Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

„The Sweeper“ je pryč, nastoupila „Unpredictable Ms Bradáčová“

Slovensko-cest

  9:31

Jmenování vrchní státní zástupkyně v Praze se věnoval i blog serveru The Economist. Začnou nás konečně západní média brát vážněji?

Například ve Velké Británii si o Češích lidé často myslí, že jsou něco jako Poláci, a že Poláci jsou vlastně něco jako Rusové. A co se západních médií týče, i ta nás řadí do východní Evropy – mezi ty země, kde se krade a vraždí tak, že je o tom vlastně zbytečné psát. A tak když český mediální prostor ovládají kauzy, ve kterých jde o miliardy korun, povšimnou si toho maximálně na Slovensku, zatímco na západ od nás se nikdo ničemu příliš nediví. Jsme přece ten bájný „divoký východ“…

Naději, že se blýská na lepší časy, přináší věhlasný magazín The Economist; respektive blogový příspěvek v internetové verzi magazínu v sekci Eastern approaches. (Mimochodem, název sekce, česky Východní přístupy, je i názvem autobiografické knihy slavného skotského vojáka a později politika Sira Fitzroye Macleana, který za druhé světové války prošel v utajení Sovětským svazem, kampaní v severní Africe a vojenskou kariéru ukončil asistencí jugoslávským partyzánům. Už tedy jen název, inspirovaný dobrodružstvím vojáka, který během jedné války povýšil z hodnosti vojína až na hodnost brigadýra, napovídá hodně o tom, co si o poměrech v divoké východní Evropě lidé z The Economistu myslí.)

Bloger, skrývající se pod zkratkou B.C., ve svém příspěvku píše o jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze: „Optimisté to vidí jako signál toho, že dekády klientelistické politiky končí. Jiní se zase bojí, že je přijde strašit jejich politická minulost.“

Příspěvek zmiňuje Vlastimila „The Sweeper“ Rampulu, jenž byl vrchním státním zástupcem před Bradáčovou („The Sweeper“ je překlad Rampulova českého přízviska „zametač“), i odchod ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. A nový ministr „Mr Blažek“? Ten prý „zdánlivě dělal, co mohl, aby se vyhnul jmenování Bradáčové přes její podporu od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana“. Podle článku je navíc „široce rozšířený dojem, že Nečasova ODS byla proti jmenování Bradáčové, která je na rozdíl od předchozích státních zástupců v hlavním městě nepředvídatelná.“ Pár slov je věnováno i „Mr Kalouskovi“, jemuž „poslanecký výbor doporučil odejít (z vlády), což je nepravděpodobné, protože by to rozdmýchalo vládní krizi“.

Eastern approaches se České republice čas od času věnují – dočteme se v nich třeba o církevních restitucích, nebo i krátce o kauze Casa. Článek o Bradáčové je jedním z mála, které vyznívají pozitivně. Bohužel, na stránky tištěného Economistu se podobné příspěvky, až na výjimky, nedostávají. Tou zatím poslední byl článek s titulkem „Tajemná komnata“, pojednávající o uniklých odposleších bývalého pražského primátora Pavla Béma a Romana Janouška...

Tak ať se Lence Bradáčové daří v objasňování dalších kauz, ať se Česká republika posune zase o něco více na západ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!