Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Hrdlička: Zhasnout a vrátit tlačenku

  9:14
V prvním rozhovoru po dvou letech se bývalý mocný hybatel ODS a pražské politiky Tomáš Hrdlička věnuje vyšetřování Jany Nagyové i vysvětluje, proč se stahuje z politiky. Prý začíná se svými přáteli z Jihoafrické republiky a Namibie podnikat.

„Nejsem ten, který by konjunkturálně zapomínal na svou minulost. Roman Janoušek, než podlehl alkoholu, byl úžasný člověk. Nejsem jako mnozí jiní, kteří na vztahy zapomínají a tvrdí, že ho neznají,“ říká Tomáš Hrdlička. foto: Tomáš Hrdlička, Richard Cortés,  Česká pozice

V rozhovoru s ČESKOU POZICÍ Tomáš Hrdlička mimo jiné říká: „S nadsázkou mohu říct, že jsem nejčestnějším občanem této země. Politice se už nevěnuji, teď je pro mě absolutně primární byznys.“

ČESKÁ POZICE: Před dvěma lety jste byl v kauze Nagygate označen s Romanem Janouškem a Ivem Rittigem za osobu podílející se na praní špinavých peněz. Jak postoupilo vyšetřování?

„Minimálně od roku 2012 jsem odposlouchávaný a sledovaný. Za tři a půl roku na mě nic nenašli, takže si možná požádám o prověrku na přísně tajné.“

HRDLIČKA: Byly to pro mne dva úžasné roky plné nových poznání a výzev. Hodně jsem cestoval, a kdyby nebylo médií, ani bych nevěděl, že něco propuklo. Vadí mi, že si čtenáři z této kauzy zapamatují titulky „Smrtelná rána kmotrům“ či „Zabavené tuny zlata a desítky milionů“. Já za celé dva roky nebyl na policii na výslechu. Co dva roky, posledních deset let mě nikdo na výslech nepozval.

S nadsázkou mohu říct, že jsem nejčestnějším občanem této země. Mám na to důkaz, neboť minimálně od roku 2012 jsem odposlouchávaný a sledovaný. Za tři a půl roku na mě nic nenašli, takže si možná požádám o prověrku na přísně tajné.

ČESKÁ POZICE: Jaký je váš vztah s Janou Nagyovou? Vídali jste se často?

HRDLIČKA: Volali jsme si, ale málo. Primárně jsem ji vnímal jako spolupracovnici Petra Nečase. V normálním životě bychom se asi nepotkali. Pravdou je, že Petr Nečas byl absolutní introvert a jakákoliv diskuse s ním neuvěřitelně obtížná. Jana Nagyová mu dávala sociálně-empatický rozměr. Kdyby procesy fungovaly normálně, Nečas by se předsedou ODS a vlády nikdy nestal. Jeho zvolení bylo výsledkem několika nestandardních událostí. Nejen pádu Topolánkovy vlády, ale třeba i zpackaného projevu Davida Vodrážky na stranickém kongresu.

ČESKÁ POZICE: Využíval jste Janu Nagyovou pro svůj byznys?

„Jana Nagyová byla manažerka lidských vztahů. Petr Nečas neuměl komunikovat s některými ministry, jako by měl strach.“

HRDLIČKA: Ne. U ní šlo především o vztahy, dělala prostředníka mezi lidmi. Byla to manažerka lidských vztahů. Petr Nečas neuměl komunikovat s některými ministry, jako by měl strach. V tom hrála jeho roli.

ČESKÁ POZICE: Kabelky nebo kožichy po vás nechtěla?

HRDLIČKA: Ne. Považoval jsem ji za lidskou spojku a nosič informací. Pokud jí někdo dával dárky, pak podle mne za to, že dokázala osoby seznámit. Třeba Alenu Vitáskovou a Daniela Beneše, který za to Nagyové přinesl kabelku. To přece není žádný úplatek.

