Lidovky.cz

Tluchoře a Šnajdra zachránil soudce, který se vyslovil ve prospěch Čunka

  12:10

Úterní verdikt Nejvyššího soudu má společného jmenovatele s kauzou exšéfa lidivců Jiřího Čunka – soudce Petra Šabatu

foto: © ČTKČeská pozice

Po čtyřech letech se z úst politiků opět linou výroky o nepřístojnostech státních zástupců. Do roku 2009 hýbala politickou scénou kauza bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. A tečku za jeho kauzou tehdy udělal stejný muž, který tento týden pomohl na svobodu bývalým poslancům ODS Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi.

„Senát pracoval ve složení doktor Petr Šabata, doktor Vladimír Jurka a doktor Pavel Šilhavecký. V případě poslance Marka Šnajdra byl předsedou doktor Jurka, v případě poslance Tluchoře byl předsedou doktor Šabata, a doktor Šilhavecký vždy třetí do počtu,“ sdělil ČESKÉ POZICI k úternímu rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Případ Čunek

Právě Šabata byl v roce 2009 i předsedou senátu, který dával za pravdu Čunkovi. Ten během své vleklé kauzy, v níž byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku od podnikatele Petra Hurty, podával stížnost na postup Krajského státního zastupitelství v Ostravě, které Čunkův případ odebralo vsetínskému státnímu zastupitelství a přesunulo jej do Přerova. Žalobci se totiž obávali, že bývalý vsetínský starosta Čunek má dobré kontakty i na tamní státní zástupce.

Šabatův postup tehdy pochválilo i Nejvyšší státní zastupitelství vedené Renatou Veseckou

Čunek si na postup státních zástupců stěžoval, přerovští žalobci však jeho stížnost zamítli. Podle verdiktu Nejvyššího soudu tehdy pochybili. „Usneseními státního zástupce v Přerově byl porušen zákon v neprospěch tehdy obviněného Jiřího Čunka i Petra Hurty. O stížnosti rozhodoval místně nepříslušný státní zástupce, proto se obě napadená usnesení zrušují,“ komentoval tehdy svůj verdikt Šabata.

Šabatův postup tehdy pochválilo i Nejvyšší státní zastupitelství vedené Renatou Veseckou. Rozhodnutí Nejvyššího soudu, které svou žádostí o přezkoumání okolností trestního řízení vyvolala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, však tehdy mělo spíše akademický význam – v té době již bylo Čunkovo stíhání zastaveno a případ byl uzavřen.

Nejnovějšímu vývoji v kauze exposlanců ODS se věnujeme v článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.