Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 změkčuje politickou linii

  14:25

Nezpacká-li rýsující se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL svou misi úplně, příznivější časy pro dnes opoziční pravici hned tak nenastanou.

Miroslav Kalousek obhájil 8. prosince v Praze post místopředsedy na celostátním sněmu TOP 09. Na snímku mu gratuluje předseda Karel Schwarzenberg. foto: © ČTK/Vondrouš RomanČeská pozice

„Topka“ měla se svým třetím celostátním sněmem trochu smůlu. Když jej svolávala na 7. a 8. prosinec do pražského hotelu Don Giovanni, nemohla tušit, že v závěru „mikulášského“ týdne budou kulminovat koaliční jednání, jimž dá většina médií přednost. I když TOP 09 přišla v říjnových volbách zhruba o čtvrtinu voličů, s 11,99 procenta obdržených hlasů skončila za ČSSD, ANO a KSČM čtvrtá s 26 poslaneckými mandáty. ODS jich však má ještě o deset méně.

Ať už Miroslav Kalousek usiloval o hegemonii na pravici, anebo nikoli (ledacos tomu nasvědčuje, i když to vždy popíral), „topka“ oním hegemonem nyní je. K čemu je ale taková hegemonie, když součet jejích poslanců a těch za ODS je pouhých 42, přičemž k zorganizování oblíbeného opozičního představení, známého jako hlasování o nedůvěře vládě, by jich muselo být alespoň padesát?

Pokud nebude pravice v Poslanecké sněmovně obstruovat, opozičně se bude moci před svými stoupenci předvádět především rétoricky, využívajíc zejména práva přednostního slova. To aktuálně náleží Petru Gazdíkovi coby místopředsedovy sněmovny, Miroslavu Kalouskovi jako předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a Karlu Schwarzenbergovi, šéfovi to „topky“. U ODS náleží toto právo zatím jen předsedovi jejího poslaneckého klubu Zbyňku Stanjurovi.

Schwarzenbergovo věštění

Poněkud překvapivě zněl v těchto souvislostech úvod Schwarzenbergova kandidátského projevu na sněmu (sjezdu) „topky“: „Máme zajímavou dobu před sebou. Byť je pravda, že poslední volby neproběhly zrovna slavně pro nás, tak já jsem i tak v dobré náladě. Já jsem přesvědčen, že máme nejlepší výchozí pozici, kterou jsme mohli vůbec mít.“ Proč si to Karel Schwarzenberg myslí?

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že aby se tak řeklo, všechno má své meze a svůj konecTOP 09 je podle něho „ucelená“. Bude-li strana udržovat jasnou čáru mezi svou zodpovědnou a nezodpovědnou politikou, dokáže být cílevědomá, střídmá, ukázněná, a pracovitá bez velkých slibů a rámusu okolo sebe, úspěch se nemůže nedostavit.

Schwarzenberg je přesvědčen, že aby se tak řeklo, všechno má své meze a svůj konec. Přímo volený prezident, který ví, co chce, jistě mnohého dosáhne. Populisté, zejména z hnutí ANO (jež ale nejmenoval) budou slibovat, plýtvat prostředky, ale „bude to mít omezenou působnost a nevydrží to dlouho“. V rozhovoru pro iDnes.cz si kníže dokonce zavěštil: „Úpadek bude trvat toto a snad ještě kousek dalšího volebního období. Ale ten úpadek začne už v prvním roce.“ Demagogové prý totiž nemají velkou trvanlivost.

Stranický ideolog Kalousek

Jako stranický ideolog se předvedl na sněmu i první místopředseda strany Kalousek: „Stojí před námi výzva rehabilitovat pojem opozice. Pojem, který byl v minulých letech zprofanován opoziční smlouvou na straně jedné a destruktivní negací každého vládního návrhu na straně druhé. Úkolem demokratické opozice je ve skutečnosti jak kvalifikovaná kritika a věrohodné alternativy, tak schopnost podílet se s vládou na společném díle, je-li to dílo nezbytné a dobré.“

Ano, to by byl úkol hodný pionýrů parlamentní demokracie, za kterou právě Schwarzenbergova strana až ostentativně nastavuje hruď! Natolik oduševnělou opozici a zároveň tolerantní vládní tábor jsme totiž u nás od roku 1993 ještě nezažili.

