Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Hrdlička nosí placku „volím Karla“, ale víc bojuje za Zemana

  12:45

Vlivný podnikatel nabízí lék pro nemocnou ODS, kritizuje Schwarzenberga za dekrety a hovoří o kultivaci české kotliny.

foto: © ČESKÁ POZICE, montáž Richard CortésČeská pozice

V médiích se k prezidentským volbám vyjádřila snad už polovina České republiky. Od umělců, přes sportovce, intelektuály, bývalé politiky až po faráře. Blogy, videa, rozhovory, koláže a montáže – všeho se za uplynulé dny nahromadily tuny, zejména na internetu. Avšak těmi, čí názor neznáme, ač to mohou být právě oni, kdo hýbe zákulisím předvolebních kampaní, jsou takzvaní kmotři, nebo jinými slovy političtí podnikatelé.

Člověkem, kterého bychom do této škatulky mohli zařadit, je vlivný pražský stratég a člen tamní buňky ODS Tomáš Hrdlička. Na veřejnosti úplně nejlepší pověst nemá, ale buďme féroví – na žádost o rozhovor či na dotaz skoro vždy ochotně reaguje. Sešli jsme se v jeho oblíbené kavárně v centru Prahy a Hrdlička překvapil hned na úvod. Na vestě měl připnutý odznak s heslem „Volím Karla“, což mě – přiznám se – pobavilo. Jak ale postupně z debaty vyplynulo, byla to od Hrdličky pouhá „legrácka“, o skutečné podpoře Karla Schwarzenberga totiž nemůže být v jeho případě řeč.

ČESKOU POZICI zajímaly především záležitosti týkající se kampaně Miloše Zemana, o které se spekuluje, že se na ní podílelo i duo Miroslav Šlouf – Tomáš Hrdlička (což oba odmítají). Bohužel, takové informace z Hrdličky nevymámíte. Dozvědeli jsme sel ale jiné zajímavé věci: například, jak přemýšlí o Benešových dekretech, bídné situaci v ODS a možném mimořádném kongresu, nebo jak se tváří na to, když o něm Jiří Dienstbier prohlašuje, že je mafián.

ČESKÁ POZICE: Již delší dobu se říká, že v prezidentské kampani Miloše Zemana spolupracujete s Miroslavem Šloufem. Sice to oba popíráte, ale ptám se znovu: ani trošku jste se na Zemanově kampani nepodílel?

HRDLIČKA: Ne, vůbec. S panem Šloufem jsem kampaň Miloše Zemana nikdy neřešil. Není důvod, protože pan Šlouf nedělá kampaň Miloše Zeman. Je sice funkcionářem SPOZ, ale kampaň doopravdy, ale doopravdy nedělá. Že by stáli o moji radu? To tedy nevím (smích).

ČESKÁ POZICE: Připadáte si jako mafián? Naštvalo vás, když Jiří Dienstbier (ČSSD) po prvním kole voleb prohlásil: „Přes pana Šloufa je Zeman napojen na pražskou mafii, na známého kmotra Hrdličku.“?

HRDLIČKA: Jiří Dienstbier mluví jako nefalšovaný blázen, to bych rád, aby zaznělo. Na rozdíl od něho jsem nikdy nebyl s panem Šloufem v jedné politické straně (myšlena ČSSD – pozn. red.). Kdybych chtěl mluvit podobným stylem jako Dienstbier, tak se vás zeptám: Kdo navrhl Jiřího Dienstbiera jako prezidentského kandidáta sociální demokracie?

ČESKÁ POZICE: David Rath.

„Když jsem za ODS kandidoval, vždy jsme v Praze volby vyhráli. Dobré zboží se prodává samo.“HRDLIČKA: Zopakujte to, pane redaktore – David Rath! To jsem rád, že si to pamatujete. Takže já jsem zase slyšel, že kampaň Jiřího Dienstbiera byla placena z peněz Davida Ratha. Problém je, že dokud Rath neměl průšvih ve středních Čechách, Dienstbier s ním kooperoval. Pak se najednou odstřihnul. To jsou mi tedy povahové rysy. Samozřejmě ctím presumpci neviny, pan Rath je pro mě stále nevinný člověk. Pokud má ale někdo vyšší IQ než průměrně inteligentní orangután, musí vnímat, co to je za hloupost, když si někdo myslí, že se Šloufem spolupracuji, protože se známe.

