Lidovky.cz

Tomáš Hrdlička: Nehledejme ty takzvaně čisté. To je úplná hloupost.

  10:59

Rozhovor s vlivným politikem ODS o Janě Nagyové, práci policie, financování občanských demokratů i o tom, koho nyní strana potřebuje.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražský politik ODS a vlivný stratég Tomáš Hrdlička je v dokumentu o zahájení trestního stíhání proti bývalé Nečasově poradkyni Janě Nagyové, exposlancům občanské demokracie a bývalým šéfům Vojenského zpravodajství označen za osobu, která je vedle Romana Janouška či Iva Rittiga součástí organizované zločinecké skupiny. Na rozdíl od Janouška a Rittiga však policie u Hrdličky neprovedla domovní prohlídku.

Jeho role v kauze, kvůli které padla vláda Petra Nečase, je nejasná. ČESKOU POZICI zajímalo, jak si vysvětluje, že v dokumentech je jeho jméno uvedeno, ale reálné šetření jako by se ho zatím vůbec netýkalo.

Těžko moderovatelný příběh

ČESKÁ POZICE: Opravte mě, pokud se mýlím, ale na rozdíl od Iva Rittiga a Romana Janouška u vás policie při nedávné razii neprovedla domovní prohlídku. Jak si to vysvětlujete?

„Můj pocit je, že policajti po 18 měsících v mém případě zjistili, že podezření nebylo důvodné“HRDLIČKA: Ne, mně domovní prohlídku nedělali. Předpokládám, že začátek vyšetřování se o něco reálného opírá. Princip policejní práce je poměrně jednoduchý a je daný zákonem. Pokud přijde trestní oznámení nebo policejní orgán či státní zastupitelství dají impulz, je povinnost zahájit prověřování, šetření. Dodnes nikdo neví, na základě čeho 6. ledna 2012 šetření začalo. Nevíme, jestli někdo podal trestní oznámení.

Po dobu 18 měsíců policejní orgán nepochybně konal. Požádal o odposlechy, sledování veřejných prostor a tak dále. Šetření třeba nabude obrysů důvodného podezření, což by mělo vyústit ve sdělení obvinění a další kroky. Můj pocit je, že policajti po 18 měsících v mém případě zjistili, že podezření nebylo důvodné. Studoval jsem mimo jiné policejní akademii a přijde mi, že domovní prohlídka je standardní postup. To ale neznamená, že něco udělali (Rittig a Janoušek – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k tomu, že se vás vyšetřování zatím nedotýká, napadá mě, zda se nějakým způsobem na vyšetřování nepodílíte z druhé strany? Neporadil jste třeba policistům, na co se zaměřit? Nejste jejich „agentem“?

HRDLIČKA: To je velmi vtipné, samozřejmě, ale jako polibek smrti pro policii dobrý dotaz. Je to otázka pro policejní orgány, jaké úkony byly provedeny. Je hloupost, že bych byl nějaký agent. Ale víte co, i přes důslednou a podrobnou činnost po dobu 18 měsíců se může stát, že policie nezjistí vůbec nic. Pak už je domovní prohlídka výkřikem zoufalosti, jakási krabička poslední záchrany, jestli se něco vůbec najde nebo ne.

„Účelově je to pospojované. Nagyová komunikovala s Rittigem a Tluchořem, ale s Grygárkem těžko.“Můj příběh je velmi těžko moderovatelný, vytvářel se postupně. Na začátku podle mě byl nějaký politický boj – třeba v Praze (míněn rozpad koalice ODS a ČSSD a vznik paktu ODS a TOP 09 na podzim 2011 – pozn. red.) – to „tajmování“ sedí. Situace se vyvíjela a účelově se k tomu přilepovaly další věci. Jestli nám odposlouchávali telefony či nás sledovali, mohlo se to chovat jako sněhová kulička, která se nabalovala a nabalovala, ale ve výsledku se ukázalo, že původní podezření je najednou nedůvodné. Ten příběh ale nemůžete ukončit a odstřihnout, zjistilo by se třeba, že vyšetřování je místně nepříslušné. Co má Jana Nagyová společného s Olomoucí? Já tedy nevím, že by Nagyová komunikovala s Grygárkem, kvůli kterému to dali do Olomouce. Tam kontakt nebyl, prostě nula, zero. Účelově je to pospojované. Nagyová komunikovala s Rittigem a Tluchořem, ale s Grygárkem těžko.

