Lidovky.cz

Tragický a nevěrohodný Kocourek: Premiér Nečas přijal jeho demisi

  8:30

Aktualizováno. Aféra ministra průmyslu a obchodu odvádí pozornost veřejnosti od podstaty skandálu okolo Key Investments.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek před televizními kamerami v zásadě přiznal, že peníze, které prý pocházejí z jeho podnikání a rodinných úspor, převedl na svou matku kvůli rozvodu. foto: © ČTČeská pozice

Tragické. Tak lze shrnout veřejné vystoupení ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka před televizními kamerami, během nějž vysvětloval okolnosti investice své matky ve výši 16 milionů korun prostřednictvím kontroverzní firmy Key Investments. Ministr, jemuž hrozil odchod z vlády, pokud transakci věrohodně neobjasní, sdělil pouze jedinou novou informaci: transakce souvisí s rozvodem jeho manželství.

Kocourek podle svých slov dlouho zvažoval, co je vyšší zájem. Zda před novináři otevřít neradostnou kapitolu svého života, nebo odejít z funkce bez vysvětlování. Zpočátku se zdálo, že zvolil první variantu. A podle informací ČESKÉ POZICE z vedení ODS měl ministr Kocourek tuto kauzu „v pohodě ustát“. To se však nakonec nestalo. Ministr Kocourek totiž nabídl premiéru Nečasovi jen několik hodin po svém vystoupení demisi. A ten ji přijal.

Odstoupit nehodlám

Kocourek v zásadě přiznal, že peníze, které prý pocházejí z jeho podnikání a rodinných úspor, převedl na svou matku kvůli rozvodu. „Veškeré prostředky jsou moje, rodinné nebo historické. Svěřil jsem je do správy Key Investments jen proto, abych je odklonil od případných problémů s mou složitou situací v roce 2008,“ prohlásil velice nervózní ministr s tím, že peníze jsou legální a že na této transakci nikdo nezbohatnul. A dodal: „Původ všech prostředků jsem připraven doložit příslušným orgánům.“

Odstoupit z funkce ministra nehodlá. „Situaci s premiérem posoudíme. Mám čisté svědomí. Můj postup byl racionální a uznatelný. Z dnešního hlediska se může jevit jako problematický,“ uvedl Kocourek. Otázkou je, zda skutečnost, že se při rozvodu nerozdělil se svou manželkou tak, jak měl, nebude morální překážkou, aby ve vládě či vůbec ve vysoké politice zůstal. Kocourek tvrdí, že s bývalou manželkou jsou vyrovnaní.

Kocourek odmítl spekulace médií, že by původ peněz souvisel s hazardním průmyslem či s jeho členstvím v dozorčí radě podniku ČEZ, který dával milionové zakázky Key Investments

Ministr odmítl spekulace médií, že by původ peněz souvisel s hazardním průmyslem či s jeho členstvím v dozorčí radě podniku ČEZ, který před léty dával milionové zakázky společnosti Key Investments. Současně však Kocourek svůj úzký vztah ke Key Investments podrobně neobjasnil. (Také se ho na to na tiskové konferenci nikdo z novinářů neptal.)

Kocourkovo vysvětlení nepřesvědčilo opoziční ČSSD a KSČM a požadovaly jeho odchod z vlády. Tuto aféru zřejmě na úkor ODS politicky využijí i Věci veřejné a TOP 09.

Mimochodem...

Jak je známo, ministrova matka Jindřiška Kocourková v roce 2008 dostala 16,4 milionu korun, které na její účet u Key Investments poslala firma Eton Ventures se sídlem v americkém státě Nové Mexiko. Společnost Key Investments v březnu 2008 investovala 16 milionů korun paradoxně do stejných cenných papírů, které měly v portfoliu například městské části Praha 6, 10 a 13.

