Lidovky.cz

„Topka“ ještě není na zhroucení

  12:18

Korupční kauza na Drábkově ministerstvu představuje pro TOP 09 komplikaci pro nadcházející volby. Hrozí jí úděl strany „na jedno použití“?

Ještě v úterý vedení TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem za svým ministrem Jaromírem Drábkem stálo. O den později Drábek oznámil rezignaci. foto: © ČTKČeská pozice

Jestliže korupční aféra sklátí politické straně jejího ministra, místopředsedu a poslance deset dní před volbami, je to samozřejmě pech. Poté, co si protikorupční policie odvedla v pondělí 1. října přímo z ministerstva Drábkova prvního náměstka Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera, byl ministrův osud zpečetěn.

Úterní zasedání předsednictva „topky“ bylo sice rušnější než obvykle, avšak Drábka majícího ve straně pověst korektního muže vedení podrželo a ponechalo na jeho úvaze, zdali a kdy bude rezignovat. Učinil tak hned následujícího dne poté, co soud poslal Šišku pro podezření z trestného činu uplácení do vazby.

Kdybychom nežili v Česku, nýbrž například ve Skandinávii, rezignoval by samozřejmě ihned, jakmile si policie odvedla dva jeho podřízené, věda, že v politice neplatí presumpce neviny a že na odér korupce je veřejnost zvláště citlivá. U nás nejsme zatím tak cimprlich a oceníme, že se Jaromír Drábek vůbec odporoučel.

Ostatně tak rychle jako on to v prosinci 2010 dokázal v Nečasově vládě zatím jen bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), zatímco jiný ministr z téže strany, nyní nota bene obhajující senátorský mandát, svou rezignaci v souvislosti s aférou ProMoPro už přes rok jenom suší v šuplíku.

Nejistá vláda

Premiér Nečas, jenž na Drábkovu rezignaci rovněž netlačil, označil toto řešení situace za jedině možné a ocenil je. Třeba to byla tak trochu splátka za to, že místopředseda „topky“ Miroslav Kalousek vzal pár dní předtím v Lidových novinách premiéra v ochranu. Hradu a jeho spojencům v ODS totiž Kalousek vzkázal, že kdyby shodili vládu v domnění, že Nečase nahradí někým jiným a koalice bude pokračovat, bylo by to bez účasti TOP 09.

Ódy na ministra Drábka jako na věrozvěsta nové politické kultury, jež se ozvaly z vedení TOP 09, jsou přehnanéKaždopádně ódy na ministra Drábka jako na věrozvěsta nové politické kultury, jež se ozvaly z vedení TOP 09, jsou přehnané, dělajíce z nouze ctnost.

Mimochodem Drábek ohlásil rezignaci až k 31. říjnu, aby prý mohl předat ministerstvo ve stabilizovaném stavu a nejspíš s řádně vyklizeným psacím stolem. Kdo si ale dnes vsadí na to, že na konci měsíce bude ještě Nečasova vláda existovat!

Šest protinečasovských opozičníků v poslaneckém klubu ODS stále stupňuje svoje požadavky a kompromis, který by umožnil schválit poslední říjnový týden ve sněmovně zvýšení DPH i další úsporná opatření a následně zákon o státním rozpočtu na rok 2013, je v nedohlednu. Ministr Drábek by už neměl nač rezignovat, pokud by byla Nečasova vláda 31. října v demisi.

Napětí snad jen v Praze

Po středeční Drábkově ohlášené rezignaci se TOP 09 drží zásady, až do krajských a senátních voleb pokud možno mlčet a doufat, že korupční aféra na ministerstvu práce a sociálních věcí příliš nesrazí její volební výsledky. Když v dubnu propukla ve Středočeském kraji mamutí Rathova aféra, sociální demokracie přišla „skokem“ asi o osm procent voličů a její vyhlídky byly pochmurné. Jenomže nadešel červen a lítý boj Miroslava Kalouska za to, aby sněmovna nevydala k trestnímu stíhání Vlastu Parkanovou. Kalousek tehdy překročil všechny představitelné meze, srazil volební preference „topky“ a z jeho někdejší osobní popularity zbyly jen trosky.

