Lidovky.cz

Třeste se, jde na vás „nezávislá“ inspekce

  4:49

Prozatímním a následně i definitivním ředitelem nové Generální inspekce bezpečnostních sborů by se mohl stát Langerův muž Ivan Bílek.

Ivan Bílek se v minulosti neúspěšně ucházel o funkci policejního prezidenta, kde se střetl s Petrem Lessym. foto: © ČTKČeská pozice

Vláda minulý týden schválila návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). A zmocnila premiéra Petra Nečase, aby okamžitě po vyhlášení zákona, tedy po jeho schválení Parlamentem a po podpisu prezidenta Václava Klause, jmenoval prozatímního ředitele. Ten bude dohlížet na vybudování organizace s 335 zaměstnanci a přibližně 300milionovým rozpočtem. Dle informací ČESKÉ POZICE se jím má stát Ivan Bílek, bývalý náměstek policejního prezidenta pro vnější službu a člověk spojený přímo s ODS a navíc i s exministrem vnitra Ivanem Langerem.

Premiér Nečas odmítl Bílkovo možné budoucí angažmá komentovat. „Generální inspekce bezpečnostních sborů má být podle vládního návrhu zákonem ustavena k 1. lednu 2012, a až poté má dostat svého prozatímního šéfa. Jakékoli úvahy o konkrétních jménech jsou půl roku dopředu předčasné,“ sdělil Nečas ČESKÉ POZICI prostřednictvím svého mluvčího Jana Osúcha. V tom se však mluvčí (premiér) mýlí nebo úmyslně neříká pravdu, protože § 68 návrhu zákona, který upravuje právě jmenování prozatímního šéfa generální inspekce nabývá účinnosti už dnem vyhlášení zákona – tedy někdy v září říjnu, pokud vše půjde dobře –, nikoli až 1. ledna 2012. Možnost takto jmenovat prozatímního ředitele samotným premiérem je v návrhu zákona právě proto, aby ke dni účinnosti zbytku zákona už bylo fungování GIBS připraveno.

Předseda vlády a ODS Petr Nečas z generální inspekce učinil jedno z klíčových témat vládní protikorupční strategie

Podobně neurčitě na dotaz ČESKÉ POZICE, jestli byl osloven a zda by případně post prozatímního ředitele GIBS přijal, reagoval i Bílek: „Podle zákona o služebním poměru bych se z mého současného zařazení mohl přihlásit do výběrového řízení na ředitele bezpečnostního sboru.“ Bílek se v minulosti neúspěšně ucházel o funkci policejního prezidenta, kde se střetl s Petrem Lessym. S jeho kandidaturou tehdy nesouhlasily Věci veřejné. Po nástupu Lessyho do funkce policejního prezidenta Bílek rezignoval kvůli sporům o další směřování uniformované policie. U policie však zůstal. Věnuje se vzdělávání na Policejním prezidiu a vykonává funkci předsedy Protikorupční komise Policie ČR.

Vyhýbavé odpovědi Nečase i Bílka však nic nemění na skutečnosti, že má-li GIBS fungovat od začátku příštího roku, bude nutné vybrat dočasného šéfa co nejdříve, aby stihl úřad vybudovat. Znalci poměrů ve vysoké politice soudí, že každý prozatímní ředitel takto významné instituce bude mít oproti případné konkurenci (při volbě řádného šéfa generální inspekce) značnou výhodu.

Mocenský střet

K volbě historicky prvního šéfa GIBS nebude premiér potřebovat souhlas nikohoPrávě otázka vlivu na výběr šéfa inspekce byla předmětem politického boje, neboť ODS po nástupu Radka Johna (VV) na ministerstvo vnitra fakticky ztratila kontrolu nad policií, a tím i na výběr policejního prezidenta. Nyní se občanští demokraté snaží uplatnit alespoň při výběru šéfa GIBS. Proto předseda vlády a ODS Petr Nečas z generální inspekce učinil jedno z klíčových témat vládní protikorupční strategie.

Zdroje z ODS uvádějí, že se kabinet zabýval čtyřmi variantami volby ředitele GIBS navrženými v návrhu zákona. Nakonec byl vybrán mechanismus, podle nějž šéfa inspekce jmenuje premiér na návrh vlády a po projednání ve výboru pro obranu a bezpečnost. Přímo z návrhu zákona a důvodové zprávy však vyplývá, že k volbě historicky prvního, byť prozatímního šéfa GIBS nebude předseda vlády potřebovat souhlas nikoho.

A to by se nemuselo líbit koaličním partnerům. Jednostranné jmenování Langerova spolupracovníka Bílka prozatímním šéfem GIBS by mohlo způsobit i rozkol kabinetu. Podobně jako tomu bylo při volbě nového policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho. Premiérovi navíc hrozí, že instituci, jež má být symbolem nezávislého vyšetřování a boje s korupcí uvnitř bezpečnostních složek státu, vetkne nálepku s nápisem „tady vládne ODS“.

Ideové proměny ODS

Se záměrem, aby vznikla nezávislá kontrola ozbrojených složek státu, původně přišli lidskoprávní aktivisté. Ti se domnívali, že inspekce ministra vnitra není dostatečným garantem důsledného a svědomitého výkonu povinností policistů a že stíhání celníků a příslušníků Vězeňské služby policisty není dostatečně nezávislé.

Návrh na vznik samostatného kontrolního úřadu vzešel z Rady vlády pro lidská práva a jejího Výboru proti mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení, kde sedí zástupci státních institucí a představitelé občanské společnosti. Úkolem nové instituce mělo být šetření prohřešků proti zákonům příslušníků bezpečnostních sborů. Ti totiž obvykle znají způsoby páchání trestné činnosti a navíc pravidla trestního řízení ovládají a mohou tyto znalosti využít ve svůj prospěch.

Úkolem nové instituce bude šetření prohřešků proti zákonům příslušníků bezpečnostních sborů

Z politických stran téma policejní kontroly prosazovala zpočátku především Strana zelených. Proti  původně byla ODS a její bývalý ministr vnitra Langer. Ten argumentoval tím, že nezávislá inspekce nebude znamenat nic jiného než vytvoření další byrokratické struktury, v níž se spojí tři různé kontrolní orgány, ale efektivita stíhání zůstane stále na nízké úrovni.

Langer však nakonec změnil postoj a s vytvořením generální inspekce souhlasil, neboť zelení tím podmínili svůj souhlas se zákony, které realizovaly reformu policie. Vypracoval proto návrh zákona o GIBS, jejž však už sněmovna nezvládla projednat, protože byla rozpuštěna a následovaly nové volby.

V současné koalici prosazovaly boj s kriminalitou příslušníků bezpečnostních sborů a vytvoření nezávislé generální inspekce především Věci veřejné, ale rovněž ODS. Tento bod se dostal i do programového prohlášení vlády. Radek John coby ministr vnitra následně v podstatě opsal dřívější návrh zákona z dílny Ivana Langera.

Dle informací ČESKÉ POZICE se návrhem zákona o GIBS bude zabývat Poslanecká sněmovna už během léta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.