ČESKÁ POZICE: Olomoučtí žalobci prošetřují podezření, že jste chtěl zabránit jmenování Lenky Bradáčové šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ani v této věci vás nikdo nevyslýchal?

HRDLIČKA: Dočetl jsem se v médiích, že jsem údajně zapojen do sabotáže na exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Prý to bylo doloženo přepisy mé komunikace s Petrem Dimunem (podnikatel a někdejší mluvčí ministra spravedlnosti Pavla Němce – pozn. red.). Uvedu, co se stalo.

„Dočetl jsem se v médiích, že jsem údajně zapojen do sabotáže na exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Prý to bylo doloženo přepisy mé komunikace s Petrem Dimunem...“

Od ledna 2012 jsem vyšetřovaný, sledovaný a odposlouchávaný, ač jsem se ničeho nedopustil, jak policie jistě ví. Náhodou jsem se před několika lety potkal v hospodě s Petrem Dimunem. Seděli jsme proti sobě a já mu začal volat. „Jé, ty mi telefonuješ,“ říká mi. Já mu s velmi ironickým nádechem odpověděl: „Petře, mohl by ses už vykašlat na tu podporu Jiřího Pospíšila? Vždyť víš, že nám škodí.“ Kdo zná Petra Dimuna, ví, že nikdy nepatřil do Pospíšilova fanklubu. Byla to ironie. Je nesmysl, pokud si vyšetřovatelé myslí, že jsem musel přemlouvat Dimuna, aby už nepodporoval Pospíšila. Byla to legrace a nemůžu za to, že novináři a policajti neznají reálie.

ČESKÁ POZICE: Petr Dimun ale asi z této vaší legrácky nadšený není. Poučil jste se?

HRDLIČKA: Nepoučil a dovedl to k dokonalosti. Absurditou doby je, že jsou lidé podezřelí a stíhaní za to, co o nich řekne někdo třetí – tedy nikoli za to, čeho se dopustili. A skandalizovaní za to, co si kdo o nich napíše do deníčku nebo diáře. Těžko ovlivníte, co si o vás napíšu. Když si poznamenám, že jsem se dnes potkal s Koutníkem a dal mu 500 tisíc, aby o mně napsal hezký článek, za pět let se notýsek někde objeví a máte průšvih. Také jsem si zavedl sešit, kam si zapisuji. Kdo ví, co je pravda a co výmysl. Sešitek jsem zavřel do trezoru, který jsem si doma postavil. Mám v něm i vlastnoruční obraz, protože prodej vlastních děl je nezdaněná činnost. Je to způsob, jak vyvádět daně (smích).

ČESKÁ POZICE: Jak si své zahrnutí do příběhů okolo Jany Nagyové vysvětlujete?

HRDLIČKA: Možná si pamatujete, že v jednom našem rozhovoru jsme se bavili o mém vnímání světa, v němž jsou největším viníkem jeho stavu média. Chápu, že náklad tištěných médií klesá, což vyvíjí tlak na šéfredaktory a redaktory. Obsah se bulvarizuje. Potud to chápu, neboť jde o existenční otázku. Nechápu však, že si někdo vezme na triko ničení lidských osudů. Jde o to, aby k případům přistupovali přiměřeně a odpovědně.

ČESKÁ POZICE: Jde o zásah a zatýkání v případu Jany Nagyové?

„Je divné, když 40 policistů na třech místech po republice hledá pracovní smlouvu Renaty Vesecké v Energetickém regulačním úřadu. Vypadalo to jako zátah proti teroristům.“

HRDLIČKA: Ano, ale i v dalších. Je divné, když 40 policistů na třech místech po republice hledá pracovní smlouvu Renaty Vesecké v Energetickém regulačním úřadu. Vypadalo to jako zátah proti teroristům. To je úplně úchylné. Kolik takový zásah policii stál? Určitě v řádu milionů korun. Vždyť by bývalo stačilo zaslat písemně žádost o vydání smlouvy. Pak byste třeba zjistili, že paní Vesecká nemá v ERÚ co dělat, a musela by odejít. Je to však třeba řešit policejním zásahem?

