Lidovky.cz

Tři možné scénáře ministra Kuby na kongresu ODS

  1:06

Nejvýhodnější variantou je pro Martina Kubu zůstat mimo oficiální vedení občanských demokratů, a nenést tak politickou zodpovědnost.

foto: © ČTKČeská pozice

Na kongresu ODS tento víkend v Brně lze mimo jiné očekávat zajímavou hru okolo ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, možného vyzyvatele premiéra a předsedy strany Petra Nečase. Současného šéfa jihočeské ODS Kubu, jenž má blízko k prezidentu Václavu Klausovi, do vlády povolal v listopadu 2011 premiér Nečas. Kuba, vzděláním lékař, se rychle adaptoval, vyměnil téměř kompletně vedení svého resortu a vyprofiloval se jako politik spojený s konkrétní agendou.

Kubova cílevědomost a příslušnost ke klausovskému křídlu v ODS ho postavila do přímé, leč neoficiální opozice k aktuálně vládnoucímu proudu ve straně, jejž zosobňuje Petr Nečas a jeho první místopředsedkyně a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Otázka před kongresem ODS zní: Co udělá Martin Kuba? Nabízejí se tři možné scénáře.

Nevýhodný převrat

První Kubovou možností je kandidovat na předsedu strany přímo proti Petru Nečasovi, což však několikrát veřejně odmítl. Nečekaný kongresový převrat je sice možný, ale pro Kubu nevýhodný. ODS je v krizi a nečasovské křídlo by to případnému novému předsedovi dalo spolykat i s peckami. Navíc, koaliční a klíčový partner TOP 09 prostřednictvím svého místopředsedy Miroslava Kalouska prohlásil, že zůstane ve vládě jen s premiérem Nečasem, jinak v koalici končí.

Jako případný kongresový vítěz by musel hledat shodu s ČSSD, která však nemá vůbec žádný zájem vládnout s ODS

Případný kongresový vítěz Kuba by proto musel hledat shodu s ČSSD, která však, jak se zdá, nemá vůbec žádný zájem vládnout s ODS. Sestřelení současného premiéra Nečase je proto krajně nepravděpodobné. Klausův muž z Českých Budějovic je totiž pragmatikem, který se dosud ve své kariéře do takových nejistých honů na lišku nepouštěl.

Role obhájce

Druhým možným scénářem je Kubova kandidatura na prvního místopředsedu ODS, z níž však vyplývá přímý střet s Nečasovou spojenkyní Němcovou. Ač se tato varianta jeví pravděpodobná, z dlouhodobého hlediska se Kubovi nevyplatí. Pokud by se totiž stal prvním místopředsedou, ODS by se začala podobat ČSSD – tvarohovitý lídr a tvrdá stranická dvojka. A také by musel neustále vysvětlovat Nečasovu nerozhodnost a nevýraznost, čímž by se stal jeho veřejným obhájcem, jelikož by si nedovolil vystoupit přímo proti premiérovi.

Kubovi se vyplatí počkat si na Nečasovo zostuzení šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a komunistickým skanzenem

Pokud navíc ODS zopakuje slovenský volební scénář a dostane od levice kvůli vlastní neschopnosti komunikovat a vysvětlovat za vyučenou, vina padne i na prvního a velmi viditelného místopředsedu. Kuba uvažuje dlouhodobě a stejně jako bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i současný šéf tohoto resortu Pavel Blažek si brousí zuby na modrý trůn, a proto od něho lze očekávat strategii v delším časovém horizontu.

Mimo oficiální vedení

Třetí a nejvýhodnější variantou je pro jihočeského lékaře zůstat mimo oficiální vedení ODS, a tím nenést politickou zodpovědnost. Výrazně prohrané volby „odskáčou“ předseda strany a jeho tým, nikoli expertní ministři. Klausův muž a perspektivní pravicový politik si proto může počkat, až Petr Nečas v příštích parlamentních volbách obdrží bolestivý pohlavek od sociálních demokratů s komunisty, a poté vyhlásit zteč na předsednické křeslo s auroelou nového větru podle vzoru expředsedy ODS Mirka Topolánka.

Ať už se volby do Poslanecké sněmovny uskuteční kvůli Klausovým vrtochům už v roce 2013, nebo v regulérním termínu v květnu 2014, Martinu Kubovi se rozhodně vyplatí počkat si na Nečasovo zostuzení nevýrazným šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a komunistickým skanzenem, aby mohl dát ODS novou tvář a směr.

Který z těchto tří scénářů Kuba zvolí? Nebo snad překvapí nějakým dalším?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.