Lidovky.cz

Tuzemský export nově pod jednou střechou ministerstva financí

  12:46
Na základě rozhodnutí vlády v demisi Andreje Babiše (ANO) by měly Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a Česká exportní banka (ČEB) spadat jen pod resort financí. Dosud v nich měly podíly i ministerstva zemědělství, průmyslu a zahraničí. Začíná vysoká hra, již nesmí nikdo z účastníků pokazit a musí se provést správně.

Ministryně Schillerová (vlevo) a premiér Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) podnikla velký krok ke sjednocení podpory tuzemského exportu. Na základě rozhodnutí vlády ve středu 14. března by nově měly státní pojišťovna EGAP a Česká exportní banka (ČEB) spadat už jen pod resort financí. Dosud v nich měly podíly ještě ministerstva zemědělství, průmyslu a zahraničí. Resort financí sice měl nejvyšší podíl na hlasovacích právech akcionářů, nebyl však většinový.

„Tyto dvě instituce, které jsme zdědili v žalostném stavu, nás od roku 2006 stály z rozpočtu přes 32 miliard korun. Je třeba, aby byly pod jednou střechou. Zkušenosti, kdy jsou tam čtyři akcionáři – různá ministerstva –, nejsou dobré. Je třeba přijít s jasnou koncepcí, jak podporovat export našich firem,“ prohlásil Babiš. „Jediným ministerstvem by tak mělo být ministerstvo financí, které má pod sebou i rozpočet,“ dodal Babiš s tím, že v Česku rovněž fungují tyto dvě proexportní instituce zvlášť, zatímco u sousedů na Slovensku jsou spojené.

Několik variant

Jak mluvčí státní pojišťovny EGAP, tak mediální zástupce ČEB odmítli současné dění komentovat. Jde nicméně o pochopitelnou snahu. Resort financí ze zákona ručí za závazky ČEB a EGAP a současně dorovnává vzniklé ztráty z financování exportu.

Ve hře je několik variant. První je, že bude jen jedna instituce, kdy by EGAP pohltil ČEB. Druhou, že ČEB bude existovat jako dceřiná společnost státní pojišťovny EGAP. Možné je ale i úplné zrušení exportní banky a rozprodej jejího portfolia, kdy by se mohla nějaká jeho malá část převést na pojišťovnu. Definitivní rozhodnutí dosud nepadlo.

„Za poslední roky resort financí poskytl do tohoto systému desítky miliard korun. Je tedy logické, aby tento resort měl majetková práva odpovídající svým povinnostem, které vyplývají z odpovědnosti za finanční ztráty ČEB a EGAP,“ uvedla pro LN ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Státní podpora exportu podle ní nebude tímto krokem nijak dotčena.

Jak potvrdilo LN více zdrojů, jde o počátek komplexnějšího řešení exportní otázky a osudu těchto dvou institucí. Sám Babiš přitom již několikrát v minulosti mluvil o jejich sloučení. „Teďzačíná vysoká hra, kterou nesmí nikdo z účastníků pokazit a musí se provést správně,“ řekl LN zdroj seznámený se situací, který si však přál zůstat v anonymitě. „Důležité je si nenaštvat exportéry, aby se proti tomu nepostavili,“ dodal zdroj. Jak by to mělo do budoucna přesně vypadat, je otázka. Ve hře je několik variant.

První je, že bude jen jedna instituce, kdy by EGAP pohltil ČEB. Druhou, že ČEB bude existovat jako dceřiná společnost státní pojišťovny EGAP. Možné je ale i úplné zrušení exportní banky a rozprodej jejího portfolia, kdy by se mohla nějaká jeho malá část převést na pojišťovnu. Definitivní rozhodnutí dosud nepadlo.

Druhá polovina letošního roku

„Pokud jde o spojení obou institucí, nadále probíhají zejména s resortem průmyslu a obchodu diskuse o optimálním řešení. V každém případě je shoda na potřebě obě instituce reformovat a vzájemně přiblížit,“ uvedla Schillerová. Rovněž bude třeba připravit i legislativní změny, například novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Proces konsolidace státní podpory exportu by pak podle informací LN mohl začít ve druhé polovině letošního roku. Dokončení by pak mělo trvat až půldruhého roku.

Proces konsolidace státní podpory exportu by mohl začít ve druhé polovině letošního roku. Dokončení by pak mělo trvat až půldruhého roku.

Ani zdaleka ne všichni ohlášené změny přivítali. Podle informací LN z několika zdrojů se dotčeným resortům převod jejich akcií na resort Schillerové příliš nelíbil. Odpor byl přitom úměrný výši jejich podílu. Jinými slovy, největší problém mělo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které má v ČEB čtvrtinový a v EGAP dokonce 36procentní podíl. Ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) se dokonce na vládě hlasování o Babišově návrhu zdržel.

Vznikla však dohoda, kdy bylo resortům průmyslu, zahraničí a zemědělství přislíbeno, že jimi dosazení lidé zůstanou v kontrolních orgánech obou společností. Za MPO tak v dozorčí radě EGAP zůstane ředitel odboru zahraničně-ekonomických politik Martin Pospíšil a předseda dozorčí rady Jaroslav Šulc. V ČEB si zase udrží post ekonom Miroslav Zámečník.

„Z věcné příslušnosti je resort průmyslu ústředním orgánem státní správy pro zahraniční obchod, podporu exportu, gestorem exportní strategie i gestorem pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Proto by se na strategickém směřování České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti mělo nadále podílet, na čemž jsme se s ministerstvem financí shodli,“ potvrdil LN ministr Hüner.

Podpora vývozu

Česká exportní banka (ČEB)

  • Od svého vzniku v roce 1995 slouží ke státní podpoře vývozu.
  • Složení akcionářů

ministerstvo financí: 43,68 procenta

ministerstvo průmyslu a obchodu: 25,20 procenta

ministerstvo zahraničí: 10,08 procenta

ministerstvo zemědělství: 5,04 procenta

EGAP: 16 procent

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP)

  • Státní úvěrová pojišťovna zaměřená na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic.
  • Složení akcionářů

ministerstvo financí: 40 procent

ministerstvo průmyslu a obchodu: 36 procent

ministerstvo zemědělství: 12 procent

ministerstvo zahraničí: 12 procent

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.