Lidovky.cz

Trafika rebelu Fuksovi zůstane, přestože už má odpracováno

  9:39

Ministerstvo financí má nové zdůvodnění, proč v Českém Aeroholdingu zaměstnává někdejšího poslance ODS.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ivan Fuksa nastoupil do Českého Aeroholdingu (ČAH) loni v listopadu krátce poté, co opustil Poslaneckou sněmovnu. Oficiální zdůvodnění jeho nástupu znělo, že má dohlížet na privatizaci Českých aerolinií (ČSA). Prodej balíku akcií ČSA společnosti Korean Air se uskutečnil už před déle než měsícem, Fuksovi přesto jeho trafika v představenstvu Českého Aeroholdingu zůstane. Ministerstvo financí, které ho do podniku vyslalo, má teď pro jeho uplatnění novou legendu.

„Ivan Fuksa je ve společnosti vrchním ředitelem pro strategii a rozvoj, do jeho gesce spadají nemovitosti a správní agenda zejména pro výstavbu nové ranveje a navazující majetkoprávní úkony. Z titulu své funkce Ivan Fuksa odpovídá mimo jiné za pojištění v rámci skupiny ČAH, zprostředkování komunikace s orgány státní správy a další rozvojové projekty (například výstavbu paralelní dráhy, čistírnu odpadních vod a podobně), kde zajišťuje především součinnost s orgány státní správy při jejich přípravě a realizaci,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Žádné takové úkoly při Fuksově nástupu do ČAH zmiňovány nebyly. „Ivan Fuksa nastupuje k 1. lednu jako vrchní ředitel zodpovědný za proces hledání strategického investora pro ČSA,“ popisovala exposlancovu budoucí roli loni v listopadu mluvčí Českého Aeroholdingu Michaela Lagronová.

Nové vysvětlení MF nasvědčuje tomu, že Fuksa do firmy nenastoupil kvůli plnění konkrétního úkolu, ale proto, aby dostal trafiku za odchod ze sněmovnyNové vysvětlení Fuksovy práce pro ČAH nasvědčuje tomu, že bývalý náměstek ministra financí do firmy nenastoupil kvůli plnění jednoho konkrétního úkolu, ale prostě proto, aby dostal trafiku výměnou za odchod ze sněmovny. Fuksa patřil do skupinky rebelujících poslanců, kteří odmítali podpořit vládní daňový balíček a spolu se středočeskými kolegy Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem rezignoval na poslanecký post – prý proto, aby neblokovali snahu koalice balíček schválit.

Brzy po svém odchodu dostal od ministra Miroslava Kalouska příjemné místo ve státní firmě vedle Fuksy i Šnajdr – někdejší náměstek ministra zdravotnictví nastoupil do dozorčí rady společnosti Čepro. Kalouskův stranický šéf Karel Schwarzenberg v prosinci pro ČESKOU POZICI připustil, že jednání ministra financí a místopředsedy TOP 09 mu připadá jako korupce

Jediným z trojice, o koho se Kalousek nepostaral, zůstal bývalý šéf poslanců ODS Tluchoř. O něm se na sklonku loňského roku mluvilo v souvislosti s angažmá v některé z dceřiných firem energetického gigantu ČEZ. Po silné mediální odezvě na umístění Fuksy a Šnajdra ve státních firmách však Tluchoř žádný podobný post nezískal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.