Jiným extrémem je zásah proti squaterům, kteří se ubytovali v soukromém majetku. Policie je vyzve, oni nereagují, proto je vyvede. Advokát squaterů pak za podpory takzvané pražské kavárny do televize říká, že se majitel o dům nestaral, a oni proto mají právo jít si do něj lehnout. Já si říkám: super, půjdu po ulici, vytipuju si zanedbaný dům, vykopnu dveře a lehnu si tam. Takový přístup k výkonu práva společnost rozvrátí.

ČESKÁ POZICE: Jak to myslíte?

HRDLIČKA: Pro mne osobně to začalo zhruba před pěti šesti lety, a to Karlem Schwarzenbergem, Miroslavem Kalouskem a Petrem Nečasem. Já Petrovi rozumím, když se dnes pohoršuje nad zveřejňováním odposlechů. Ptám se ale: když byl předsedou ODS a vlády, kdo využíval odposlechů k boji uvnitř strany? Nebyl to právě on, kdo je využíval ke kritice Pavla Béma?

„Navíc odposlechy Nečase a Nagyové byly pořízeny při vyšetřování, což o nahrávkách Pavla Béma a Romana Janouška nelze říct.“

Mně se v této souvislosti vybavuje „kdo s čím zachází, tím také schází“. Navíc odposlechy Nečase a Nagyové byly pořízeny při vyšetřování, což o nahrávkách Pavla Béma a Romana Janouška nelze říct. Bavili se možná infantilně, nikoliv ale trestně. Přitom Nečas byl nejpovolanější, aby v době odposlechů Béma a Janouška tyto praktiky zastavil.

Podobnou hříčkou osudu je David Rath, který před lety hrozil od mluvítka ve sněmovně pěstí Vítu Bártovi a rozvíjel, co všechno by se mu mohlo stát ve vězení. Dnes Rath křičí a nadává na poměry v justici.

ČESKÁ POZICE: Před třemi lety se spekulovalo, že jste odposlechy hovorů Janouška s bývalým pražským primátorem vynesl vy, abyste Janouška oslabil.

HRDLIČKA: Ne. Ale ještě se vrátím. Petr Nečas teď de facto nemá právo vystupovat jako oběť proti odposlechům. Jako předseda vlády totiž měl dostatek prostředků, aby s těmito nešvary bojoval. Ale nebojoval! Dnešek je bohužel dobou selektivní demokracie. Podle mě by se ale doba měla vrátit do normálu. Po vzoru fantastického filmu Hoří, má panenko bych navrhoval jednoduché řešení: zhasnout a ty, kdo ukradli tlačenku, vyzvat, aby ji vrátili.

V praxi to asi nebude proveditelné. Proto je třeba akceptovat, že státní zástupci a policie musejí konat, mají-li podezření. Naopak soudy při pochybnostech zprošťovat. To je základní princip právního státu. Dokud nejste pravomocně odsouzený, nikdo by vás neměl ničit a skandalizovat. Stejně bychom neměli Iva Ištvana a Roberta Šlachtu heroizovat ani z nich dělat zločinné kašpary.

ČESKÁ POZICE: Co myslíte selektivní demokracií?

„Například pražský exprimátor Bohuslav Svoboda měl nedávno nehodu, byť drobnou, a ujel od ní. Vezměte si, jak by za to média rozcupovala mě.“

HRDLIČKA: Například pražský exprimátor Bohuslav Svoboda měl nedávno nehodu, byť drobnou, a ujel od ní. Vezměte si, jak by za to média rozcupovala mě. Přitom jsem soukromý občan, nejsem poslanec, obžalovaný ani ve veřejné funkci. Selektivní demokracie začíná na malých věcech – třeba proč mě někdo nazývá kmotrem. Vždyť já 12 let působil ve veřejné funkci na Praze 10 a kandidoval za ODS. Odevzdával jsem daňová přiznání, jež nikdo nikdy nenapadl. Jaká je definice kmotra?

ČESKÁ POZICE: Ten, kdo „dohlíží“ na politiky, kterým pomáhá udržet se v postu a kteří mu za odměnu pomohou v jeho byznysu nebo k ziskům z veřejných zakázek…

HRDLIČKA: Kdo je kmotr? Miroslav Kalousek? Andrej Babiš? Václav Klaus? Já byl v politice, řídil jsem úřad přímo, ne ze šera. Pokud bychom se zamysleli v rovině křesťanské, kmotr přebírá odpovědnost za druhého. Stát se někomu kmotrem bylo závazkem. To platilo i v mafii. (smích)

Abych ale nekritizoval jen naše politiky. Vzpomeňme na rozhovor americké novinářky s Winstonem Churchillem ze 40. let 20. století. Ta se zhruba zeptala: pane předsedo, co říkáte utrpení indického lidu pod britskou správou? On si pohrál s „indian“ a „indians“ a zeptal se: „Milá dámo, mluvíte o spokojených opálených lidech, kteří se pod vládou Jejího Veličenstva Jiřího VI. rozmnožují a rozvíjejí? Nebo o amerických indiánech, kteří pod vládou amerického bílého muže byli téměř zničeni a vybiti? O kom se bavíme?“ Novinářka poděkovala a odcupitala.

ČESKÁ POZICE: Roman Janoušek se před lety označil za politického podnikatele. A co vy?

HRDLIČKA: Já se vždy cítil podnikatelem. Nebo tradičním politikem, jako je Andrej Babiš, Karel Schwarzenberg nebo Mirek Kalousek. Před politikou nebo po ní jsem měl podnikání jako Andrej Babiš nebo Karel Schwarzenberg. Těžko mě můžete označit za osobu, která vystupovala v přítmí.

ČESKÁ POZICE: Stál jste ale za zrodem exprimátora Prahy Bohuslava Svobody a nástupem Věcí veřejných (VV) do vysoké politiky. To se tradičnímu politikovi nebo podnikateli nepovede. A byl jste označován za stratéga a mocenského hybatele.

„Bavilo mě přesvědčovat lidi o správnosti kroků, které jsem prosazoval. Třeba když jsem krkolomně prosadil nestraníka Bohuslava Svobodu do čela kandidátky.“

HRDLIČKA: Věnoval jsem se politice a uplatňoval vlastní strategii. Za mě ODS volby vyhrávala. I v době, kdy už jsem za ni nekandidoval, znovu volby vyhrála, neboť jsem za ni v Praze nesl díl odpovědnosti. Politik byměl být především racionální. Kdyby neexistovaly Věci veřejné, neměli bychom pravicovou vládu, ale kabinet Jiřího Paroubka a komunistů. Ano, ve VV jsem viděl jistý smysl. Co se dělo poté kolem Víta Bárty, jsem nemohl ovlivnit. Na politice mě bavila spíše hra a kombinace než touha po reálném politickém výkonu.

To máte jako s penězi, jež jsou v mém světě ekvivalentem svobody. Čím jste bohatší, tím jste svobodnější. Bavilo mě přesvědčovat lidi o správnosti kroků, které jsem prosazoval. Třeba když jsem krkolomně prosadil nestraníka Bohuslava Svobodu do čela kandidátky. Primátora jsme získali a dál vládli hlavnímu městu.

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou vaše vztahy s Romanem Janouškem a Ivem Rittigem?

HRDLIČKA: Obtížná otázka. Nejsem ten, kdo konjunkturálně zapomíná na svou minulost. S Ivem Rittigem se tolik neznám, ale věděli jsme o sobě. Roman Janoušek, než podlehl alkoholu, byl úžasný člověk. Doufám, že se závislosti zbaví a budeme se znovu bavit a diskutovat třeba o knihách. Nezříkám se ho, přestože v současnosti není zrovna populární. Nejsem jako mnozí jiní, kteří na vztahy zapomínají a tvrdí, že ho neznají. Pamatuji si, kdo u něho seděl před kanceláří a třásl se, aby ho přijal.

ČESKÁ POZICE: Kdo třeba?

HRDLIČKA: Bylo jich plno. Mně ho jako svého dobrého přítele představila pražská exradní Alexandra Udženija. Měli vedle sebe v Chorvatsku domky, trávili spolu dovolené na lodi. Dnes je Alexandra čestnou političkou ODS a tvrdí, že se skoro neznají.

ČESKÁ POZICE: Jste s ním v kontaktu?

„Jsem přesvědčen, že Roman Janoušek uspěje s dovoláním u Nejvyššího soudu. Bylo to nestandardní vyšetřování, zejména využití odposlechů tak, že obhajoba neměla šanci na ně reagovat.“

HRDLIČKA: Jsem. Mám rád humor a nadsázku. Romanovi jsem vzkázal, že i přes tu opileckou chybu za volantem na něho lidé nezapomněli a že jsem v Praze slyšel hlášku: Roman Janoušek se zařadil mezi tři velikány novodobé historie České republiky. Dělá totiž v Brně ve vězení knihovníka. Tak jsem si říkal: po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi necháme vzniknout Knihovnu Romana Janouška. I v nejtěžších chvílích je třeba se zasmát, humor osvobozuje. Jsem přesvědčen, že Roman uspěje s dovoláním u Nejvyššího soudu. Bylo to nestandardní vyšetřování, zejména využití odposlechů tak, že obhajoba neměla šanci na ně reagovat. Není normální, že dostal 4,5 roku, když jiní dostávají podobný trest za zabití.

ČESKÁ POZICE: Snížil byste mu trest?

HRDLIČKA: Kdyby bylo na mně, snížil. Kromě zákazu řízení, protože není dobrý řidič, bych mu dal 400 hodin veřejných prací. Každý den ráno bych ho v oranžové vestě nechal zametat Nuselský most, aby tisíce řidičů viděly, že žádný strom neroste do nebe a že Česká republika je právním státem, ať někdo je, nebo není bohatý. Kdyby lidé viděli, že i „lord Voldemort“ může skončit v oranžové vestě se smetákem, přispělo by to k důvěře v justiční systém. Trest má vést k nápravě, nemá být lynčem.

ČESKÁ POZICE: Prý s Janouškem nemáte dobré vztahy, údajně se v několika firmách vedou vlastnické bitvy – ve společnosti Melida a společný podíl jste měli mít i v Sekyra Group. Je to pravda?

S mnichem. Jsem jako Luděk Sekyra na cestě víry, říká Tomáš Hrdlička.

HRDLIČKA: Ne. Náš vztah je konstantní. Ovlivnila jej jen Romanova slabost pro alkohol. Naopak si zaslouží jistou poklonu za to, jak se k autonehodě postavil, vyrovnal se s poškozenou a i přes vážnou nemoc do nemocnice bez větších kliček nastoupil.

ČESKÁ POZICE: Zlomovým obdobím s důsledky dodnes byl konec roku 2011. Padla koalice ODS a ČSSD v Praze, vypukly kauzy kolem Rittiga v dopravním podniku. Co se stalo?

HRDLIČKA: Nevím, zda se něco stalo. Hlavně se nic neposunulo k lepšímu. V roce 2010 jsem přivedl do ODS nové a nezatížené lidi – třeba Bohuslava Svobodu. To, že ti lidé v sobě neměli pravidla a stanovy, byla věc druhá. ODS se poté tak dlouho očišťovala, až se očistila i od voličů.

„Nabízel jsem politologickou myšlenku, že spojení ODS a TOP 09 je nesmysl, neboť mají stejné voliče. Řekl bych, že to bylo slovo boží.“

Na jednání regionální rady, kam přijel premiér a předseda strany Nečas, jsem mu říkal, že nemůžeme obracet pravidla. On mi přede všemi řekl: „Tomáši, někdy účel světí prostředky.“ Já na to: „Petře, to se může proti nám obrátit.“ A nabízel jsem politologickou myšlenku, že spojení ODS a TOP 09 je nesmysl, neboť mají stejné voliče. Řekl bych, že to bylo slovo boží. Rok nato TOP 09 vypověděla ODS v Praze koalici a uzavřela ji s ČSSD.

Připomenu, že za tu samou koalici se sociálními demokraty byla ODS na začátku období kritizována. Na Úřadu vlády zase zaúřadovala policie. A s ODS byl konec. V roce 2011 šlo o klasický mocenský boj Nečase, Svobody či Kalouska, halený do hávu očisty a zavedení spravedlnosti.

ČESKÁ POZICE: Plzeňský podnikatel Roman Jurečko vás za Nečasovy vlády kritizoval, že jste stvořil Víta Bártu a dal mu do hlavy „nebezpečný šém“. A stěžoval si, že ho Bárta a jeho ABL pronásledují. Bojoval jste proti Jurečkovi přes Bártu?

HRDLIČKA: S Romanem Jurečkem jsme se znali z ODS, byl to výborný společník. Jeho produktem je Jiří Pospíšil, ale jejich přístup k právu byl problematický. Mě právo baví a zajímá, oni ale vytvořili inkvizici. Navíc se ukázalo, že u Pospíšila šlo o vypočítavost. Když se mu ODS nehodila, sbalil švestky a odešel do TOP 09. Vít Bárta byl dospělý a za své úspěchy či neúspěchy nese odpovědnost.

Opakuji, že nebýt Věcí veřejných, vládl by Jiří Paroubek a Vojtěch Filip. Na to už asi pan Jurečko zapomněl. Díky Nečasově vládě, podpořené Věcmi veřejnými, se Jiří Pospíšil, Jurečkův chráněnec, stal ministrem spravedlnosti. Musím se smát, když si vzpomenu, jak byl Bárta pranýřován, že přivádí do státní správy lidi ze své firmy. V kontextu dnešní doby, Andreje Babiše a Agrofertu, je to úsměvné.

ČESKÁ POZICE: Jste spojován i s Úsvitem a Tomiem Okamurou nebo neúspěšným projektem pro sněmovní volby 2013 Hlavu vzhůru. Je to jako s Věcmi veřejnými?

HRDLIČKA: S Úsvitem jsem nic nedělal. V projektu Hlavu vzhůru byli kamarádi, jichž jsem si vážil.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte hnutí ANO a Andreje Babiše, jehož jste před volbami 2013 napadl letákem Opravdový příběh Andreje Babiše alias agenta StB Bureše?

„Vadí mi, že šéfem šéfů finančních úřadů je Babiš. A tito jemu podřízení úředníci kontrolují jeho firmy. Nelíbí se mi, že má přístup k papírům mých společností.“

HRDLIČKA: Andrej Babiš vlastní obrovskou firmu Agrofert. Říká se, že má střet zájmů. V případě biopaliv to ale byl Kalousek, kdo před lety prosazoval jejich podporu, a dnes Babišovi nadává. Vadí mi, že šéfem šéfů finančních úřadů je Babiš. A tito jemu podřízení úředníci kontrolují jeho firmy. Nelíbí se mi, že má přístup k papírům mých společností. Teoreticky může likvidovat konkurenci, což je postavené na hlavu.

Na druhou stranu jsem rád, že Babiš má zkušenosti s podnikáním a něco vybudoval. Není to papírový chytrák jako Kalousek, který nikdy nic – oficiálně – nevydělal. Babička mi říkala, že starostu by měl dělat nejbohatší sedlák. Ptal jsem se jí: „Babi, proč?“ A ona: „Blbec, kterýmu hlady chcípne koza, se nepostará o sebe. Proč by se pak takový člověk měl starat o naše společné blaho?“ Jsem klidnější, spravuje-li peníze Babiš, a ne Kalousek.

