Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Think tank Václava Klause točí peníze u Key Investments

  6:12

Pro jinak neprodejné dluhopisy firma Key Investments v případě CEP kupce našla. Jiným investorům se tak dobře nevedlo.

Centrum pro ekonomiku a politiku získalo v kauze Key Investments nestandardně zpět peníze z dluhopisů. foto: ČESKÁ POZICEČTK

Nejznámější pravicový think tank v České republice, Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), který založil Václav Klaus v roce 1998 po svém odchodu z funkce předsedy vlády, svěřil své peníze společnosti Key Investments. Tato firma, jejíž akcionáři jsou od počátku pečlivě utajováni, zhodnocuje úspory CEP od roku 2002.

Informaci, kterou ČESKÁ POZICE získala z důvěryhodných zdrojů, potvrdili výkonný ředitel CEP Jan Skopeček i jeho předchůdce Petr Mach. Odmítli však říci, kolik peněz CEP firmě Key Investments svěřil. Podle zjištění ČESKÉ POZICE mohlo jít o sumu kolem deseti milionů korun. Například stav účtu cenných papírů v roce 2008 byl – podle výroční zprávy CEP – 11,5 milionu korun.

O tom, že CEP svěří peníze Key Investments, museli vědět, ne-li rozhodnout, i Václav Klaus a Jiří Weigl

Jenže loni na jaře vypukl skandál kolem Key Investments, která peníze pražských městských částí investovala do vysoce rizikových dluhopisů a dodnes nebyla schopna všechny svěřené stamiliony vrátit. Když se aféra rozhořela, dal také CEP, stejně jako některé městské části, pokyn k prodeji cenných papírů. A světe div se: zatímco městské části Prahy 6 a 10, ale i další česká města, své peníze od Key Investments nedostaly, prezidentův think tank platby obdržel. Přitom šlo i o investice do stejných dluhopisů jako v případě pražských městských částí.

Kdo a za jakou cenu koupil tyto jinak neprodejné bondy, šéf CEP Skopeček odmítá říct. Stejně tak tají složení portfolia, které Key Investments think tanku namíchalo. Škoda. Kdyby toto portfolio bylo zveřejněné, občané a politici Prahy 6 a 10, města Sokolov a dalších obcí by mohli konkrétně zjistit, za které dluhopisy dostala organizace založená Václavem Klausem peníze zpět, zatímco ostatním zbyla jen nejistota, rozhořčenost a kousání nehtů.

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP)

Občanské sdružení CEP bylo založeno v roce 1998. Cílem CEP je „šíření a podpora idejí svobodné společnosti a tržní ekonomiky, šíření a podpora myšlenek velkých osobností liberálního myšlení a propagování těchto myšlenek a seznamování veřejnosti s těmito ideami a myšlenkami“. Původní správní rada pracovala ve složení: profesor ekonomie Václav Klaus, profesor medicíny Vratislav Schreiber a senátor ODS Richard Salzmann (bývalý generální ředitel Komerční banky). V roce 2003 byly nové volby, Václav Klaus zůstal v čele a ve správní radě se octli novinář Karel Steigerwald a současný prezidentův kancléř Jiří Weigl. Správní rada vždy jmenovala ředitele, ale nikdy fakticky CEP neřídila. Členství ve správní radě ani nikdy nebylo spojeno s žádnými odměnami či výhodami nebo výkonnými pravomocemi. Na poslední valné hromadě koncem roku 2011 Weigla vystřídal Ladislav Jakl, šéf politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. Weigl od prezidenta dostal nový úkol: chystá založit Institut Václava Klause, novou organizaci, která by měla CEP pohltit. Na webových stránkách CEP jsou výroční zprávy k dispozici jen za roky 2006, 2007 a 2008.

Proč padla volba zrovna na Key Investments?

O tom, že CEP svěří peníze Key Investments, tedy museli vědět, ne-li rozhodnout, i Václav Klaus a Jiří Weigl. Tentýž Jiří Weigl byl přitom od roku 2002 do března 2003 ředitelem londýnské kastlíkové firmy Efficient Investments, matky Key Investments. Svědčí o tom výpis z britského obchodního rejstříku. Kdo byl a je majitelem firmy Efficient Investments, je však dodnes utajováno, nelze to novinářskými metodami zjistit.

Smlouvu s Key Investments o obhospodařování cenných papírů CEP podepsalo v roce 2002. Stalo se to zřejmě v době, kdy Jiří Weigl řídil londýnskou matku Key Investments.

„K vašim dotazům obdrženým e-mailem dne 21. prosince 2011 pan kancléř sděluje, že není členem správní rady CEP a těmito informacemi nedisponuje,“ sdělila ČESKÉ POZICI Weiglova asistentka Helena Jurčíková. Mimochodem londýnskou kastlíkovou matku v Praze dva roky zastupoval ekonom Robert Holman, jehož prezident Klaus později jmenoval členem bankovní rady České národní banky (2005 až 2011).

