou ODS a ČSSD ČESKÁ POZICE před časem ve dvou dílech informovala.)

Poslední dotaz, zda považuje bývalou velkou koalici za „prasárnu“, Březina odsekl: „Víte co, nebudu poklesávat na slovník pana Krause (odchází zpět ke svému zastupitelskému stolku).“

Expert Miroslav Poche

Miroslav Poche (ČSSD) v létě zamířil na post šéfa dozorčí rady Pražských služeb. Přitom před loňskými komunálními volbami byl v říjnu 2010 nucen vzdát se všech stranických funkcí kvůli skandálu s financováním strany. Přesto byl zvolen do zastupitelstva hl. m. Prahy a městské části Prahy 3. K tomu všemu je Poche členem dozorčí rady Kolektory Praha.

Zastavme se však u Pocheho funkce šéfa dozorčí rady podniku Pražské služby, jehož 76,92 procent akcií drží hlavní město a 15,8 procenta finanční skupina Natland Group. ČESKÁ POZICE se předsedy dozorčí rady v Pražských službách zeptala, jak hájil zájmy vlastníka v případě odpadového tendru, který mělo získat konsorcium firem, ve kterém Pražské služby figurovaly. Problémem však bylo, že všechny nabízené ceny na desetileté zacházení s komunálním odpadem přesahovaly o více než tři miliardy původní představy pražského magistrátu. Tendr byl ve čtvrtek večer zrušen.  

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na názor magistrátní komise, která z tendru vyřadila všechny tři nabídky?

POCHE: Nejsem radní, ani člen této komise. To se zeptejte jinde. Četl jsem o tom jen na internetu.

ČESKÁ POZICE: Jste ale předsedou dozorčí rady Pražských služeb.

POCHE: To jsem. Dozorčí rada ale tuto nabídku nepřipravovala, ani se k ní nevyjadřovala.  

ČESKÁ POZICE: Dozorčí rada by ale měla hájit zájmy vlastníka.

POCHE: Pokud byly v těch nabídkách chyby, tak to je zřejmě důvod, proč byl tendr zrušen.

ČESKÁ POZICE: Co je podle vás hlavním smyslem dozorčí rady, například v případě Pražských služeb?

POCHE: Nevíte, co dělá dozorčí rada?

ČESKÁ POZICE: Vím. Ale působíte dojmem, že nemáte přehled o aktivitách Pražských služeb. Šestnáctimiliardový tendr by si určitou pozornost zasloužil. Nebylo vám divné, že nabídnuté ceny přesahovaly původní představy magistrátu o více než tři miliardy?

POCHE: Generální ředitel podniku nás na zasedání dozorčí rady informoval, jak byla cena vytvořena. Jestli mi to bylo divné nebo nebylo, je úplně jedno, protože soutěž byla zrušena.

Magistrátní hvězdárna zpěváka Kalouska a bourák Pavel Richter

„Hvězdy se mění nad hvězdárnou, zrcadlo není chvíle stárnou...,“ zpívá v refrénu svého hitu zpěvák a pražský zastupitel za ODS Jan Kalousek, který byl jedním z osmi Svobodových „vzbouřenců“. Situace v pražském zastupitelstvu v posledních dnech by se tomuto textu dala obrazně přirovnat. Na otázku, jak hodnotí pád koalice ODS a ČSSD, Kalousek odpověděl: „Je to věc dlouhodobého vývoje. V životě se vždycky stane to, co má.“ Na otázku, zda si myslí, že primátorovým postupem a vznikem nové koalice byli pražští kmotři pro tentokrát vyřazeni ze hry, Kalousek odpověděl: „Situace by se diametrálně měla změnit. Tato koalice může občanům Prahy přinést větší prospěch než ta minulá.“

Pavel Richter (TOP 09) se v minulých týdnech ostře pustil do kritiky 16miliardového megatendru na likvidaci komunálního odpadu v Praze. Nyní bude náměstkem primátora pro infrastrukturu. Na prověřování veřejných zakázek z dílny minulých vedení magistrátu se prý těší. „Nemám žádný důvod nic zametat. Pokud narazíme na jasná pochybení bývalých radních, budeme to samozřejmě řešit.“

Při vyjednávání o koalici s ODS se prý TOP 09 obávala, aby se v nové formaci nestala pouhou „stafáží“. Byl to prý do určité míry zpočátku risk a sázka na nejistotu. „Proto jsme hned ráno (ve čtvrtek, pozn. red.) podpisy našich a devíti zastupitelů za ODS zveřejnili, aby se pak se smlouvou již nedalo manipulovat. Věřili jsme Svobodově křídlu, že už to v následných vyjednáváních v zastupitelském klubu zvládne a ustojí,“ doplnil novopečený náměstek pražského primátora.