Ještě bych panu Dienstbierovi připomněl – jak mohu být kmotrem, když jsem byl řadu let lidmi volen do zastupitelstva ve svobodných volbách? Ve volbách v roce 2006 jsem na naší kandidátce skončil dokonce třetí. A další informace pro pana Dienstbiera – když jsem kandidoval, vždy jsme v Praze volby vyhráli. S oblibou říkám – dobré zboží se prodává samo.

ČESKÁ POZICE: Jak víme, Boris Šťastný (ODS) podpořil pro druhé kolo Zemana. Nedávno jsme napsali článek, že se Šťastným se v poslední dobědocela často vídáte. Ani na těchto schůzkách neřešíte Zemanovu kampaň?

HRDLIČKA: S Borisem se vídáme, protože jsme kolegové z jedné městské oblasti. Pracovali jsme spolu dlouhou dobu na zastupitelstvu. Stejně tak s Milanem Richterem.

ODS chybí sebereflexe

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte – coby člen rady pražské ODS – volební propadák Přemysla Sobotky, který nezískal v prezidentských volbách ani tři procenta?

HRDLIČKA: Pro mě to byl očekávaný výsledek. Teď nemluvím o procentech, ale o tom, že na pravici se střet odehrával mezi ODS a TOP 09. Ukázalo se, že volič šel cestou větší jistoty. Navíc Přemek Sobotka neměl skoro žádnou kampaň, což byla chyba ODS. S velkou ironií můžu říct, že jsem rád, že jeho výsledek v Praze 10 (Hrdličkova domovská část – pozn. red.) byl jedním z nejlepších. Kdybych to parafrázoval, dokázali jsme u nás přesvědčit rodinné příslušníky, aby ho přišli volit.

ČESKÁ POZICE: Nevypadá to, že by vaše strana po katastrofálních krajských a senátních volbách takzvaně dobila baterky.

HRDLIČKA: Ne, je to stejné jako po krajských a senátních volbách. Ve straně by měla vzniknout otevřená diskuse. Říct si, jestli se stala chyba, jak ji případně odstranit. Problémem bylo, že Mirka Němcová nepřijala kandidaturu.

ČESKÁ POZICE: Ve městě se šeptem povídá, že to bylo na nátlak Václava Klause, aby nekandidovala…

HRDLIČKA: Tomu nevěřím.

ČESKÁ POZICE: Měla by ODS vyvodit presonální odpovědnost za špatný výsledek?

HRDLIČKA: Podle mě teď nejde o osobní odpovědnost. Kdybych to měl popsat na nějakém příběhu – představte si, že jsme na lodi a v ní je díra. Zabývat se tím, že loď najela na útes, je sice v pořádku, ale určitě to časově není nejlepší. Nejdříve bychom měli řešit, co se stalo, jak problém odstranit, jak být příště lépe připraven. Na hledání viníka máme čas. Náš problém není bílý a černý – za chybu mohou všichni členové strany. Chyběla podpora členské základny v regionech. To je jako v medicíně – když vám zemře pacient, je to strašná tragédie. Pak je důležité vyhodnotit, kde a proč se stala chyba. Nebo jako v leteckých katastrofách – musíte hlavně najít a odstranit chybu. Sice už katastrofu nevymažete, ale máte šanci ji do budoucna odvrátit.

ČESKÁ POZICE: Listopadový kongres stranu nastartovat nepomohl?

„Nepřijímám, aby mě někdo mentoroval, když ve svém regionu získá ve volbách osm procent“HRDLIČKA: Nepomohl, protože v Brně na kongresu chyběla sebereflexe. Pro mě je těžko akceptovatelné, že se na kongresu sešli lidé, kteří nás delegáty chtěli o něčem přesvědčit, přitom již pětkrát v řadě nebyli vůbec schopni přesvědčit voliče. Nepřijímám, aby mě někdo mentoroval, když ve svém regionu získá ve volbách osm procent. To není cesta.

Čím víc někdo říká, že je čistý a spravedlivý, tím více pochybností vzbuzuje. Jak už jsem řekl, marketingová poučka zní: dobré zboží se prodává samo. Kdybych měl parafrázovat, tak „kmotrovské oblasti“ získaly lepší výsledky Přemka Sobotky než ty „zářivě čisté“. Teď mi povězte, čím to je.

ČESKÁ POZICE: Přemluvili jste více rodinných příslušníků.

HRDLIČKA: Tomu se ale přece říká politická práce!

ČESKÁ POZICE: Takže to je váš lék, jak z lapálie ven – ukazovat straníkům příklady, které ve volební praxi fungují?

