Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tři otázky pro Tomáše Martince: o švýcarských kontech Romana Janouška

  21:48

Vyšetřování kauzy z roku 2008, v níž jde o stamiliony, se jeví čím dál podezřelejší.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Případ, který se vrací s novou naléhavostí. Loni v létě jsme se zabývali podivným vyšetřováním původu peněz Romana Janouška, přítele bývalého pražského primátora Pavla Béma. Švýcarská Kredietbank totiž upozornila na možné praní špinavých peněz. Jak jsme zjistili, případem se zabývala protikorupční policie v době, kdy byl náměstkem jejího ředitele pozdější šéf útvaru Tomáš Martinec. Ředitel protikorupční policie tehdy policejnímu náměstkovi Jiřímu Houbovi dokonce tvrdil, že bude zahájeno stíhání. Jenže případ byl však po několika měsících uložen, aniž by začalo trestní řízení. Dál jsme se před rokem nedopátrali.

A hle, letos koncem dubna případ znovu ožil (zda a v jaké souvilosti se sporem mezi Tomášem Martincem a Lenkou Bradáčovou, ponechme stranou). Z úředního záznamu, který zveřejnil týdeník Euro, vyplývá, že se Martinec při vyšetřování osobně angažoval. Zaprvé sám tento záznam je jím podepsaný, dále zmiňuje, že se osobně účastnil schůzky na toto téma na Vrchním státním zastupitelství v Praze, a dále osobně jednal s ředitelem Finančního analytického útvaru ministerstva financí o transakcích, které se vztahují k Romanu Janouškovi.

Na první pohled příkladná aktivita vysokého policejního činitele, avšak zaslouží detailnější rozbor. Nejprve však připomeňme, co se odehrálo v letech 2008 až 2009.

Zmražené stamiliony

V září 2008 informovala ženevská Kredietbank úřad pro potírání praní špinavých peněz o podezřelých operacích na účtu panamské společnosti Botanic Finance (asi 199 milionů korun) a na účtu Jaroslavy Janouškové (1,8 milionu korun v hotovosti), k nimž měl Roman Janoušek přístup. Později se ukázalo, že přes účty protekly další stovky milionů korun. Janoušek dotazy banky o původu peněz ignoroval, a banka proto už v červnu 2008 prostředky zmrazila. Koncem září 2008 bylo zahájeno trestní řízení proti neznámé osobě. Tentýž měsíc doputovala do Prahy žádost švýcarského žalobce Patrika Lamona, aby Češi pomohli s vyšetřením původu podezřelých peněz. Po sedmi měsících byl však v Česku případ uložen a Švýcaři zmražené finanční prostředky zase odblokovali.

Po zveřejnění nového dokumentu by měl Tomáš Martinec odpovědět na tři zásadní otázky.

Proč úřední záznam o Janouškově případu sepsal náměstek Martinec?

Několik důvěryhodných zdrojů, jež jsou s postupy policie detailně obeznámeny, potvrdilo, že je neobvyklé, aby úřední záznam sepisoval přímo náměstek ředitele protikorupční policie. Jeho úkolem je zabývat se především systémovými problémy fungování útvaru. Případů, jež se týkají podezření z praní špinavých peněz, mají protikorupční policisté na stole desítky. Není standardní, aby se jimi zabývalo přímo vedení útvaru.

Kromě úředního záznamu navíc Martinec k Janouškovu případu absolvoval nejméně dvě schůzky. V únoru 2009 se sešel s českými a švýcarskými státními zástupci a byl na jednání s ředitelem Finančního analytického útvaru Karlem Koryntou.

Proč ten zájem? Když jsme se tázali, kdo na případu konkrétně pracoval, Martinec nám loni přes mluvčího útvaru vzkázal, že jména detektivů, kteří na kauze pracovali, z důvodu ochrany osobních údajů nezveřejní.

Ačkoli v říjnu 2008 ředitel útvaru Jiří Novák policejnímu náměstkovi Jiřímu Houbovi tvrdil, že se zahájí stíhání, nestalo se tak. Proč?

Ředitel Martinec k vyšetřování uvedl, že „věc v žádném případě neměla povahu trestního spisu, jednalo se o pouhé dožádání“. Ačkoli se z tohoto vyjádření zdá, že spis neobsahoval informace dostatečné ke spuštění trestněprávní mašinérie, nezapomeňme, že Švýcaři v září 2008 kvůli podezření z neoprávněného praní špinavých peněz stíhání neznámého pachatele zahájili.

„Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k nimž má Roman Janoušek hospodářská práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu. (…) Klient několikrát úspěšně vyloučil pokusy banky se s ním spojit, když se banka bezúspěšně snažila jej kontaktovat s tím, aby obdržela potřebná vysvětlení,“ napsali Švýcaři v žádosti o právní pomoc v oblasti trestní.

 „Je to velmi nestandardní. Očekával bych, že po sdělení tak závažných informací od zahraničního partnera bude ve věci zahájeno normální vyšetřování a založen vyšetřovací spis,“ podivoval se pro web Prvnízprávy.cz bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky Jaromír Kubec. Zdroje ČESKÉ POZICE tento názor potvrzují.

Jak pečlivě protikorupční policie případ šetřila?

Z informací zveřejněných na webu Prvnízprávy.cz také vyplývá, že detektivové elitního útvaru Janouška lustrovali v evidenci obyvatel a trestním rejstříku, dále pak požádali Finanční analytický útvar o prověrku finančních transakcí a zpracovali monitoring tisku.

Zkušení vyšetřovatelé, s nimiž ČESKÁ POZICE mluvila, však v takovém postupu protikorupční policie shledávají nedostatky. Detektivové se neměli zastavit pouze u šetření Finančního analytického útvaru, který registruje podezřelé finanční transakce. Jde totiž pouze o jeden z nástrojů, jak se mohou policisté dopátrat, že Janouškovy peníze pocházejí z nelegální činnosti. Další možností je obrátit se na daňovou správu. Díky jejím informacím lze objasnit, kolik si Roman Janoušek legální cestou vydělal.

A lidé z bezpečnostní komunity nás upozornili ještě na jednu věc — detektivové mohli provést i prověrku v místě bydliště, čímž by si ověřili majetkové poměry podezřelé osoby u sousedů. Dle dostupných informací však detektivové žádný z uvedených vyšetřovacích postupů nevyužili.

Přinese odpovědi prověřování spisů?

Jasno do případu by mohlo vnést nynější prověřování spisů protikorupční policie, do nichž doposud neměli přístup státní zástupci. Právě na nedostatečnou kontrolu ze strany žalobců si předminulý týden stěžoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a vrchní pražská žalobkyně Bradáčová. Pokud by prověrka spisů byla skutečně důsledná, uvedené otazníky by se mohly vyjasnit, což by jistě k důvěryhodnosti elitního útvaru přispělo. A to i v případě, že by se zjistila selhání konkrétních jednotlivců.

A ještě dvě poznámky bez komentáře.

A nyní díky zveřejněnému úřednímu záznamu vychází najevo, že ke kauze Janoušek proběhla v únoru 2009 schůzka na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Kromě Martince se jí zúčastnila nejmenovaná osoba z vrchního státního zastupitelství a představitelé švýcarské prokuratury. Zakrátko byl případ bez výsledku uložen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!