ČESKÁ POZICE: Nespojili vás policisté s Romanem Janouškem třeba kvůli tomu, že byste měli vlastnický podíl ve stavební firmě Prominecon (dříve Navatyp)?

HRDLIČKA: To vůbec nevím, jak k tomu kdo přišel. Přitom to byl začátek příběhu celé této kauzy. Počkejte – já bych si ale Prominecon klidně vzal a hrdě bych se k němu hlásil, kdyby byl můj.

ČESKÁ POZICE: Jak je možné, že Bezpečnostní informační služba (BIS) nevěděla, že premiér je odposlouchávaný?

HRDLIČKA: Není to normální. Je přece divné, že se dva generálové nechají nahrát, když se v telefonu baví o krtečcích. Představte si, že tihle dva chlapi mají hlídat vojenské tajemství naší země. Vždyť oni neumějí ohlídat ani sami sebe, natožpak zemi!

Není chyba na straně vojáků?

ČESKÁ POZICE: Prý jste před pádem režimu působil ve vojenské rozvědce s přezdívkou Tomi. Je to pravda? Znal jste se s generálem Páleníkem, bývalým šéfem vojenského zpravodajství?

HRDLIČKA: To jsou zase nesmysly. Na Wikipedii se třeba píše, že jsem provozoval hrací automaty. Takové bláboly. Co s tím mám dělat?

ČESKÁ POZICE: To já nevím. Jak často jste chodil za Janou Nagyovou?

„Při vší úctě, co se o Janě Nagyové říká, ona mohla být maximálně převodní páka, maximálně v roli vedlejšího účastníka celého příběhu“HRDLIČKA: Od listopadu 2011 jsem ji viděl jen jednou. Řekněme, že se mi nelíbilo, že porušili veškeré principy, na kterých ODS dvacet let stála. Každopádně odmítám příběhy o zločinné Janě Nagyové. Byla to vedoucí úřednice sekretariátu předsedy vlády, se kterým spolupracovala už v minulosti. Působila i ve straně jako oblastní manažerka. Neviděl bych na jejím kontaktu s Nečasem nic špatného. Problematické samozřejmě je, pokud požádala své kamarády na Vojenském zpravodajství, aby jí pomáhali se sledováním.

Avšak popravdě řečeno, není chyba více na straně vojáků než na její? To je, jako kdybych vás poprosil, abyste venku ukradl autorádio. Hlavní vina bude na vás, skončíte na tom daleko hůř než já. Jinými slovy, za to sledování mohou primárně vojáci. Při vší úctě, co se o Janě Nagyové říká, ona mohla být maximálně převodní páka, maximálně v roli vedlejšího účastníka celého příběhu. Určitě nebyla hlavním příběhem. Přesto, nebo právě proto se k ní nadále hlásím.

ČESKÁ POZICE: Co pro vás Nagyová zařizovala?

HRDLIČKA: Zařizovala schůzky s premiérem, některé věci s ním předjednala, protože premiér nemá tolik času. Je to logické – všichni k premiérovi přijít nemohli, muselo se projít nějakým filtrem důležitosti a nedůležitosti. To samé máte u firem: šéf má tajemníka, asistentku, ke kterým má elementární důvěru. Jsou věci, které se projednávají nejdříve s prostředníkem, a to se pak dostává přefiltrované k šéfovi. K vašemu šéfredaktorovi také každý nedoputuje.

ČESKÁ POZICE: Dobře, Nagyová přefiltrovala a vy jste premiérovi něco nabídl – třeba podporu v některé organizaci ODS. Co jste na oplátku po premiérovi chtěl?

