Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Trh práce projde revolucí. Budou vítězové i poražení.

  15:12
Šéfinženýr Googlu Ray Kurzweil před lety prohlásil, že toto století předčí uplynulých 20 tisíc let vývoje lidské společnosti. Digitalizace a čtvrtá průmyslová revoluce zatřesou životy lidí, zejména pokud jde o trh práce. Například do pěti let se změní nejméně třetina dovedností, které musí ovládat každý zaměstnanec.

Automatizace, roboti a lidská práce. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Nikde nebude nástup robotů cítit více než v oblasti práce a zaměstnání. Digitalizace a takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce se dotkne doslova každé firmy a každého pracovníka.

„Každé zaměstnání bude mít digitální součást. Neznamená to, že každý bude muset být počítačový vědec. Musíme více investovat do vzdělávání lidí, a to nejen dětí, ale i lidí uprostřed kariéry, aby mohli najít novou práci,“ prohlásil minulý týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu šéf Microsoftu Satya Nadella.

Právě po reformě vzdělávání, tak aby bylo schopné připravovat zaměstnance pro rychle se měnící dobu, volají i nejvýznamnější průmyslové firmy v Česku. Například firmy Škoda Auto, Siemens nebo Bosch se spojily s Česko-německou průmyslovou a obchodní komorou a připravují moderní systém vzdělávání 4.0.

Už to začalo

Futurista a šéfinženýr Googlu Ray Kurzweil počátkem tohoto milénia prohlásil, že příští století předčí uplynulých 20 tisíc let vývoje lidské společnosti. V úvodu roku 2016 to vypadá, že se jeho předpověď vyplní, a lidé už to začínají pociťovat.

Z průzkumu poradenské společnosti PwC vyplynulo, že pro 53 procent dotázaných jsou technologické inovace a objevy faktorem, který v příštích pěti až deseti letech změní způsob, jakým lidé pracují. Jejich vliv bude větší než dopady klimatických změn, nedostatku surovin, urbanizace či změn globálního rozložení ekonomických sil.

Podle analýzy vyspělých ekonomik, které představují 65 procent světové pracovní síly, připraví vzestup robotů a umělé inteligence do roku 2020 o zaměstnání 5,1 milionu lidí.

Z davoského fóra vyšla ještě před jeho oficiálním zahájením znepokojující zpráva, že podle analýzy vyspělých ekonomik, které představují 65 procent světové pracovní síly, připraví vzestup robotů a umělé inteligence do roku 2020 o zaměstnání 5,1 milionu lidí. A to už tak zmenšujícímu se trhu práce vůbec nepomůže.

„Současný systém nefunguje. Vidíme vysokou nezaměstnanost a spoustu neobsazených pozic, rostoucí produktivitu a stagnující platy. Šedesát procent lidí dnes žije v zemích se stagnujícím nebo zmenšujícím se lidským kapitálem,“ řekl generální ředitel ManpowerGroup Jonas Prising.

Podle dvou pětin pracovníků se zaměstnanost v budoucnu změní a v tradiční podobě, jak ji známe dnes, zanikne. Namísto toho budou mít lidé vlastní „značku“ a prodávat své schopnosti těm, kdo je budou potřebovat. Právě v nedostatku schopností a neschopnosti udržet je v tempu s pokrokem vidí odborníci velký problém. V roce 2020 se bude více než třetina požadovaných základních schopností pro většinu pracovních pozic sestávat z těch, které dnes nejsou pro práci považovány za zásadní.

„Rostoucí dostupnost dat o pracovní nabídce a poptávce a ekonomice vůbec může zákonodárcům, zaměstnavatelům, vzdělávacím pracovníkům i zaměstnancům pomoci rychle a efektivně reagovat na změny požadavků a zvýšit ekonomické příležitosti,“ věří Allen Blueová, spoluzakladatelka profesní sociální sítě LinkedIn.

Vítězové i poražení

Změny musejí být nastartovány ihned. Jen zhruba polovina personálních šéfů si myslí, že firemní strategie v oblasti lidských zdrojů dokážou reagovat na budoucí vývoj. Proto je zapotřebí postavit výchovu talentů a strategii zaměstnávání do popředí zájmu společností. Důležitou roli sehraje mobilita, tedy přesun práce tam, kde jsou pro ni ti správní lidé.

Dvě třetiny ztracených míst připadnou na úřednické a kancelářské pozice, nová budou vznikat v oborech spjatých s počítači, matematikou, architekturou a strojírenstvím.

„Mobilita je pro čtvrtou průmyslovou revoluci to, co byla pára pro tu první. Pro vlády a regulátory musí být strukturální reformy k odstranění překážek a byrokracie a zjednodušení pracovního trhu zásadní,“ upozornil ředitel Adecco Group Alain Dehaze.

Lidé by se ale neměli nástupu technologií obávat. Díky jednoduchému používání a dobré dostupnosti mohou naopak řadě pracovníků pomoci. A to více než předchozí průmyslové revoluce.

Přesto nově vzniklá pracovní místa svým počtem nevykompenzují ta zaniklá. Rozdíl bude i v odbornosti. Zatímco dvě třetiny ztracených míst připadnou na úřednické a kancelářské pozice, nová budou vznikat v oborech spjatých s počítači, matematikou, architekturou a strojírenstvím.

„Tato revoluce bude mít vítěze a poražené. Naším úkolem je redukovat počet poražených. Stejně zásadní proměny ale probíhaly i v předchozích průmyslových revolucích a jsem si jistý, že debaty se vedly stejné. A také se to podařilo vyřešit,“ řekl v projevu prezident Rwandy Paul Kagame.

Co si o nadcházejících změnách myslí lidé

64% lidí si myslí, že technologie zlepší jejich pracovní vyhlídky.

2 z 5 lidí si myslí, že tradiční způsob zaměstnávání nebude v budoucnu existovat.

46% HR manažerů se domnívá, že v roce 2022 budou alespoň 20% jejich pracovníků tvořit lidé jednorázově najatí nebo zaměstnanci s částečným úvazkem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!