Lidovky.cz

Trautenberk Zeman si hraje na Krakonoše

  16:44

V kýčovitém klipu favorit prezidentských voleb Miloš Zeman hýčká lesní stromy a svou dceru. Do laskavého čaroděje má ovšem daleko.

foto: videoklip Miloše ZemanaČeská pozice

Zemanův předvolební šot natočil Filip Renč. Muž, který pro předvolební kampaň ODS natočil hysterický klip o KSČSSD a následně dostal shodou náhod od ministerstva vedeného Alešem Řebíčkem (ODS) lukrativní zakázku na sérii „Nemyslíš, zaplatíš“. V podstatě však Renč stále zůstává věrný svému předchozímu chlebodárci – mezi členy ODS je nejvážnější Zemanův protikandidát Jan Fischer vnímán jako větší zlo než bývalý premiér za ČSSD. Řada občanských demokratů přiznává, že po povinných hlasech pro Přemysla Sobotku v prvním kole budou v druhém kole volit právě Zemana.

Tak si ho prohlédněme. V klipu je vyobrazen jako laskavý lesů pán– jakýsi kříženec Gandalfa, Krakonoše a Rumcajse. Pomiňme, že na jednom místě nabádá veřejnost k tomu, aby v lese zapalovala svíčky, z čehož zřejmě hasiči na Vysočině nemohou mít úplně klidné spaní. Podstatnější je vyznění. Pohádkové vyobrazení moudrého starce, který hladí stromy, po cestě na Hrad blahosklonně kyne pouličním hercům a něžně líbá dceru totiž ne tak docela odpovídá tomu, na co je Zeman ve svých rozhovorech nadmíru hrdý – jeho politické minulosti.

Nevidím, neslyším, mluvím

„Moje nejhorší vlastnost je důvěřivost“. Pokud hodláme věřit Zemanově šílené, přesto mnohokrát opakované tezi, že jako šéf není zodpovědný za jednání lidí, které si vybral do svého týmu, byla to právě Zemanova důvěřivost, která české politice zasadila jednu z největších ran. Jeho pravá ruka Miroslav Šlouf, který v době opoziční smlouvy coby šéfporadce premiéra Zemana čas od času na Úřadu vlády přijímal kmotra Františka Mrázka, stál v pozadí vskutku gandalfovských akcí jako hanopis na Petru Buzkovou zvaný Olovo. Byl to tentýž Šlouf, který řídil čistku v protikorupčním útvaru – jeho někdejší šéf Evžen Šírek si totiž dovolil vyšetřovat podezření, že v Zemanově straně dochází k daňovým únikům. Ale kdo by se ve funkci premiéra staral o takové detaily, když může raději pohladit krásný strom?

Televizní spot Miloše Zemana:

Zemanovi se podařil i výběr poradce Jaroslava Novotného. Ten zase vydíral bývalého ředitele štiřínského zámku Václava Hrubého a úkoloval ho, že má vyrobit důkazy podporující Zemanovo nijak nepodložené tvrzení o korumpování novinářů exministrem zahraničí Josefem Zieleniecem. Do portrétu této jedinečné periody, kterou Zeman dodnes vydává za svůj ohromný úspěch (podle něj opoziční smlouva dokazuje, že umí být prezidentem sjednotitelem), logicky zapadá i policejní vyšetřování objednávky vraždy novinářky Sabiny Slonkové, kterou poptával spolupracovník Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba.

Ovšem nejde jen o Zemanovy poradce. Sám bývalý předseda ČSSD neváhal obvinit exministra vnitra Jana Rumla, že ve spolupráci s Hradem a Američany připravuje státní převrat, nebo že hodlá v České republice zřídit policejní stát. S důkazy si ale hlavu nelámal.

Stejně jako s pravdomluvností. Když popisoval jednání s podnikatelem Janem Vízkem v Bambergu, hovořil o tom, že s oním „psychopatem“ po pěti minutách vyrazil dveře. V té větě je pravdivá zřejmě jenom číslovka – schůzek s Vízkem totiž bylo podle médií pět a na jejich konci stála Zemanem podepsaná dohoda, že ČSSD Vízkovi výměnou za několik set milionů sponzorského daru a kompromitující informace na představitele ODS a ODA zajistí místa ve své budoucí vládě. Zeman svůj podpis a listinu označil za falzum, jenže existenci podepsané dohody potvrdili i další účastníci schůzek, mezi nimi někdejší první místopředseda ČSSD Karel Machovec.

Zřejmě tyto epizody svého bohatého života má Zeman na mysli, když v Renčově díle skromně vypráví, jak si umí dělat legraci sám ze sebe.

Z pohádky do pohádky

„Lidé už mají dost zlodějin a skandálů,“ hlásá dobrotivý lesní strýček. Možná ano, ale jistě ne v případě Miloše Zemana. Bohorovnost k vlastním aférám mu vydržela dodnes. O financování kampaně se nezajímá, objeví-li se nějaká nejasnost (jako když MF Dnes odhalila, že Zemanovi spolupracovníci falšovali údaje o sponzorech strany), jde automaticky o výmysl, a odpovědnost za výběr spolupracovníků samozřejmě nenese, protože mezi padesáti lidmi se vždycky najde někdo ne úplně čistý.

Zemanovi voliči se tak už dnes mohou připravit na to, že v týmu poradců Zemana-prezidenta třeba bude někdo, koho napadne čile obchodovat s prezidentskými milostmi nebo doporučením na jmenování soudců či členů bankovní rady. Nebo koho bude bavit posílat tajné zprávy BIS například do Kremlu. S šéfem, který si příliš neláme hlavu tím, co děláte, si totiž můžete dovolit leccos.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.