HRDLIČKA: Přesně tak. A dávat šikovným lidem prostor. Když se objeví třeba úspěšný starosta, „ódéesácký“ headhunter by si měl takového politika vytáhnout o patro výš a začít s ním pracovat. Od takových lidí se rád nechám poučit a vést. Aby bylo jasno – to, co popisuji, není problém pouze Petra Nečase, tahle svízel je ve straně od roku 2002. Za Václava Klause byla diskuse o šikovných a nadějných politicích otevřenější. Lidé měli větší prostor vyniknout. Um přesvědčit voliče se dnes nahrazuje tím, že křičíme, kdo je a není čistý. To je sebetrýznění a ubližování si ve vlastních řadách. To se mi nelíbí, k ničemu to nevede.

„Um přesvědčit voliče se dnes v ODS nahrazuje tím, že křičíme, kdo je a není čistý“Řeknu příklad. S kolegy z Prahy 10 jsme hned po prvním kole prezidentských voleb začali řešit, kde se stala chyba, proč Přemek tak propadnul. Za rok a půl jsou komunální volby, a to teda není zravna moc času, abychom si jako strana řekli, co a jak dělat líp.

ČESKÁ POZICE: Budete se snažit vyvolat mimořádný kongres? Pracují na tom už nějaké buňky ODS?

HRDLIČKA: Je to klidně možné. Je přece průšvih, když kandidát vládní strany dostane necelá tři procenta. Čekal bych, že nastane nějaký obrodný proces. Nic se ale neděje, žádná sebereflexe.

ČESKÁ POZICE: Měl by se vrátit Václav Klaus coby spasitel?

HRDLIČKA: Nemyslím si, že se dá vstoupit dvakrát do jedné řeky. Klaus je sice náš zakladatel, ale za těch deset let se strana proměnila. Nemyslím si, že by to bylo zázračné řešení, které by odstranilo problémy. Jsem o tom vnitřně přesvědčen.

Kultivace české kotliny

ČESKÁ POZICE: Jak se vám doposud líbila přímá volba prezidenta?

HRDLIČKA: Pro mě je hrozně příjemným zjištěním, že se našli odvážní lidé typu pana Vladimíra Franze. Našel v sobě odvahu, přestože vybočuje z běžného standardu naší konzervativní společnosti. Společnost se s tím učí žít, což znamená hodně moc pro její budoucnost. Takže bonusem přímé volby je pro mě poznání, že se učíme žít s tím, když někdo vypadá jinak než většina ostatních. Přímá volba nás učí, kultivuje – a to tím, že se pochodně chopil někdo, kdo je odvážný. Mrzelo mě, že se do nejužšího klání nedostal Tomio Okamura. On také vybočuje z většinové standardní společnosti.

ČESKÁ POZICE: Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli nás zrovna kultivuje národovecky laděná Zemanova kampaň (zejména kvůli otázce Benešových dekretůči Schwarzenbergově rakouské manželce Therese). V Hospodářských novinách zase Zeman řekl, že kníže je „exponentem zájmů sudetoněmeckých kruhů“.

HRDLIČKA: To ale nespustil Zeman. Popravdě řečeno se vše rozběhlo po páteční Primě (jde o prezidentský duel na TV Prima family, téma Benešových dekretů se objevilo již o den dříve v diskusi České televize – pozn. red.). Hospodářské noviny patří panu Bakalovi, letitému kamarádovi pana Schwarzenberga. To není myšleno negativně, každý má kamarády. Hospodářské noviny ale v tomto ohledu nejsou nezávislé, jsou na straně pana Schwarzenberga.

Každý má vydavatele – ČESKOU POZICI taky někdo vlastní, asi nežijete ze vzduchu. To je potřeba si uvědomit, doba je taková a jiná nebude. Je to moc v pořádku. Když založím noviny, nechám jim samozřejmě jistou míru volnosti, ale také nebudu chtít, aby o mně psali, že jsem debil.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám divné řešit ve volbách v roce 2013 přes více než půl století staré historické záležitosti typu Benešových dekretů?

HRDLIČKA: Věc se má jinak. Jde o interpretaci dějin, nejde o minulost, ale o budoucnost. Ponaučení z minulosti znamená obrovský přínos pro budoucnost. Pro naši kotlinu je to citlivé téma. Stále žijí lidé, kteří onu dobu zažili a vnímají ji. V úterý na mě neuvěřitelně citlivě zapůsobilo vyjádření generála Beera(zkritizoval vyjádření Karla Schwarzenberga na téma Benešových dekretů – pozn. red.). Lidé jako on si zažili dobu válek. Je třeba zasazovat věci do historických souvislostí, řekněme si, kde máme traumata, kde se stala chyba.

