Lidovky.cz

Tikající krajské bomby ČSSD

  12:00

Na sociální demokracii se valí průšvihy několika čelních regionálních politiků. V „průšvihových“ krajích ČSSD v průzkumech dramaticky oslabila.

Období předvolební kampaně si ČSSD představovala určitě jinak. V době, kdy se v regionech sociální demokraté snaží přesvědčovat voliče o svých krajských úspěších v uplynulých čtyřech letech, se na stranu valí průšvihy několika jejích čelních krajských představitelů.

Případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, od května vazebně stíhaného, snad netřeba připomínat (ČESKÁ POZICE mu věnovala samostatný HOT TOP). Aktuálně policie v úterý zadržela náměstka ústecké hejtmanky Jany Vaňhové a kandidáta ČSSD číslo 2 pro ústecké krajské volby Pavla Koudu. Jeho zatčení (spolu s dalšími pěti bývalými i současnými zaměstnanci dotačního úřadu) prý souvisí se zakázkou na propagaci rekultivovaných dolů na severozápadě Čech. K tomu ve středu server Aktuálně.cz dodal informaci, že v kauze náměstka primátorky Koudy mohly jít peníze z podezřelé zakázky na kampaň ČSSD v Ústeckém kraji.

Že by peníze z některých zakázek mohly plynout na kampaně do stranické kasy, naznačil již na začátku června ve sněmovně David RathTo radosti v řadách ČSSD jistě nepřidá. Že by peníze z některých zakázek mohly plynout na kampaně do stranické kasy, naznačil již na začátku června ve sněmovně David Rath. V červenci moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas obvinil předsedu strany Bohuslava Sobotku z toho, že vyzýval hejtmany ke shánění peněz pro stranu (mimochodem, s Palasem se pojí jeden z prvních krajských problémů ČSSD; to když v roce 2010 postavil penzion za zhruba 20 milionů korun, ale nebyl schopen vysvětlit, kde na to vzal peníze).

Výčet krajských průšvihů sociálních demokratů tím nekončí. Jisté „divokosti“ potkaly i ČSSD v Pardubickém kraji: koncem ledna se do médií dostala nahrávka, na níž poslanec Miroslav Váňa obhrouble hovoří o získání kontroly nad budoucím hejtmanem, který vzejde z podzimních krajských voleb. Jihočeský kraj pod vedením hejtmana Jiřího Zimoly zase nechvalně proslul nestandardními „losovačkami“ (zúžení počtu účastníků veřejné soutěže náhodným výběrem). Jihočeská losovačka v rámci tendru kraje na opravu silnic byla loni v červenci první, při níž protikorupční policie zajistila losovací zařízení.

Jak ukazují aktuální průzkumy společnosti PPM Factum pro Český rozhlas, ČSSD by v těchto dvou krajích oproti volbám v roce 2008 dramaticky oslabila – v Jihočeském jí preference klesly téměř o polovinu (z 34 na 19 procent), v Pardubickém o polovinu (z 36 na 18 procent hlasů).

Nová doba, nová zkušenost

Na první pohled je ČSSD nyní v komfortní situaci, protože na celostátní úrovni je v opozici proti nepopulární Nečasově vládě, což by jí samo o sobě mělo přinést body v krajských volbách. Zároveň je to pro ČSSD nová zkušenost. V předešlých trojích krajských volbách totiž neobhajovala strana hejtmanské posty a do voleb šla v situaci, že se nemusela zpovídat ze svého dosavadního vládnutí (což jí nyní zmíněné kauzy komplikují).

Připomeňme si, v jakých pozicích se největší strany nacházely před minulými krajskými volbami:

  • V roce 2000 vyhrála ODS, která oficiálně nebyla vládní stranou, ale podporovala menšinovou vládu Miloše Zemana na základě takzvané opoziční smlouvy. Byly to první regionální volby, se kterými jak politici, tak voliči neměli žádné zkušenosti.
  • V roce 2004 vstupovala ODS do krajských voleb v roli opoziční strany a již obhajovala hejtmanské mandáty. Byla v podobné situaci jako nyní ČSSD. Tehdy však občanským demokratům situaci usnadnil turbulentní vládní vývoj, protože jen pár měsíců před volbami padla vláda Vladimíra Špidly a nastoupil Stanislav Gross. Do „modrých“ plachet navíc tehdy po Klausově odchodu foukal tehdejší nový lídr strany Mirek Topolánek.
  • Minulé volby v roce 2008 skončily naprostým fiaskem pro vládní ODS a kraje zaplavila Paroubkova oranžová tsunami. Tehdejší předseda ČSSD využil nepopularity Topolánkovy vlády, voliči zřejmě navíc podlehli lákadlu vyzkoušet si v regionech po osmi letech konečně i sociální demokraty. A zcela jistě svou roli sehrál i slib sociální demokracie, že zruší poplatky u lékaře.

Otázkou je, kdo by v krajských volbách minel sociálních demokratů mohl využít. V některých krajích – zejména ve Středočeském, kde kandiduje v kraji populární Raduan Nwelati – možná ODS. V jiných regionech by mohly zabodovat různé krajské projekty – na Ústecku hnutí PRO Kraj, v Jihočeském kraji projekt Jihočeši 2012; anebo se příležitosti chopí a díru do krajů udělají menší strany jako Zemanovci, zelení nebo lidovci?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.