HRDLIČKA: Počkejte, ona pro něho dělala na fulltime. Nejen tedy co se týkalo vládní agendy, ale i vnitrostranické záležitosti. Když jste předsedou vlády, máte výrazně méně času na stranu.

ČESKÁ POZICE: Takže Nagyová vlastně byla takovou výkonnou osobou v ODS.

HRDLIČKA: Přesně tak. Tudíž se třeba potkávala se mnou. Typově jsem za svou pomoc například chtěl, aby předseda ODS podpořil někoho od nás do vedení strany.

ČESKÁ POZICE: Kšefty žádné?

HRDLIČKA: To ne. Příklad: když odcházel Pavel Drobil, tak aby Praha měla svého zástupce, naše organizace dostala do vedení Tomáše Chalupu.

ČESKÁ POZICE: Lze říci, kdo nejčastěji chodil na konzultace k Nagyové? Roman Janoušek, Ivo Rittig, Patrik Oulický, nebo vy? Prý Janoušek tam byl častěji než Rittig?

„V případě Nečase nebyl důvod, aby za ním Janoušek chodil. Roman nereprezentoval v ODS žádné hlasy.“HRDLIČKA: U Romana Janouška se mi to nezdá. Jsem téměř přesvědčený, že se možná viděli. Šlo o náhodný příběh, nebyla tam žádná vazba. Je to přeceňované. Jiná věc je, že když byl předsedou ODS Mirek Topolánek, tak se s Romanem musel potkávat, aby měl přehled o pozici Pavla Béma. V případě Nečase nebyl důvod, aby za ním Janoušek chodil. Roman nereprezentoval v ODS žádné hlasy, nereprezentoval v tomto slova smyslu přidanou hodnotou. Patrika Oulického jsem u Nagyové také neviděl. Jak ale říkám, od listopadu 2011 jsme se s Nagyovou viděli jen jednou.

ČESKÁ POZICE: A neměli třeba ruští lobbisté v poslední době o Janouška zájem vzhledem k dostavbě Temelína? Mělo to být v textu odůvodnění k jeho domovní prohlídce.

HRDLIČKA: Dokonce tam také bylo, že vlastníme Prominecon. To jsou takové hlouposti. Na to si fakt vezmu první řadu. To je blábol, jsem se teda nasmál. Jak to mám udělat, abych dokázal, že tu firmu nevlastníme?

ČESKÁ POZICE: Považujete od Ivo Rittiga za zbabělost, že je v Monaku a vyzývá policisty, aby ho v případě potřeby kontaktovali tam? Přemýšlel jste o tom, že byste zůstal v zahraničí?

HRDLIČKA: Určitě není srab. Já nikam neutíkám a nikdy bych asi neutíkal. Je fikce si myslet, že někam utečete.

Peníze ODS zařídí ti čestní

ČESKÁ POZICE: Jaký máte vztah s Romanem Janouškem?

„I když jsem s Janouškem vedl léta střet, na rozdíl od většiny lidí nepovažuji za důstojné teď říkat, že ho neznám“HRDLIČKA: Janouška mi jako svého nejlepšího přítele představila bývalá radní Aleksandra Udženija. (Po publikování rozhovoru nám Aleksandra Udženija v reakci na toto tvrzení napsala: „Je to nehorázná lež. Tomáš Hrdlička je zoufalec a notorický lhář, ostatně to o něm vědí všichni, kdo ho znají!“ – pozn. red.) I když jsem s Janouškem vedl léta střet, na rozdíl od většiny lidí nepovažuji za důstojné teď říkat, že ho neznám. Nemám potřebu se k němu nehlásit, a to jsem s ním předtím nelítal letadlem na dovolenou a nejezdil na lodi jako jiní, kteří teď dělají, že ho neznají. To je trapné.

ČESKÁ POZICE: Zdá se, že vzhledem k vyšetřování, které se zatím dotklo Janouška a Rittiga, vám nastalá situace musí vyhovovat. Konkurence oslabila, vy můžete zaujmout jejich místo. Dalo by se to takto vnímat?