ČESKÁ POZICE: Jaká bude životnost hnutí ANO?

HRDLIČKA: To je těžké říct. Kdyby mi před třemi lety někdo řekl, že japonský kluk z Prahy v autě za pět milionů uspěje v senátních volbách ve druhém nejchudším obvodě na Moravě (Tomio Okamura zvolený senátorem v roce 2012 – pozn. red.), myslel bych si, že se zbláznil.

ČESKÁ POZICE: Jaký máte vztah s lidmi kolem Miloše Zemana?

HRDLIČKA: Martin Nejedlý je přítel. S Miroslavem Šloufem jsem svého času hodiny diskutoval o politice.

ČESKÁ POZICE: Na začátku roku vypukla kauza kancléře Mynáře a jeho nové vily. Přes právníka Víta Širokého nebo manažera jedné z firem Zdeňka Machálka se nitky sbíhaly u vás. Pomohl jste kancléři k nákupu? Nebyla to odměna za něco?

HRDLIČKA: Moje angažovanost v tomto příběhu byla nulová. Je pravda, že oba pány znám. Praha je malá, a není záhada, že o sobě víme. S panem Mynářem se dobře neznáme, naopak s Martinem Nejedlým jde o rodinnou známost. Zdeněk Machálek je také jedním z nejbližších, s Vítem Širokým mám spíš profesní vztah.

ČESKÁ POZICE: Nevadí, že Mynář po 2,5 roku na Hradě nemá bezpečnostní prověrku?

„Bakala a Schwarzenberg mi budou něco vykládat o morálce. Je to stejně bláznivé, jako když někdo s parkinsonem počítá drobné nad kanálem.“

HRDLIČKA: Těžko říct. Když už se ale bavíme o čestných a spravedlivých politicích, Karel Schwarzenberg by také neměl dostat prověrku. Se svým kamarádem Zdeňkem Bakalou na základě rozhodnutí vlády o jediný hlas Jana Rumla – jejich kámoše – zprivatizovali Becherovku. Tu následně prodali francouzskému Pernodu. Ukažte mi, kde jsem se dopustil takové prasárny, kdy parta kámošů shrábla státní firmu.

Představte si divadelní hru s hereckým obsazením Martin Nejedlý Bakala, já Schwarzenberg a Milan Richter Ruml. Mimochodem, ti poslední dva se podobají. (smích) A představte si, že díky těmto vazbám zprivatizujeme státní podnik. Už vidím novinové titulky. Bakala a Schwarzenberg mi budou něco vykládat o morálce. Je to stejně bláznivé, jako když někdo s parkinsonem počítá drobné nad kanálem. Ať si privatizují, co chtějí, ale rytíř Lapka nemá poučovat o morálce.

ČESKÁ POZICE: Zdá se, že oproti minulosti jste ztratil vliv. Připouštíte ústup ze scény?

HRDLIČKA: Už se politice nevěnuji. Teď je pro mě absolutně primární byznys.

ČESKÁ POZICE: V čem podnikáte?

HRDLIČKA: Posledních pět let hodně cestuji a podnikám, protože jsem to trochu šidil na úkor politiky. Nejen Andrej Babiš se před lety ve Švýcarsku potkal se svými bývalými spolužáky, kteří ho poprosili, jestli by neinvestoval jejich peníze – což byl začátek impéria Agrofert. Podobně jako on jsem studoval zahraniční obchod. Mě kamarádi, sice ne ze Švýcarska, ale z Jihoafrické republiky a Namibie, také oslovili. Skoro bych řekl, že naše osudy jsou totožné. (smích) V tuto chvíli dokončuji velmi zajímavý podnikatelský příběh.

ČESKÁ POZICE: Hodláte koupit pozemky a budovy, nebo investovat do drahých kovů?

