Lidovky.cz

Těžké časy Číny

  8:08
Čínu čeká s největší pravděpodobností krušné období. Špatné zprávy přicházejí nejen z burz, které opět zažily volný pád. Globální finanční krizi z roku 2008 sice druhá největší ekonomika světa ještě dokázala ustát, do budoucna ale nemusí její dosud postačující obrana státními investicemi do infrastruktury vydržet.

Čínská vlajka. foto: Shutterstock

Jako by dění na akciových trzích v Číně napovídalo, že 8. února vstoupíme do roku ohnivé Opice. Čínský horoskop praví, že nás čekají nejrůznější katastrofy a dobrodružství. Nabádá nepropadat panice a udržet si nadhled. Jenže čínské burzy začaly padat již v polovině loňského roku a udržet si chladnou hlavu je tak stále těžší. Navíc špatné zprávy z burz nejsou ty jediné pesimistické informace, které vykreslují obrázek stavu čínské ekonomiky. Obavy jsou namístě.

V pevninské Číně fungují dvě burzy, v Šanghaji a v Šen-čenu. Byly založeny na počátku 90. let a dohromady s hongkongskou burzou je co do objemu tržní kapitalizace předčí pouze newyorská burza. Vláda se všemožně snažila pozitivně ovlivňovat image čínských burz a akciový trh se stal barometrem popularity čínského režimu. Masivní poptávka střední třídy po cenných papírech vedla k enormnímu růstu cen, aniž by to bylo podpořeno skutečnou kondicí firem. Fakt, že hodnota čínských akcií šplhala stále výš, zatímco ekonomika zpomalovala, dlouho nikoho příliš neznepokojoval.

Čínský akciový trh zažil nejhorší start do roku ve své historii. Hned první letošní obchodování bylo přerušeno poté, co se trhy propadly o sedm procent.

Ceny čínských akcií začaly prudce padat loni v červnu. K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Státní instituce na paniku okamžitě zareagovaly a v průběhu letních měsíců přišly s řadou opatření. Čínská komise pro regulaci cenných papírů zakázala short selling, kdy investor prodává cenný papír, který nevlastní a který si půjčí od jiného investora v očekávání zpětného nákupu cenného papíru za nižší cenu.

Pozastaveny byly primární emise akcií. Brokerské domy se zavázaly koupit akcie v miliardových objemech, aby pomohly uklidnit paniku na trhu, na obchody jim půjčila státní Securities Finance Corporation. Státní společnosti dostaly pokyn nakupovat vlastní papíry. Komise nařídila finančním institucím, aby navýšily podíl ve firmách nejhůře zasažených poklesem, a velkým akcionářům s podílem pět procent a vyšším zakázala po dobu šesti měsíců prodávat akcie. Komise dále vytvořila tržní stabilizační fond s téměř 20 miliardami dolarů a přislíbila, že bude sama nakupovat akcie, dokud index šanghajské burzy nepřekročí 4500 bodů. Čínské vedení utratilo za stabilizační balíček několik set miliard dolarů.

Turbulence na burzách však s posledním prosincovým dnem neskončily. Naopak. Čínský akciový trh zažil nejhorší start do roku ve své historii. Hned první letošní obchodování bylo přerušeno poté, co se trhy propadly o sedm procent. Vůbec poprvé tak byl využit nový mechanismus, takzvaný jistič, který měl zmírnit nadměrnou kolísavost.

Dle tohoto mechanismu se obchodování automaticky na čtvrt hodiny přeruší, jakmile se index CSI 300, který je složen ze společností s velkou tržní kapitalizací, vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne. Výkyv o sedm procent trh uzavře na zbytek dne. V praxi byl jistič uplatněn dvakrát, poté ho Čínská komise pro regulaci cenných papírů přestala uplatňovat. Mechanismus nadělal víc škody než užitku.

Akcie táhly dolů špatné zprávy o prosincovém vývoji čínského průmyslu a také konec omezení prodeje akciových podílů, které bylo zavedeno jako jedno ze stabilizačních opatření po letních propadech na burzách. Paniku z čínských burz pocítili počátkem letošního roku investoři po celém světě.