„CEP z počátku své existence využíval termínovaných vkladů u bank, později, když šly úroky z bankovních vkladů dolů, začal kvůli lepšímu zhodnocení využívat i alternativních finančních investic, a to prostřednictvím firmy SI Asset Management, později přejmenované na Key Investments,“ sdělil ČESKÉ POZICI předseda Strany svobodných občanů Petr Mach, v letech 2003 až 2008 výkonný ředitel Klausova think tanku. Od února 2009 řídí CEP z postu výkonného ředitele mladý ekonom Jan Skopeček. Ten ČESKÉ POZICI až po dvou týdnech odpověděl, že smlouvu s Key Investments o obhospodařování cenných papírů CEP podepsalo v roce 2002. Skopeček odmítl sdělit přesné datum. Stalo se to však zřejmě v době, kdy Weigl řídil londýnskou matku firmy Key Investments.

„CEP využívalo společnost Key Investments pro správu a zhodnocování svých finančních prostředků, které pocházely výhradně z darů soukromých osob, firem či z tržeb think tanku. Key Investments nebyl zároveň jedinou finanční institucí, kterou CEP pro správu svých finančních prostředků využíval,“ řekl ČESKÉ POZICI Jan Skopeček. Dodal, že CEP jako občanské sdružení realizuje příjmy z darů a tržeb za prodané publikace a předplatné. „K ukládání či výběrům prostředků vedených na našem účtu u Key Investmets tak docházelo podle toho, jaký objem příjmů CEP v daném čase realizoval,“ dodal.

Skopeček tvrdí, že spolupráce s Key Investments byla v průběhu smluvního vztahu bez problémů. Se společností jednal o správě prostředků (vkladech, výběrech a dalších operacích) vždy výkonný ředitel CEP.

CEP peníze dostal, ostatní ne. Proč?

„Pokyn k prodeji veškerých cenných papírů, které jsme měli v portfoliu u této společnosti, a převodu finančních prostředků na náš běžný účet byl uskutečněn poté, co se v médiích objevily zprávy hovořící o problémech této společnosti s vypořádáním některých jejich klientů. V průběhu roku 2011 jsme pak obdrželi v několika platbách část našich vkladů. Zbývající částka by měla být vypořádána v následujících týdnech,“ sdělil ČESKÉ POZICI Skopeček. Odmítl ale prozradit, kolik peněz CEP u Key Investments ještě má.

Díky Key Investments jsme se ocitli v orwellovském světě: Všichni klienti jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější

ČESKÁ POZICE požádala Skopečka, aby prozradil i složení portfolia, které CEP namíchala Key Investments. Tyto informace však think tank Václava Klause úzkostlivě tají. „Portfolio se skládalo z dluhopisů. V investiční strategii bylo vyloučeno nakupovat za naše vložené prostředky akcie. Portfolio se v průběhu času měnilo a obsahovalo i dluhopisy, o kterých se v souvislosti s kauzou Key Investments veřejně hovoří,“ sdělil ČESKÉ POZICI Skopeček.

O jaké dluhopisy šlo, se přesně neví, ale ať to bylo cokoliv, patřilo do kategorie takzvaných junk-bondů, prašivých obligací, tedy vysoce riskantní cenných papírů. „Jelikož hospodaříme s vlastními prostředky, a nikoliv s prostředky daňových poplatníků, vedeme řádně účetnictví a každoročně podáváme daňová přiznání, nepovažujeme za nutné zveřejňovat další detaily našeho hospodaření,“ doplnil Skopeček.

Orwell a klienti Key Investments

Otázka otázek tedy zní, jak je možné, že na tyto jinak neprodejné dluhopisy firma Key Investments v případě CEP kupce našla, zatímco městským částem Praha 6 a 10 či městu Sokolov tvrdila, že peníze není schopna vrátit. Díky Key Investments jsme se ocitli v orwellovském světě: Všichni klienti jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější.

„Vzhledem k velikosti CEP byl objem investovaných prostředků řádově nižší než částky, o kterých se například v souvislosti s investicemi některých pražských městských částí veřejně spekuluje,“ tvrdí Skopeček. Jak spekuluje??? Městské části Praha 6, 10 a 13 svěřily Key Investments téměř miliardu. To nejsou spekulace, ale fakta, pane řediteli!

Key Investments zhruba do roku 2008 fungovala bez potíží, klientům zhodnocovala peníze, a pokud někdo požádal o vrácení peněz, firma bez problémů vyhověla. Potíže nastaly kolem roku 2009, kdy se mezi akcionáři Key Investments objevil Daniel Brzkovský, který vlastnil 31 procent akcií. Kdo společnost ve skutečnosti ovládl a ovládá dodnes, nikdo neví, v médiích se spekuluje o kontroverzním podnikateli Petru Sisákovi před léty odsouzeném za finanční podvody.

Key Investments začala pracovat i s privátními obligacemi spřízněných firem jako E Side Property či Via Chem Group, které Sisák spoluvlastní. Tyto takzvané junk-bondy, tedy velice rizikové „prašivé obligace“, pak Key Investments nacpala do portfolií městských částí Praha 6, 10 a 13, ale i dalších měst a obcí. Praha 13, kde vládne starosta David Vodrážka (ODS), svých 200 milionů korun získala zhruba před půl rokem zpět za doposud nevyjasněných okolností – prostřednictvím advokáta Jana Pacovského. Praha 6 a 10 mají svoje stamiliony dodnes utopené v neobchodovaných a rizikových obligacích. Jednoduše řečeno z veřejných peněz o objemu více než miliardy korun se financovaly podnikatelské aktivity vlastnicky neprůhledných firem.

Autor: