Lidovky.cz

Tluchoř a spol. se vysmekli policii. Systém se otřásl, ale zatím vytrval.

  23:06

Verdikt Nejvyššího soudu, že exposlance nelze stíhat za činy mimo sněmovnu, potvrzuje extrémně široký výklad imunity.

Exposlanci (zleva) Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC/TOMAS HAJEKČeská pozice

Byl to velký humbuk, když v červnu letošního roku policie zatýkala v kauze Jany Nagyové, bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase, a mimo jiné si došla pro dříve vlivné exposlance ODS. Ve vazbě se 13. června octli Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, později se sám dostavil Marek Šnajdr. Šlo o trojici, která výměnou za lukrativní místa ve státem ovládaných podnicích měla dle žalobce Iva Ištvana složit koncem roku 2012 mandáty, a umožnit tím další přežití Nečasova kabinetu.

Kauza vedla k pádu křehkého vládnutí Petra Nečase a k předčasným volbám. To je ale zatím její jediný výsledek. Ve čtvrtek totiž Nejvyšší soud rozhodl, že není přípustné trojici exposlanců stíhat dokonce ani za činy vykonané mimo sněmovnu. Vyjádřil se tak k dotazu olomouckého vrchního státního zástupce Ištvana, zda když prokáže, že o „prebendách“ za odstoupení se jednalo i mimo Sněmovní 1, bude moci exposlance obvinit. Původně totiž Nejvyšší soud jejich stíhání zastavil v červenci, protože poslance chrání imunita při jejich konání na půdě sněmovny.

Prohraná bitva, ne válka

Aktuální rozhodnutí má několik důsledků, z nichž jeden je naprosto zřejmý: v Česku prostě platí extenzivní výklad imunity. Neboli pokud policie nechytí poslance páchajícího trestný čin přímo ve chvíli, kdy to dělá, nesmí ho stíhat, ale nejprve si musí požádat sněmovnu o jeho vydání. Ať už to páchal kdekoli. Takto široce pojímaná imunita zákonodárců ve světě běžná opravdu není.

Petr Nečas není vyňat z pravomocí orgánů v trestním řízení, takže v kauze trafiky může být obviněnAle lze se na to dívat i pozitivněji. Výklad Nejvyššího soudu znamená, že policie a státní žalobce nebudou mít sice možnost konání Tluchoře, Fuksy a Šnajdra odstíhat, ale také nikdo nebude moci věrohodně zpochybnit, že na ně neměli „nabito“. Důkazy, kterými policie disponuje, totiž nikdy nikdo pořádně neprozkoumá. A tak na trojici odpadlíků vždy stín toho, že byli korupčníky, zůstane. Soudem očištěni nebudou.

A ještě bonus. Petr Nečas není vyňat z pravomocí orgánů v trestním řízení, takže v kauze trafiky může být obviněn.

Jaký je rozdíl mezi třemi rebely a Petrem Nečasem? Všechna případná jednání, která mohla souviset s údajnou nezákonnou činností, vyvrcholila u tří exposlanců vzdáním se mandátu. A tento akt je imunitou dle nejvyšších soudců chráněn. A na celý proces směřující ke složení mandátu je potřeba pohlížet jako na jeden celek.

Oproti tomu Nečas přišel o mandát rozpuštěním sněmovny a pokud trafiky jako úplatky nabízel, stíhán být může i za tyto kroky. Nejvyšší soud pak také doplnil, že i trojice rebelů může být stíhána, ale až pro případné skutky spáchané po 7. listopadu 2012, kdy jejich mandát zanikl.

Ištvan tak sice prohrál bitvu, ale neznamená to, že prohrál celou válku. Na kobylku se třem exposlancům nedostane, ale policie vyslala jasný signál, že poslanci nejsou nedotknutelní. Jeden vysoce postavený znalec justičního prostředí k tomu již před časem poznamenal: „Není důležité, že se tento klientelistický systém nezhroutil. Tato akce jím otřásla. A přece nemůžete čekat, že něco budované více než dvacet let se rozpadne po prvním zatřesení.“

Přijdou žádosti o odškodnění

Smutné ale je, že exposlanci budou ještě „odměněni“. Nahlas totiž zvažují, že budou za neoprávněnou vazbu, ušlou mzdu a třeba poškození dobrého jména žádat odškodné. ČESKÁ POZICE už na počátku října psala, že o takovém kroku uvažuje Ivan Fuksa. Respektive, že „využije všech svých práv“. Právě verdikt Nejvyššího soudu mu nyní nahrává, aby tak učinil.

Fuksa mimochodem jako jediný trafikantem, v Českém Aeroholdingu, zůstává – je místopředsedou představenstva a také vrchním ředitelem. Marek Šnajdr počátkem měsíce dozorčí radu jiné státní společnosti Čepro opustil. Petr Tluchoř, kterému nakonec žádná funkce nepřipadla, už také veřejně hlásal, že si o peníze od státu řekne. Podle serveru Týden.cz bude chtít satisfakci za nezákonné stíhání, vazbu a také chce odškodnění za policejní šikanu. Jen za vazbu by mohl mít podle rozhodnutí Nejvyššího soudu z loňského roku nárok na 50 tisíc korun.

Kauze exposlanců jsme se věnovali mimo jiné v článcích:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.