V září pak pro změnu explodovala vnitrostranická krize v ODS, jejíž odbojná šestice poslanců (ale fakticky jich bude víc!) drží od té doby Nečasovu vládu pod krkem. A ČSSD si mohla mnout ruce, poněvadž škaredou jizvu po Rathovi překryly náplastí svých letních afér a rozepří koaliční TOP 09 a Starostové a ODS. Co tím chceme říci? Inu že do krajských a prvního kola senátních voleb zbývá už jen pár dní, nicméně že korupční kauza na Drábkově ministerstvu nemusí být nutně posledním příběhem, který ještě stačí voliče při jejich rozhodování ovlivnit.

Určitě se zatím „topka“ nehroutí, jak se domnívají někteří komentátoři, a už vůbec se Gazdíkovi Starostové a nezávislí nechystají zběhnout k BabišoviUrčitě se ale zatím „topka“ nehroutí, jak se domnívají někteří komentátoři, a už vůbec se Gazdíkovi Starostové a nezávislí nechystají zběhnout k Babišovi. Existuje-li někde určité napětí, pak v pražské organizaci TOP 09. V hlavním městě se uskuteční volby ve čtyřech senátních obvodech a pro „topku“ to bude první měření sil od pražských voleb komunálních přede dvěma lety, v nichž porazila ODS. Leč co se nestalo? Nejprve ministryně Alena Hanáková „nastavovala procesy“ v Národním divadle a teď se kácí výrazně pravicový ministr Drábek, což obojí Pražané negativně vnímají a ve volbách čtyřech senátorů v Praze 2, 4, 8 a 12 na to mohou kandidáti TOP 09 a Starostů doplatit.

Napětí zatím nevládne ani mezi Starosty a nezávislými. Ano, někteří poslanci STAN dávali v létě najevo výhrady k až zběsilé Kalouskově obraně Vlasty Parkanové, odmítajíce hlasovat proti jejímu vydání, a netajili se názorem, že by v budoucnu chtěli mít právo ve větší míře spolurozhodovat o vedení a krocích politického dvojčete TOP 09 a Starostové. Teď je ale situace jiná než v červnu!

Například v úterý 2. října se v Plzni sešel sněm 40 starostů, přičemž se ani jeden z nich nevyslovil pro ukončení dohody o spolupráci s TOP 09. To je důležité, neboť dotyčná dohoda z podzimu 2009 vyprší letos 31. prosince a bude ji třeba buď obnovit, anebo ukončit. Bez ohledu na výsledky nadcházejících voleb prý bude její platnost prodloužena.

Politika není matematika

Pro TOP 09 představuje hnutí STAN venkovskou organizační strukturu a opěrný bod, bez nichž se v podstatě městská „topka“ neobejde. Naopak Starostům přineslo spojení s „topkou“ významné posílení rozpočtů drtivé většiny obcí a měst, po kterém léta marně volali, a na základě další spolupráce s „topkou“ by pro obce a města rádi prosadili další pozitivní změny. Ty jim slibují přinést i nadcházející krajské volby.

Dosud mají Starostové a nezávislí své zástupce v zastupitelstvech Středočeského, Libereckého a Zlínského kraje, avšak podle předvolebních „krajských“ výzkumů by ve spolku s TOP 09 mohli být napříště úspěšní ve větším počtu krajů. A co se TOP 09 týče, ta v posledních krajských volbách (2008) ještě neexistovala, takže 12. a 13. října může matematicky vzato jenom získat.

Politicky vzato to ale tak jednoduché není. Výsledky krajských voleb totiž buď potvrdí, anebo naopak vyvrátí vývojové trendy volebních modelů pro volby do Poslanecké sněmovny. Zatímco v květnových volbách 2010 získali TOP 09 a Starostové 16,7 procenta hlasů a skončili třetí za ČSSD a ODS, v dnešních průzkumech se pohybují pod deseti procenty, zpravidla až čtvrtí v pořadí za ČSSD, ODS a KSČM (anebo KSČM a ODS).

