Lidovky.cz

Tony Blair: Velká Británie není v morálním rozkladu

  9:00

Bývalý labouristický premiér si šťouchl do současného předsedy vlády Davida Camerona kvůli nedávnému rabování a nepokojům v zemi.

V konzervativním nedělníku The Observer se expremiér Tony Blair rozepsal o příčinách nedávných nepokojů a rabování v okrajových částech Londýna a v dalších britských městech. Labourista Blair ostře nesouhlasí s dnes často opakovaným názorem, že se Velká Británie nachází „v morálním úpadku“. Takový pohled podle něj může poškodit reputaci země v zahraničí.  V článku však přiznává, že se k podobně příkrým soudům sám uchýlil v roce 1993, kdy britskou veřejností otřásl případ vraždy dvouletého chlapce, kterou spáchali dva desetiletí kluci.

Blair, který z Downing Street 10 odešel v červnu 2007, se v podstatě na dálku pustil do současného konzervativního premiéra Davida Camerona. Ten během jednoho z posledních projevů oznámil, že je připraven bojovat s „pomalým morálním kolapsem“ země a spravit „porouchanou společnost“.

Na špatnou diagnózu chybný lék

Cameron zkritizoval také příliš měkkou lidsko-právní legislativu a tvrdil, že některé z nejhorších lidských vlastností byly „tolerovány, hýčkány a někdy dokonce podporovány státem a jeho orgány, které se částečně doslova demoralizovaly“. Nepřímo se tím dotýkal právě mnohaleté vlády labouristů, která skončila až odchodem Blairova nástupce Gordona Browna z funkce loni na jaře. Tehdy se premiérem po vítězných volbách stal právě Cameron.

Blair je  přesvědčen, že dnešní generace mladých lidí je slušnější, odpovědnější a pracovitější než ta jeho

Blair je ale přesvědčen, že dnešní generace mladých lidí je slušnější, odpovědnější a pracovitější než ta jeho. „Hrozí nám, že situaci špatně zanalyzujeme, což povede k nepřesné diagnóze, a to následně i k chybnému léku,“ nechal se slyšet.

Za rabováním a násilnostmi mladých Britů podle něj není ani sociální deprivace, jak tvrdí levice, ani nedostatek osobní odpovědnosti, jak je přesvědčena pravice. Velká Británie – jako řada dalších rozvinutých zemí – má prostě problém s určitou skupinou lidí, jejíž chování přesahuje zjednodušeně řečeno běžné normy. Blair míní, že jde o fenomén konce 20. století, důsledek nefunkčních rodin, ale zároveň záležitost omezenou na konkrétní jedince.

Expremiér se však domnívá, že tito lidé nepředstavují v menším měřítku celou společnost. Pokud to vládnoucí garnitura nepochopí, povede to chybnému určení toho, co se vlastně v zemi na začátku letošního srpna dělo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.