Pro mě je toto téma také zajímavé. Prastrýc byl za války odsouzen a popraven. Moje babička zase byla Němka, která si ve 30. letech vzala dědu Čecha. Po válce zde zůstali a potupně museli žádat o papír, že se za války chovali takzvaně občansky správně. Babička i změnilo jméno – jmenovala se Waltraud, přejmenovala se na Helenu. Tudíž pro mě jsou Benešovy dekrety rodinným příběhem.

„Prohlášení Schwarzenberga o Benešových dekretech bylo nešťastné a hloupé“Vždycky budu hledat pravdu. Není důsledek bez příčiny a příčina bez důsledku. Uvědomte si, že v Sudetech nešlo o vyhnání, ale odsun, a nebyla to zvůle prezidenta, ale výsledek dohod mezinárodních mocností. Zkrátka vyjádření Karla Schwarzenberga bylo velmi nešťastné, byla to velká chyba. Jeho výroky se navíc nelíbí ani v zahraničí - například na Slovensku.

ČESKÁ POZICE: V nedávném článku jsem psal, že finální národovecká fáze Zemanovy kampaně cílí na nejnižší lidské pudy. Takže se podle vás mýlím, že?

HRDLIČKA: Myslíte, že generál Beer cílí na nejnižší lidské pudy? Ne, ten chlap to tak prostě vnímá. Je to složité téma, nicméně Schwarzenbergovo prohlášení bylo nešťastné a hloupé.

ČESKÁ POZICE: Zastáváte se Miloše Zemana, je to váš favorit?

HRDLIČKA: Dejme prezidentskou volbu mimo, o ni tu nejde. Vypořádávám se s daným problémem historicky. Na druhou stranu předvolební kampaně jsou tvrdé, žádná procházka ve stylu „Dobrý den, pane profesore… Prosím, pane řediteli.“. Je to tvrdý střet. V tomto případě se však útočí na slova, která Schwarzenberg veřejně pronesl. Je dobře, když se takové věci otevřou nyní, a ne až po volbách. Je to jako na svatbě, kde se obvykle říká: „Jestli máte něco proti, řekněte to teď, anebo navěky mlčte“. To samé máte v prezidentských volbách.

ČESKÁ POZICE: Máte jasno, kdo by pro vás byl lepší nevěstou? Schwarzenberg, nebo Zeman?

HRDLIČKA: Respektuji oficiální názor ODS (strana podpořila Karla Schwarzenberga – pozn. red.), které jsem byl vždy loajální a ctil její postoje. Na druhou stranu jsem četl vyjádření Přemka Sobotky, který řekl, že jestli to Schwarzenberg myslel vážně, stahuje svou podporu. Teď mám teda skoro pocit, že k volbám nakonec nepůjdu. Jasně, je to neobčanské. Z politického pohledu je pro mě Karel Schwarzenberg sice konkurent z TOP 09, ale ideově se na hodně věcech shodneme.

ČESKÁ POZICE: Ale…?

„Je moc dobře, že přímá volba byla zavedena, protože změní společnost“HRDLIČKA: Má to „ale“. Totiž to, co Schwarzenberg říká o Benešových dekretech. Také mně hrozně vadí fanatismus typu kauza Martin Dejdar. Víte, co mi připadá ještě směšné? Zeman je kritizován, že šel prosit o hlasy komunisty. Tomu rozumím – Zeman je levičák a žádal o hlasy levicovou stranu. Jenže lidé, co na Zemana za tohle křičí, asi nevědí, že Schwarzenbergův podřízený v TOP 09 – Miroslav Kalousek – v roce 2006 (tehdy šéf KDU-ČSL – pozn. red.) domlouval koalici s tou samou KSČM. Nepřipadá vám to směšné? Jak to bylo v Černých baronech – „Je to takéé absurdnéé!“

Na druhou stranu se mi vůbec nelíbí, když se Schwarzenbergovi vyčítají činy jeho rodiny. Za tím si stojím jako sloup – vyčítejme, polemizujme a jděme do střetu s daným člověkem. Mně by třeba vadilo, kdyby mým dětem vyčítali mou osobu – moje děti za mě nemůžou, oni si mě doopravdy nevybraly (smích). Vytahovat rodinné historické vazby, to já obecně nemám rád.

ČESKÁ POZICE: Jaký tipujete výsledek voleb?

HRDLIČKA: Nevím. Každopádně v neděli po volbách by se mělo všecko uklidnit, mělo by se bilancovat, co bylo dobré, co špatné. Je moc dobře, že přímá volba byla zavedena, protože změní společnost.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...