Sliby místo reforem

Čínské vedení se snažilo obnovit důvěru na trzích nákupy akcií. Přesná částka, kolik obchody stály, nebyla zveřejněna. Od loňského léta, kdy se burzy začaly propadat, volali ekonomové po nutných reformách finančního trhu i pokračujících strukturálních změnách čínské ekonomiky. Pekingské vedení ale zvolilo jinou léčbu - pumpování peněz -, která sice krátkodobě zabírá, ale z dlouhodobého hlediska je nedostatečná a finančně extrémně náročná. Stát nakupuje akcie, zastrašuje některé účastníky trhu a kriminalizuje různé typy obchodů. Zásadní reformy však stále zůstávají v rovině slibů. Naposledy o nich hovořil v polovině ledna šéf Čínské komise pro regulaci cenných papírů Siao Kang. Přiznal, že abnormální volatilita trhu je odrazem jeho nezralosti i nezralosti (převážně drobných) investorů, nedostatků obchodního a tržního systému i nedostatků regulace. Siao přislíbil, že reformy finančního trhu budou „postupným procesem“. Pokolikáté však již taková proklamace od některého z čínských představitelů zazněla?

Provládní čínští ekonomové se loni snažili špatné zprávy z burz a obavy, že by se čínská ekonomika mohla dostat do krize, zlehčovat tím, že akciový trh v Číně je velmi malý a že zahrnuje pouze pět procent bohatství čínských domácností - a není se tedy třeba bát. Jenže ani další zprávy charakterizující čínskou ekonomiku příliš ke klidu nepřispívají. A ospravedlňují debaty o říši středu a počínající krizi a o tom, jak moc problémy zasáhnou svět.

Číňané ztrácí důvěru v domácí hospodářství a peníze proudí ze země. Dle agentury Bloomberg dosáhl čistý odliv kapitálu ve třetím čtvrtletí loňského roku 461 miliard dolarů, v následujícím čtvrtletí 367 miliard dolarů.

Číňané ztrácí důvěru v domácí hospodářství a peníze proudí ze země. Dle agentury Bloomberg dosáhl čistý odliv kapitálu ve třetím čtvrtletí loňského roku 461 miliard dolarů, v následujícím čtvrtletí 367 miliard dolarů. Centrální banka snížila predikci růstu HDP na letošní rok z 6,9 na 6,8 procenta. Skutečnost však může být daleko pesimističtější než korekce o jednu desetinu. Dle analýzy Citigroup z loňského roku se reálné tempo HDP může pohybovat kolem čtyř procent. A ti největší pesimisté hovoří dokonce jen o dvou procentech. Nikdo přesně neví, v jaké kondici čínské hospodářství opravdu je. Neoddiskutovatelné je však jedno - tempo růstu ekonomiky zásadně zpomaluje.

Čínský vývoz se loni propadl o 2,8 procenta, dovoz o 14 procent. Celkový objem čínského obchodu klesl o osm procent, což byl nejslabší čínský obchodní výkon od globální finanční krize. Vládní plán na loňský rok přitom počítal se zvýšením objemu obchodu o šest procent. Peking loni šestkrát snížil úrokové míry, pětkrát redukoval povinné bankovní rezervy. Jenže se ukázalo, že kvůli malé poptávce po penězích nemají tato opatření velký vliv.

Čínu nyní čekají těžké časy. Globální finanční krizi z roku 2008 přestála. Byla schopna ochránit samu sebe stimulujícími balíčky, které ji přišly téměř na 600 miliard dolarů. Peníze proudily hlavně do infrastruktury. Všechny následné příznaky oslabování ekonomiky léčil Peking obdobně. Hlavně finančními injekcemi. Takový přístup však není dlouhodobě udržitelný, aniž by byly provedeny změny, často bolestivé.

S nadsázkou mohou Číňané najít cestu z problémů v horoskopu. Opice je charakterizovaná jako chytré, nezbedné, mazané a ostražité zvíře. Kdo chce dobře vydělat, musí prý přelstít opici.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.