Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 zahájila souboj s ODS o hegemonii na české pravici

Evropa

  13:39

„Topka“ se odlišila od občanských demokratů ve dvou zásadních a aktuálních tématech – ve vztahu k EU a k hrozbě extremismu.

ODS v čele s Petrem Nečasem (vpravo) svůj euroskeptický postoj na sobotním kongresu nejenom potvrdila, ale dokonce prohloubila. TOP 09, jejímž předsedou je Karel Schwarzenberg, je zřejmě na pravé části politického spektra jediná s prointegračním postojem. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Kdo čekal od víkendového 22. kongresu ODS a 2. sněmu TOP 09 nějakou senzaci, byl nejspíš zklamán. Letňanský kongres občanských demokratů byl plánován jako nevolební a poté, co všechny regionální sněmy vyjádřily předsedovi strany a premiéru Petru Nečasovi podporu, bylo jasné, že nevolebním zůstane.

Nečas a jeho pět místopředsedů, byť čtyři z nich jsou zkompromitovaní, a proto ODS de facto nemá vedení, zůstanou v čele strany až do konce příštího roku, neboť jim kongres zdrcující většinou hlasů prodloužil o šest měsíců mandát. Proti byli jen čtyři delegáti. To znamená, že údajná protinečasovská opozice, prý vedená Petrem Tluchořem, buď neexistuje, anebo je natolik slabá, že si netroufla vystrčit hlavu.

Nečas na kongresu sice své postavení v čele ODS posílil, ale jinak to opravdu byla nuda! Diskuse byla málo kritická, protože se jí v naprosté většině zúčastnili funkcionáři, poslanci a další příslušníci stranické elity mající osobní zájem, aby ODS působila jednotně a kompetentně a ve dvojích volbách napřesrok byla úspěšná. Co když však měl pravdu expředseda Mirek Topolánek, k němuž – jak řekl na kongresu – z ODS „doléhá ohlušující ticho“?

Třebaže předseda Nečas ujišťoval, že je vášnivým stoupencem vnitrostranické diskuse, někteří delegáti se „ze staré známosti“ v kuloárech svěřovali, že se v ODS diskutuje tak leda v místních sdruženích. Od oblastních výše však nejde o ideje, nýbrž především o to, koho a kam dosadit, aby byl podíl na moci a profit z ní co největší. Každopádně ideové poselství letňanského kongresu obsahuje jen málo toho, co jsme od ODS dosud neslyšeli.

Potenciálně stejní voliči

Naopak TOP 09 si na svém královéhradeckém sněmu dala záležet, aby zaujala. Nemohla jinak! Existuje teprve půl třetího roku, a byť v loňských volbách do Poslanecké sněmovny získala 16,7 procenta hlasů a stala se stranou vládní, má stále jen něco přes čtyři tisíce členů. Pouze sedminu členské základny ODS, považující se za „historickou“ konzervativně pravicovou stranu, jež nepřevléká kabát, je pevná ve svých názorech, osvědčila se při správě státu a umí se rázně chopit kormidla a vyvést zemi z krize.

Na kongresu dokonce upřímně zaznělo, že většina členů ODS považuje EU za nutné zlo, neboť unie nemá alternativu

Ano, Miroslav Kalousek a mnozí další přišli do „topky“ z KDU-ČSL a Karla Schwarzenberga odlákal Kalousek Straně zelených. A ideály, jež kdysi hájili, jsou někdy v nesouladu až v protikladu s deklarovaným pravicovým konzervatismem TOP 09, na kterém si strana od svého vzniku v červnu 2009 zakládá a dokonce mistruje prý názorově pružnější ODS. Obě strany nicméně operují na společném pravicově konzervativním hřišti a z velké části oslovují tytéž potenciální voliče.

Pokud „topku“ dosud neopustil sen, že v příštích „velkých“ volbách občanské demokraty předstihne a stane se na pravici hegemonem, potřebuje se od ODS odlišit natolik markantně, aby pravicově konzervativního voliče ani nenapadlo, že je jedno, dá-li hlas „topce“ anebo ODS. Na jinak též poklidném královéhradeckém sněmu, na němž Schwarzenberg ohlásil prezidentskou kandidaturu a on předsedou a Kalousek prvním místopředsedou byli zvoleni „kimirsenovskou“ většinou, se „topce“ podařilo vůči ODS vymezit hned ve dvou zásadních a vysoce aktuálních tématech – ve vztahu k Evropské unii a k hrozbě extremismu.

Nutné zlo EU

ODS svůj euroskeptický postoj na sobotním kongresu nejenom potvrdila, ale dokonce prohloubila. V usnesení kongresu stojí, že pro případné přistoupení České republiky k jednotné společné měně euro a současný vstup do Evropského stabilizačního mechanismu bude ODS požadovat souhlas občanů vyjádřený v referendu. To – připomeňme si – léta zavrhovala, považujíc ho za útěk zvolené politické reprezentace od odpovědnosti.

Očekávaná hospodářská krize a v jejím důsledku ztížená sociální situace ve společnosti posílí podle TOP 09 poptávku po jednoduchých, tedy extremistických, revolučně totalitních řešeních

ODS dále odmítá unifikaci imigrační politiky v Evropské unii. A v této souvislosti považuje za mrtvý koncept myšlenku multikulturalismu. V diskusi na kongresu dokonce upřímně zaznělo, že většina členů ODS považuje EU za nutné zlo, neboť unie nemá alternativu.

Sněm TOP 09 zaujal k EU výrazně odlišné stanovisko a jako programový dokument strany schválil Kalouskův kandidátský projev na místopředsedu. V něm se konstatuje, že v prostředí EU konzervatismus neznamená negaci a demontáž všeho. Hrozící model „dvourychlostní Evropy“ je podle TOP 09 v přímém protikladu se zájmy ČR a dokonce je přímo proti národním zájmům být mimo hlavní integrační proud v EU. V něm může nyní ČR spolurozhodovat a nestát se proto závislejší jen na některých jednotlivých zemích, s jejichž vlivem nemáme nejlepší historické zkušenosti.

Problém s prezidentem

TOP 09 je zřejmě na pravé části politického spektra jediná s prointegračním postojem a možná bude i jediná, pokud jde o vnímání hrozby extremismu. Očekávaná hospodářská krize a v jejím důsledku ztížená sociální situace ve společnosti posílí podle TOP 09 poptávku po jednoduchých, tedy extremistických – a jak to nazval Kalousek – revolučně totalitních řešeních.

Ta mohou být typologicky dvě: levičácky rovnostářská a na opačné straně spektra viditelné „hnědnutí“ politiky, pro určitou část společnosti přitažlivý nacionalismus, xenofobie, antisemitismus a nesnášenlivost k imigrantům. Novodobí „náckové“, ať už se budou institucionalizovat jakkoli, si budou říkat „konzervativci“ a svou politiku prezentovat jako konzervativní, varuje TOP 09.

Asi nepřekvapí, že kongres ODS se hrozbě extremismu obloukem vyhnul. Prezident Václav Klaus, jehož by si leckdo v ODS přál mít opět v jejím čele, a někteří Klausovi noví političtí souvěrci by s podobnými formulacemi určitě měli velký problém. „Topka“ jej ovšem bude mít s prezidentem, pokud to, co na sněmu vyhlásila, bude brát vážně a Václavu Klausovi nadále nebude trapné být rádoby vlastencům patronem.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu.