Lidovky.cz

Trend vysoké nezaměstnanosti jen tak neskončí

  23:03

V samostatné ČR nikdy nebylo více nezaměstnaných než lednových 630 tisíc a jejich počet se v posledních pěti letech téměř zdvojnásobil.

foto: © ČTKČeská pozice

Nezaměstnanost z kraje nového roku trhá rekordy. Přesto se najdou tací, kteří daný problém bagatelizují, nezaměstnané obviňují z neschopnosti najít si práci a porovnávají situaci na pracovním trhu v Česku se zeměmi, kde je míra nezaměstnanosti výrazně vyšší. Jaká je tedy skutečnost a jaké vyhlídky čeká domácí pracovní trh během letošního roku?

Na úvod si dovolím uvést několik čísel. Podíl nezaměstnaných osob, tedy statistika, která je postavena na registrovaných uchazečích o zaměstnání, v lednu letošního roku činil dle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 8,6 procenta. Vzhledem k tomu, že před rokem došlo ke změně metodiky výpočtu nezaměstnanosti, je však pro názornost problému lepší uvádět nezaměstnanost v absolutních číslech. V novodobé historii samostatné České republiky přitom nikdy nebylo více nezaměstnaných než lednových téměř 630 tisíc a v posledních pěti letech toto číslo vzrostlo téměř dvojnásobně.

Druhým extrémem je počet nabízených volných pracovních míst, který se od roku 2009 pohybuje kolem 40 tisíc či ještě nížeDruhým extrémem je počet nabízených volných pracovních míst, který se od roku 2009 pohybuje kolem 40 tisíc či ještě níže. Ačkoliv na některé pracovní pozice firmy marně shánějí vhodné uchazeče, tak jen výjimečně lze v našem případě hovořit o nezaměstnanosti strukturální. Současná podoba nezaměstnanosti je jednoznačně cyklická. To znamená, že firmy nevytvářejí dostatečný počet pracovních míst, a nabídka pracovních pozic je tudíž výrazně menší než počet nezaměstnaných. Výsledkem je značný převis uchazečů o práci nad nabízenými pozicemi.

Pokud vyjdeme z předpokladu, že ke vzniku cyklické nezaměstnanosti může dojít i tehdy, když ekonomika roste pomalu, tak vyhlídky pro letošní rok i léta nadcházející nejsou příliš příznivé.

Srovnání neobstojí

Nelze se ani uspokojit skutečností, že ve většině evropských zemí je situace na pracovním trhu výrazně horší. Specifické podmínky na pracovních trzích v jihoevropských zemích, kde některé zaměstnance téměř nelze propustit, zatímco některých je možné se zbavit z hodiny na hodinu, nelze dost dobře porovnat. Navíc tyto země (například Španělsko či Řecko) vykazovaly vysoký podíl nezaměstnanosti dlouhodobě a aktuální čísla lze v tamních podmínkách částečně považovat za návrat k normálu.

Značný je úbytek pracovních míst zejména na pozicích s nízkou kvalifikacíJaké jsou tedy u nás vyhlídky na nezaměstnanost pro letošní rok? Navzdory postupnému oživení domácí ekonomiky a listopadové intervenci České národní banky nijak optimistické. Tvorba nových pracovních míst je vždy poměrně zdlouhavým procesem a většinou trvá i několik let, než se nezaměstnanost dostane na předkrizové úrovně a na svoji přirozenou míru. Do hry navíc vstupují další faktory, které tvorbu pracovních míst dále zpomalují, například obrovský nárůst konkurence na globálním ekonomickém poli v posledních letech a snaha o maximální snížení nákladů. Značný je úbytek pracovních míst zejména na pozicích s nízkou kvalifikací.

Problém vysoké nezaměstnanosti se tak letos rozhodně nevyřeší a to samé platí i pro roky nadcházející. Vysoká nezaměstnanost na straně jedné a stále klesající jistoty pracovníků jsou trendy, které budou převažovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.