Další úkol, který Miroslav Kalousek před „topkou“ vytyčil, je rehabilitovat nejen pojem „opozice“, ale i „politik“ a „politická strana“Další úkol, který Kalousek před „topkou“ vytyčil, je rehabilitovat nejen pojem „opozice“, ale i „politik“ a „politická strana“. V zemích, kde se demokratické režimy měnily v autokratické či v diktatury, prý vždy silně zněly názory na přežitý systém politických stran a poukazovalo se na jejich zkorumpovanost.

„Jaká to podoba s minulými lety u nás, kdy profesionální šiřitelé blbé nálady přesvědčovali všechny, že se mají špatně, že za to mohou výlučně politické strany, a všechny politiky takřka bez výjimky označovali za zkorumpované,“ řekl Kalousek.

O „blbé náladě“, to je jisté, promluvil jako první prezident Václav Havel. „Profesionální šiřitelé blbé nálady“ budou asi novináři, ale možná i politici zleva. A jak se kdo má, ví on sám lépe než ideolog kterékoli politické strany. Také se to dá zjistit politikovým „těsnějším spojením s masami“!

Dvě autokratické tendence

Podle Kalouska – a v tom má, jak dokazují výsledky říjnových voleb, nepochybně pravdu – u nás existuje riziko zvýšené poptávky po vládě silné ruky a z ní vyplývajících autokratických tendencí. A mnemotechnicky uvedl:

  • Za prvé je to „model Monarcha“, kdy jedna ústavní instituce se pokouší uzurpovat moc, která přísluší jiným ústavním institucím.
  • Za druhé „model Oligarcha“, kdy vzniká bezprecedentní koncentrace moci spojením obrovského ekonomického, politického a mediálního vlivu.

„Jeden model není o nic méně nebezpečný než druhý, zvlášť je-li jen otázkou času, kdy monarcha a oligarcha k sobě najdou cestu za společným cílem. Naším úkolem je tomu nepodlehnout,“ apeloval na sněmu první místopředseda TOP 09. Otázka otázek zní: Jak může strana s 26 poslanci účinně bránit tomu, pokud by k sobě začali prezident Miloš Zeman a šéf ANO 2011 Andrej Babiš hledat cestu? Ty má totiž Kalousek přednostně na mysli, i když stejně jako kníže konkrétně nikoho nejmenoval.

Přesněji ohraničit či omezit prezidentovy pravomoci lze jen novelou Ústavy, kterou by muselo schválit nejméně 120 poslanců a 49 senátorů (kdyby se zúčastnilo příslušné schůze všech 81). Prakticky by to znamenalo vytvořit ve sněmovně na obranu parlamentní demokracie blok ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM, a to je obtížně představitelné.

Co se Andreje Babiše týče, tím, že vlastní Agrofert (byť jej už sám neřídí) a stane se členem vlády, ocitne se v trvalém konfliktu zájmů. Poněvadž ale bez ANO nikdo vládu nesestaví, příslušný zákon v Babišovu nepřízeň změněn nebude, stejně jako Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jen těžko zasáhne proti jeho expanzi do mediální oblasti.

Unikátní duo

Přičteme-li ještě diskusní příspěvek Jaromíra Drábka na evropsko-unijní téma, myšlenkové pozoruhodnosti na víkendovém sněmu „topky“ jsou tím víceméně vyčerpány. Sněm plynul zvolna, s luxusně dlouhými přestávkami na oběd. Jeho údajně hlavním tématem byla příprava na volby do Evropského parlamentu, které se ale uskuteční až za půl roku.

Jestli něco přineslo do jednacího sálu a jeho okolí trochu vzruchu, pak to byly volby vedoucích orgánů strany. Karel Schwarzenberg na předsedu stejně jako Miroslav Kalousek na prvního místopředsedu kandidovali bez protikandidáta a byli, jak se čekalo, hladce zvoleni.

Miroslav Kalousek tvoří s Karlem Schwarzenbergem unikátní duo. Jak dlouho ale ještě?Schwarzenbergova autorita, vážnost a míra obliby zůstávají neotřesitelné a nikým jiným ve straně nenahraditelné. Kníže ovšem není ani organizátor, ani ideolog, těmito a dalšími pro každou stranu potřebnými schopnostmi disponuje Miroslav Kalousek. S knížetem tvoří unikátní duo. Jak dlouho ale ještě? Schwarzenbergovi je 76 let a Kalousek svou někdy přílišnou a někdy málo ohleduplnou razancí nevyhovuje ve straně všem.

