Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 a Starostové budou v krajských volbách kandidovat zvlášť

  8:25

Obnovená smlouva mezi TOP 09 a STAN bude obsahovat ustanovení, po kterém řada Starostů po neúspěšných krajských volbách volala.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Podzimní krajské volby mnoho členů hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zklamaly. Byli přesvědčeni, že jim na kandidátce uškodilo spojenectví s nepopulární TOP 09, dokonce se ozývalo volání po zrušení tohoto svazku. Napříště už mohou být klidní – v roce 2016 budou moci kandidovat i bez TOP 09. Tuto možnost zahrnuje nová smlouva mezi TOP 09 a STAN, která vejde v platnost během letošního roku.

„Co se krajských voleb týče, do budoucna bude záležet na každé krajské organizaci,“ sdělil ČESKÉ POZICI předseda hnutí Petr Gazdík. Tato slova potvrzuje i první místopředseda STAN Stanislav Polčák: „Budou si o tom rozhodovat jednotlivá regionální sdružení TOP 09 a STAN.“

Ani jeden z nich nechtěl další detaily smlouvy prozrazovat – o dokumentu se totiž stále jedná. Předsednictvo STAN ho sice výraznou většinou odsouhlasilo a předběžný souhlas s ním dle dostupných informací vyslovilo i vedení TOP 09, formálně ho však musí ještě potvrdit širší orgány. „Proběhlo předběžné jednání o směru, kterým se ta smlouva má ubírat, s panem předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a s prvním místopředsedou Miroslavem Kalouskem. Teď je to otázka schválení celostátním výborem TOP 09 a sněmem Starostů,“ říká Gazdík.

Povolební hlas: V regionálních volbách nás vládní strana zabíjí

Starostové tím otupili ojedinělé požadavky volající po úplném rozchodu s TOP 09. Po krajských volbách se dal slyšet člen předsednictva STAN a lídr hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta: „Dostali jsme jasný vzkaz od voličů. Způsob další spolupráce s TOP 09 budeme muset zcela vážně řešit.“ Jeho hnutí, které jako jedno z mála v republice kandidovalo samostatně, získalo od voličů přes 22 procent hlasů, zatímco společně kandidující TOP 09 a Starostové se nevyšplhali ani ke čtyřem procentům. Půtův kolega, místopředseda Starostů pro Liberecký kraj Michael Canov, byl ještě tvrdší: „Pokud by smlouva o spolupráci s TOP 09 měla pokračovat, pak jen pro parlamentní volby. V těch regionálních nás vládní strana zabíjí,“ pronesl bezprostředně po volbách.

Tyto úvahy nevyvolal jen velmi specifický výsledek v Libereckém kraji. Krajské volby byly pro dvojkoalici zklamáním v celorepublikovém měřítku a Starostové to mnohdy kladli za vinu právě TOP 09. Kandidátky vedené starostou totiž zpravidla dosahovaly lepších výsledků, než pokud v jejich čele figuroval člen TOP 09. A v mnoha místech země členové STAN přeskákali díky preferenčním hlasům kandidáty topky.

Starostové vyslyšeni, většinou půjdou do voleb sami

Regionální lídři STAN si novinku ve smlouvě převážně pochvalují:

  • „Hodnotíme to pozitivně, my to takhle navrhujeme i za naši krajskou organizaci. Na vrcholné úrovni pojďme kandidovat společně, ale na krajské bude lepší, když to bude zvlášť. A ano, dospěli jsme k tomu i na základě výsledků krajských voleb,“ sdělila ČESKÉ POZICI poslankyně Ludmila Bubeníková, šéfka STAN v Moravskoslezském kraji. Koalice TOP 09 a STAN tam na podzim v krajských volbách získala jen 4,32 procenta hlasů.
  • „Tuto změnu hodnotíme kladně, protože nám dává volbu. Příští krajské volby jsou ještě daleko, proto nelze předjímat, ale v uplynulých krajských volbách byl většinový názor Starostů takový, že bychom se spíše přikláněli k samostatné kandidatuře. Rozhodneme se před volbami 2016, i na základě vzájemné spolupráce v kraji,“ říká starosta Malých Žernosek Petr Liška, předseda STAN v Ústeckém kraji. V tomto regionu TOP 09 a STAN dosáhla jen o málo lepšího výsledku než kolegové na severní Moravě – 4,67 procenta.
  • „V Olomouckém kraji se dohodneme dobře, myslím, že i před příštími volbami budu v našem kraji prosazovat, abychom do voleb šli společně. I proto, že spolu kandidujeme do voleb parlamentních. Ale samozřejmě i u nás je slyšet hlasy, že kdybychom šli samostatně, budeme na tom lépe. Možná bychom na tom skutečně o něco lépe byli, ale při výsledcích, kterých jsme dosáhli – získali jsme v krajském zastupitelstvu čtyři křesla – i kdyby nám samostatně kandidující TOP přinesla další dvě, pořád to bude málo. Pokud mají se spoluprací na krajské úrovni v jiných regionech TOP 09 a STAN problém, ať se rozhodnou, jak chtějí, u nás žádné problémy nemáme,“ řekla ČESKÉ POZICI předsedkyně STAN v Olomouckém regionu Jana Němečková. Spolu s TOP 09 získalo její hnutí na podzim 6,16 procenta.
Ale po volbách společně

S chystanou změnou už jsou smíření i v TOP 09. Lze očekávat, že na samostatné kandidatuře v krajích strana spíše prodělá. Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek připouští:

„Když to budu hodnotit jako poslanec, spolupráce na centrální úrovni je nadmíru úspěšná. TOP 09 se podařilo spoluprosadit hlavní cíl Starostů, tedy změnu v rozpočtovém určení daní. A STAN zase podporovali TOP 09 v její snaze o úsporu veřejných prostředků. I jako bývalý ministr oceňuji, jak mě Starostové vždy podporovali ve snaze o racionalizaci systému sociálních dávek, přestože to nebylo vždy populární. Takže na centrální úrovni jsem jednoznačně pro pokračování spolupráce. Ovšem na základě reálné spolupráce na krajské a komunální úrovni bude naopak lepší nechat krajským organizacím TOP 09 a STAN volnou ruku, aby se samy dohodly na co nejvhodnějším způsobu kooperace, a nesvazovat je formálními ustanoveními.“

Součástí smlouvy má být podle informací ČESKÉ POZICE i ujednání, že zastupitelé STAN a TOP 09 utvoří po volbách společné kluby. Cílem změny v chystaném kontraktu tedy nemá být rozchod v reálné politice, kterou chtějí hnutí prosazovat společně, ale čistě dosažení lepších volebních výsledků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!