Výsledky v celostátních a v krajských volbách samozřejmě nelze mechanicky porovnávat už jen vzhledem k odlišnosti a počtu subjektů, které v nich kandidují, a navíc formace TOP 09 a Starostové startuje v krajských volbách poprvé. Pokud by ale „topka“ a Starostové skončili v krajských volbách s příliš velkým odstupem za ČSSD a KSČM a totéž by se přihodilo ODS, bylo by to svého druhu potvrzení sestupného trendu pravice a vzestupného levice, jak je vykazují volební modely pro Poslaneckou sněmovnu.

Kdo dá straně nový náboj?

Daly by se v takovém případě očekávat turbulence v TOP 09 a u jejich partnerských Starostů a nezávislých? Patrně jen v případě naprostého volebního fiaska, které je ale málo pravděpodobné. I jen nepřesvědčivý volební výsledek „topky“ by si však žádal neodkládat seriózní odpověď na otázku, nehrozí-li jí úděl strany „na jedno použití“, jak jí to předpovídali zhrzení lidovci a konkurenční ODS.

Problém je v tom, že dát straně nový náboj už nedokáže její zakladatelské vedení. Lze si představit, že Karel Schwarzenberg, pokud jej zázrak nevynese na Pražský hrad, se stane čestným předsedou TOP 09. Ještě tak před půl rokem připouštěl Miroslav Kalousek, že by v případě nezbytí „vzal na chvíli“ funkci výkonného předsedy. Jenomže poté, co ze sebe v létě učinil jednoho z nejnepopulárnějších politiků a – to neprávem! – pro veřejnost málem symbol všeho zla, je Kalousek pro funkci předsedy „topky“ nepoužitelný. Kde za něj ale vzít náhradu a nekrást?

Leoš Heger je nepochybně osobnost vážená a zároveň vlídná, nicméně vůdce strany musí být nejen intelektuál, nýbrž také rváčTakový Leoš Heger je nepochybně osobnost vážená a zároveň vlídná, nicméně vůdce strany musí být nejen intelektuál, nýbrž také rváč, aby si to mohl ve Sněmovně úspěšně rozdat s protistranou jako Kalousek se Sobotkou či předtím s Rathem. A po nikom takovém není zatím v „topce“ vidu ani slechu. Někoho ale „topka“ bude muset vypátrat, anžto budou-li příští volby do Poslanecké sněmovny v řádném termínu, čili v květnu 2014, těžko si představit, že by je utáhl kníže pomocí kampaně „pivo s Karlem“.

Na druhé straně pokud by v dohlednu opravdu padla vláda a ve sněmovně by zvítězila vůle po předčasných volbách, v případě, že nebude zvolen prezidentem, by se musel znovu obětovat Karel Schwarzenberg. Uvažuje-li se v parlamentních kuloárech o předčasných volbách, míní se tím jaro 2013, což je příliš krátká doba na to, aby „topka“ dokázala přepřáhnout.

Budižte s ní v tom případě všichni svatí, poněvadž příští „velké“ volby budou nelítostnou řeží mezi pravicí a levicí o další směřování státu, a proto budou vyžadovat hodně síly a velké nasazení. STAN v čele s Petrem Gazdíkem sice jsou čerstvou krví, jež by mohla „topku“ okysličit, jenomže její „staří machři“ vidí v gazdíkovcích naivní a nezkušené holobrádky a ke skutečnému řízení společné firmy je budou přibírat jen velmi neradi.

A tam je v budoucnu, byť dohledném, ono riziko, že „topka“ skončí jako blahé paměti ODA, jež zemřela z hrdosti na svou výlučnost a z neochoty se inovovat. Pak by se mohla zhroutit do sebe, ale dnes na tom ještě tak zle není.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.