Volba místopředsedů

Ledacos ze zákulisí „topky“ napověděl v tomto směru průběh voleb čtyř „řadových“ místopředsedů strany. Z původně sedmi kandidátů se jimi hladce v prvním kole první volby stali Marek Ženíšek a Leoš Heger (138, respektive 136 hlasů ze 174 vydaných lístků). Těsně, leč prošel také Pavol Lukša (88 hlasů).

Exministr zdravotnictví Heger je obecně vážená osobnost a byl to Kalousek, který ho získal pro účast v Nečasově vládě. Jejich vzájemný vztah je loajální a korektní. Ženíšek, toť „mladá krev“ strany a Kalouskův „kůň“ a Lukša z Čeladné zase jeden z těch, kteří odešli s Kalouskem z KDU-ČSL. Svého času moravskoslezský vicehejtman a ještě v minulé sněmovně poslanec prošel však při volbě „řadového“ místopředsedy strany jen tak tak.

Při volbě místopředsedů „shořel jak papír“ pražský primátor Tomáš Hudeček, ač ho podpořil Karel Schwarzenberg. Zafungoval prý „moravský blok“.Jako krajský lídr „topky“ má totiž za sebou několik ne právě hvězdných volebních výsledků a v říjnových volbách jeho samotného několik kandidátů přeskočilo, takže Lukša se do sněmovny nedostal. I když ho tlačili na sněmu vzhůru Kalouskovi věrní a do místopředsednické funkce se prosmýkl, podle některých delegátů je málo úspěšný krajský politik a takový do nejužšího celostátního vedení strany prý nepatří.

Moravský blok

Horko těžko a až ve druhé volbě se místopředsedkyní TOP 09 stala také Středočeška Helena Langšádlová (89 hlasů), „původem“ též z KDU-ČSL. „Na Kalouska si zatím netroufnou, tak si to s ním vyřizují přes jeho věrnou spojenkyni Helenu Langšádlovou,“ neslo se kuloáry sněmu.

Tytéž zdroje také vysvětlily, proč při volbě místopředsedů „shořel jak papír“ pražský primátor Tomáš Hudeček, ač ho podpořil Karel Schwarzenberg. Zafungoval prý „moravský blok“, který „Pražáky nemá rád“ a nevolí je. Navíc většina delegátů přiznávala mezi čtyřma očima jisté vážné obavy. Pokud by totiž v souvislosti s Opencard, tunelem Blanka či nějakým dalším dědictvím po Bémově éře uvízl primátor Hudeček v trestněprávní pasti, mohlo by to srazit na kolena celou „topku“, kdyby byl jejím místopředsedou.

V této souvislosti je také třeba zmínit, že asi není náhodou, že před pražskými komunálními volbami na podzim 2014 se v hlavním městě pro všechny případy aktivizuje partnerské hnutí Starostové a nezávislí.

Domluví se „topka“ s ODS?

Shrnuto, TOP 09 po svém třetím celostátním sněmu jen málo obměnila svoje vedení a co se politické linie týče, tu pouze změkčuje a sbírá síly pro časy sobě příznivější. Pokud rýsující se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL svou misi úplně nezpacká, příznivější časy pro dnes opoziční pravici hned tak nenastanou.

Chce to čas, aby významná část veřejnosti mohla vzít pravici eventuálně opět na milostChce to čas, aby významná část veřejnosti mohla vzít pravici eventuálně opět na milost. Chtělo by to ovšem také určitou elementární domluvu mezi TOP 09 a ODS, jež však kvůli osobním předpojatostem zatím vázne i v Poslanecké sněmovně. Cosi se šušká, že by obě strany mohly koordinovat nasazení svých kandidátů do senátních voleb příští rok v říjnu.

Jenomže květnové volby do Evropského parlamentu a pak podzimní do městských a obecních zastupitelstev budou nemilosrdně konkurenční. Zejména soutěž o radnice má jak pro ODS, tak pro TOP 09 a Starosty až existenční povahu! Zázemí na radnicích je pro politickou stranu nenahraditelné – má tutéž funkci jako pro budovu pevné základy.

Samozřejmě, že hodně bude záležet na tom, jak „naladěné“ bude nové vedení ODS, jež vzejde z jejího lednového kongresu. „Topku“ je pak třeba nezištně upozornit, že kdyby to snad s resuscitací ODS nedopadlo dobře, sama pravicové voliče absorbovat nedokáže. Schwarzenbergova „topka“ není žádná „catch-all party“!

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...