HRDLIČKA: To jistě ne. Naše příběhy jsou zásadně rozdílné. V dnešní době se těžko odděluje fikce a pravda. Někdy se to třeba ukáže.

ČESKÁ POZICE: Neslyšel jste o tom, že by si Janoušek loni při nehodě zapomněl ve svém automobilu jisté dokumenty, které se týkaly struktury různých firem, což třeba mohlo policistům poskytnout určitý návod pro vyzvednutí si potřebných dokumentů na pražském magistrátu v odboru městského investora?

HRDLIČKA: O tom mi Roman Janoušek neříkal. Celá jeho nehoda mi ale přijde podivná. Vezměte si ty kamerové záběry utíkajícího člověka v parku, který měl tmavou bundu. Světe div se, Janoušek měl pletený světlý svetr. Tohle už zkrátka zavání Orwellem, je to nebezpečné. V zájmu dobra nemůžete páchat bezpráví. Není možné nechávat uniknout odposlechy na veřejnost, měly by se objevit až u soudu. Jinak porušujete principy a ochranu svobody.

ČESKÁ POZICE: Kdo teď bude financovat ODS? Její preference jsou na dně, navíc se v minulosti mluvilo o tom, že právě Janoušek a Rittig jsou pro stranu z hlediska sponzoringu velmi důležití.

„No nevím, jestli Rittig ODS financoval. Mně třeba nedal ani korunu.“HRDLIČKA: No nevím, jestli Rittig ODS financoval. Mně třeba nedal ani korunu. Počkejte ale… ODS vedli od roku 2010 ti čestní. Pořád věřím tomu, že když se o peníze postarají oni, bude všechno v pořádku. Jenže Nečas už není v čele vlády ani strany, Bohuslav Svoboda padnul jako pražský primátor a je obviněný. Aha, co s tím? Vidíte, je to směšné a tragické, očista se nějak nezdařila. ODS za Mirka Topolánka měla 36 procent a je dneska na osmi?

ČESKÁ POZICE: Ano, ale výsledkem bylo 20 procent v roce 2010…

HRDLIČKA: Počkejte – od posledních voleb naši stranu vedli ti čestní. A jsme na osmi procentech.

ČESKÁ POZICE: V minulosti jste stál údajně u zrodu Věcí veřejných a Zemanovců. Pražští podnikatelé či advokáti o vás hovoří jako o milovníkovi politických her, jenž si libuje v zakládání malých stran. Co máte v plánu nyní? Už během prezidentských voleb se spekulovalo, že pomáháte s kampaní Miloši Zemanovi...

„Třeba Martin Kuba nebo úspěšný advokát Pavel Blažek jsou vhodní lidi pro ODS“HRDLIČKA: Nejvíc práce bude v ODS. Pomůže nám jen usilovná práce. Určitě jí nepomůže, že se budou zase hledat ti takzvaně čistí. To je úplná hloupost. Miminko se narodí, je čisté. Jak jde člověk životem, přibývají mu zkušenosti, ale samozřejmě se může stát, že mu například firma zkrachuje. My tady všecko otáčíme – chceme lidi se zkušenostmi nebo lidi z parlamentu, kteří nikdy nic reálně nedělali. Já říkám, že chci lidi omlácené životem, se zkušenostmi, kteří se umějí postavit a jít dál.

Třeba Martin Kuba nebo úspěšný advokát Pavel Blažek jsou vhodní lidi pro ODS. Nebo také Boris Šťastný, podniká, žije nějaký životem, povedly se mu věci, nepovedly se mu věci. Jde dál. Pak jsou tu primátoři a starostové velkých měst, kteří vyhrávají volby. Anebo Jirka Pospíšil – mohl by se podílet na obrodě strany, ale určitě ne kvůli tomu, že je to další pan čistý. To je prostě úplná hloupost. Vždyť jsem v ODS sedmnáct let a ty lidi všechny znám.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.