Paní Kocourková však neobchodovatelné dluhopisy firem E Side Property, Via Chem Group a Sincom (známých z kauz okolo Key Investments) držela jen tři měsíce. V červnu stejného roku za ně obdržela 16,4 milionu korun. Zarážející je, že zatímco Kocourkova matka za dluhopisy zaplaceno dostala, městské části již víc než rok čekají na investované stamiliony!

V kauze Key Investments již figuruje kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl (někdejší ředitel této společnosti), ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v roli bývalého starosty Prahy 6 a řada vysoce postavených politiků ODS a ČSSD. Tyto politiky k odpovědnosti nevolá nikdo, ač jsou odpovědní za to, že se městské části Praha 6 a 10 stále nedostaly ke svým investovaným stamilionům z veřejných prostředků.

Tragikomické je, že aféra zřejmě nejvíc poškodila politika, který se do ní dostal – řečeno šachovou terminologií – an pasant, mimochodem. Přestože Kocourek nakonec z funkce ministra odchází, jeho aféra bohužel odvádí pozornost veřejnosti od podstaty skandálu okolo Key Investments.

Vyjádření ministra Kocourka, které před televizním vystoupením rozdal přítomným novinářům, v plném znění:

Informace k finanční transakci mé matky s Key Investments v roce 2008

Uplynulých několik dní jsem věnoval úvahám, zda se pustit do vysvětlování majetkových poměrů mých rodinných příslušníků, o které se od minulého týdne zajímala Mladá fronta Dnes a následně i ostatní média a politici. Důvod těchto mých úvah není v tom, že bych nedokázal vysvětlit původ prostředků, ale v tom, za jakých okolností se popisovaná transakce odehrála. Šlo o okolnosti nepříjemné, a zejména spojené s takovou rodinnou situací, jako je rozvod manželství. Žádný rozpad manželství není nepochybně příjemný, což potvrdí každý, kdo nějaký prožil.

Jinými slovy, počátkem roku 2008 vyvrcholily předchozí problémy definitivním rozpadem mého tehdejšího manželství. Protože bylo možné očekávat, že rozvod bude složitý, hledal jsem způsob, jak odklonit případné majetkové otázky od řešení otázek spojených s historickými rodinnými prostředky.

Pokud jde o skladbu těchto prostředků, šlo o necelé 2 miliony korun mé matky a prakticky celé mé disponibilní zdroje:

  • pozůstalost po otci (500 tis. Kč)
  • plnění z pojistek (400 tis. Kč) a z mimosoudní dohody (3 mil. Kč), které se týkají mého vážného úrazu s celoživotními následky
  • úspory a peníze z podnikatelské činnosti.

Po zvážení všech možností jsem se rozhodl soustředit tyto prostředky do správy společnosti Key Investment, jejíhož partnera Vladimíra Kroužeckého znám přibližně 20 let. Na doporučení mých právníků pak společnost za tyto prostředky pořídila portfolio dluhopisů a přes třetí osobu je převedla na majetkový účet mé matky. Neměl jsem důvod nesouhlasit s návrhem společnosti Key Investments, aby onou třetí osobou, která by se stala přechodným vlastníkem dluhopisů, byla firma registrovaná v USA.

Když se začaly objevovat pochybnosti o důvěryhodnosti a spolehlivosti společnosti Key Investment, obrátila se na mne matka s obavou o osud našich peněz. Doporučil jsem jí proto, aby celé portfolio nechala prodat a peníze převedla na svůj běžný účet.

V témže roce, v roce 2008, jsem již byl předsedou dozorčí rady ČEZ a v této pozici jsem vzal na vědomí informaci o ukončení spolupráce ČEZ s Key Investment, která začala v roce 2005, tedy mnoho měsíců před mým příchodem do dozorčí rady v září 2006. Nebyl jsem tedy v ČEZ při zahájení spolupráce s Key Investment, jak je naznačováno, ale právě naopak, při jejím ukončení.

Martin Kocourek

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.