Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Trik soudce Kučery

  14:08

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera byl až do skončení kárného řízení zproštěn funkce soudce, a proto se jí šalamounsky vzdal

Místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Kučera byl podezřelý z ovlivňování trestního řízení proti Jiřímu Čunkovi stíhanému v roce 2007 pro úplatkářství. Vrchní soud v Praze ho letos v září kárným rozsudkem odvolal z funkce soudce, a tím i místopředsedy NS. Kučera se však proti nepravomocnému rozsudku odvolal a zůstal ve funkci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho proto v listopadu dočasně, až do pravomocného skončení kárného řízení, zprostil funkce soudce.

Kučerovi asi přišlo líto, když si představil rozdíl mezi plným platem a náhradami a platem polovičním při dočasném zproštění. Rozhodl se proto věc vyřešit šalamounsky a vzdal se funkce soudce. Podle zákona nastane účinek vzdání se funkce až po třech měsících. Tato tříměsíční lhůta však ani celá neuplyne, protože Kučera odejde v klidu k 31. prosinci 2010 do důchodu, neboť dosáhne zákonem stanoveného věkového limitu pro soudce.

Pointa je v tom, že podle zákona se okamžikem doručení rezignace prezidentu republiky kárné řízení zastaví! Proto musel kárný senát Nejvyššího soudu takto neobvykle, nicméně pravomocně kárné řízení ukončit. Tím samozřejmě skončilo i „dočasné zproštění funkce soudce“ vyřčené ministrem spravedlnosti Pospíšilem. Kárný senát NS pak zrušil i zatím nepravomocný kárný rozsudek Vrchního soudu. Kučera tím „prefíkaně utekl hrobníkovi z lopaty“.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová zareagovala, že změní rozvrh práce NS, aby se Kučera již k souzení nedostal. Prohlásila, že sice zabránil posouzení své viny de iure, ale rezignací ji přiznal de facto. Kučera se však cítí tímto jejím záměrem šikanován! Neodehrává se proti němu kárné řízení, kárný rozsudek byl zrušen, a proto je prý Kučera „svým způsobem očištěn“.

Trochu jako Duchač

Téměř by se chtělo dodat, že tím „svým způsobem“ znovu nabyl i dobré pověsti. Tento způsob by však byl porovnatelný pouze se způsobem, jímž mohl „dobré pověsti“ kdysi nabýt estébák Václav Duchač. Poslyšte, jak to bylo.

Jedním z nejsvéráznějších jevů českého undergroundu sedmdesátých a osmdesátých let byl básník Fanda Pánek. Nic lidského mu nebylo cizí a jeho život přepestrý. Nedalo proto estébákům velkou práci ho na něčem nachytat, podusit a „udělat“. Podpis spolupráce se Státní bezpečností (StB) Fanda Pánek ihned poeticky vyžvanil v proslulé vinárně U Šupů: „Charta se mi nevyplácí / podepsal jsem spolupráci.“

Tím, že se Kučera vzdal funkce soudce, tak „prefíkaně utekl hrobníkovi z lopaty“

Básnička se bleskově rozšířila po Praze a někdo se asi Fandy zeptal, kolik mu StB za spolupráci platí. Fanda však nedostával nic, a proto mu to přišlo líto. Nahlásil se na StB v Bartolomějské ulici ke svému „řídícímu orgánovi“ Duchačovi neslavně proslulému z procesu se skupinou Plastic People. Překvapenému Duchačovi, ještě než ho stačil z „Barťáku“ brutálně vyhodit, řekl, že v undergroundu se povídá, že on, Duchač, by měl jemu, Fandovi, dávat za spolupráci nějaké peníze. A když mu je nedává, dál se povídá, že je asi prochlastává, což způsobuje, že Duchač nemá v undergroundu dobrou pověst. Kdyby však Fandovi nějaké peníze dal, po pravdě by to v undergroundu řekl a Duchač by už měl v undergroundu pověst dobrou. Tedy, jak bylo řečeno dříve. Svým způsobem dobrou.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.