„Teď máme před podpisem koupě několika společností v Praze a jinde v zemi. Ťukám si na zuby, ale v řádu měsíců by to mělo být dokončeno.“

HRDLIČKA: Jsem spíš styl „cihla a půda“. Přátelé, kteří jsou z velké části Češi, mají peníze v Jihoafrické republice, kde žijí od 90. let. Také mám nějaké peníze, které jsem vydělal díky spekulaci s pozemky a nemovitostmi na Seychelách. Barák za čtyři roky stoupl na ceně a já jej prodal. Teď máme před podpisem koupě několika společností v Praze a jinde v zemi. Ťukám si na zuby, ale v řádu měsíců by to mělo být dokončeno.

ČESKÁ POZICE: Jde o miliardové pozemky a firmu Bečvářova a. s. v hledáčku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu?

HRDLIČKA: Těžko říct. V zásadě se nebráním ničemu, ale projekt není dotažený, nemohu o tom konkrétněji mluvit.

ČESKÁ POZICE: Na seychelskou investici jste vydělal v Česku?

HRDLIČKA: Ano, prodejem pozemků, které jsem pořídil asi před deseti lety, jsem utržil přibližně 32 milionů.

ČESKÁ POZICE: Na kolik odhadujete svůj majetek?

HRDLIČKA: To je těžké říct. Díky prostředkům, kterými teď disponuji prostřednictvím svých přátel, jde o jednotky miliard.

ČESKÁ POZICE: Miliard?

HRDLIČKA: Přesně tak. To je finanční síla. Osobní majetek je v jednotkách stovek milionů.

ČESKÁ POZICE: Na to, že jste osm let působil v politice, jde o docela rychlý nárůst.

Pláž. V seychelském domečku nemám špatný výhled, hodnotí Hrdlička.

HRDLIČKA: Proč? Je to jednoduchá matematika. Nemovitost na Seychelách jsem před čtyřmi lety koupil za 1,7, dnes má cenu 2,5 milionu dolarů. Během tří let jsem v korunách včetně prodeje pražských pozemků vydělal sto procent. Začínám pomalu, neměl jsem štěstí jako Babiš s Petrimexem. Asi se mi ani nestane, že mi někdo na dva roky na hraní svěří část Unipetrolu. Já se k miliardám dopracovávám obtížněji.

ČESKÁ POZICE: Nedávno jste byl v Kambodži, kde je prý podnikatelsky zajímavý hazard a kasina. Chcete v nich podnikat?

HRDLIČKA: Odpovídá to filozofii „cihla a půda“. Jihovýchodní Asie má výhodu hravých lidí. Generuje se tam mnoho peněz.

ČESKÁ POZICE: Hrajete tam také politické hry?

HRDLIČKA: Ne, to je neopakovatelné, to lze jen doma a nikde jinde.

ČESKÁ POZICE: Chová se seriálový lobbista Tonda Blaník podobně jako vy?

HRDLIČKA: Pozor! Neznal jsem ho, ale nedávno mě na Tondu Blaníka upozornil váš kolega. Je to obrovská nadsázka, takhle život a realita nefungují.

ČESKÁ POZICE: Uděláte scénář k novému dílu?

HRDLIČKA: Obávám se, že lidem by to moc srandovní nepřipadalo. (smích) Spíš neuvěřitelné. Tonda Blaník je ale výborný.

Tomáš Hrdlička (46)

Podnikatel Tomáš Hrdlička.

  • Vystudoval Vysokou školu finanční a správní.
  • Člen ODS v letech 1997 až 2013, působil i v pražské regionální radě strany.
  • V roce 2009 ho tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek označil za jednoho z kmotrů strany.
  • Na vrcholu moci byl po volbách 2010, kdy stál za projektem Věci veřejné.
  • Blízký spojenec jiného podnikatele Romana Janouška. Spekuluje se, že jejich vztahy, zejména v obchodní, se v poslední době zhoršily.
  • Podnikat začínal v oblasti čerpacích stanic. Dnes svůj majetek odhaduje na stovky milionů korun. Zaměřuje se na pozemky a development.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...