Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Těžká munice Václava Moravce

  7:20

Moderátor komentuje situaci v České televizi a výhledy kandidátů na post generálního ředitele.

O volbě šéfa televize veřejné služby, v našem případě ČT, trefně píše na webu Médiář mediální expert Milan Kruml, když porovnává s českými vášněmi těchto dní podobné diskuse v Německu a v Rakousku:

„Pro Rakušany a Němce zřejmě není nejpodstatnější otázka: Kdo to bude?, ale: Jak si poradí? Rozebíraly se podrobně plány obou pánů na strategický rozvoj, představy o pozici veřejnoprávních médií na trhu, jakou roli by měla hrát v éře nástupu nových médií, jaké cílové skupiny jsou pro ně prioritní a jak si představují vztahy s ostatními subjekty. (…) Proč se ale v tuzemsku učit od cizáků, když dokážeme sami vytvořit takový systém, v němž se každý úkon stává dramatem, zaměstnávajícím nejméně několik týdnů média, politiky i odbornou veřejnost. Náš způsob volby generálních ředitelů dává totiž obrovský prostor pro nátlak na členy rad, zákulisní dohody, prosazování politických i ekonomických zájmů. Kdo by se toho chtěl dobrovolně vzdát?“

V českých podmínkách je otázka Kdo to bude? samozřejmě relevantní právě proto, že v pozadí vždy číhá její překlad: Pro koho bude kopat? Jaké politické zájmy jsou ve hře? Není proto divu, že v mediálním víření před volbou, jejíž výsledky budou známy 21. září, se v posledních dnech řeší i takové otázky jako Zachová nový ředitel pořad Otázky Václava Moravce?

Sám moderátor a novinář Václav Moravec v páteční MF Dnes přilil do ohně, když poskytl listu rozhovor , v němž bez servítků komentuje situaci v televizi i některé kandidáty na post generálního ředitele. (Ponechme stranou, zda osobnost v postavení Václava Moravce, v jehož případě je budoucnost pořadu, jehož je protagonistou, nejistá, by si takové vystoupení měla či neměla odpustit.)

Moravec tvrdí, že radní jsou vystaveni obrovským politickýma lobbistickým tlakům. Specifikuje, že mohou souviset „s pozemky za budovou zpravodajství na Kavčích horách, o které mají zájem developeři. Pak tu máme provázání s nejrůznějšími firmami typu Grand Princ (vydávala časopis ČT plus) a Erika (zajišťuje pro ČT telefonické hlasování a soutěže). Ty jdou za pražskými podnikateli, kteří jsou zodpovědní za kartu Opencard.“

Kromě toho se zmiňuje i o tlacích v konkurenčním prostředí: „… Nova bude chtít co nejslabšího ředitele, aby se z ČT stal marginální subjekt na mediálním trhu.“ A dále říká: „Kdybych byl paranoidní, myslel bych si, že chce někdo ukázat, jak je televize veřejné služby nepotřebná. Petr Nečas před rokem zapochyboval, zda potřebujeme první program a sportovní kanál. To by mohl být signál k takové debatě. K tomu, aby se rozvinula, současný management přispívá.“ Současný management ČT podle Moravce dostal přezdívku mordparta. „Pokud má agónie pokračovat a je takové politické zadání,“ říká Moravec, „nechť současný management Českou televizi dorazí.“ Mordpartu reprezentuje podle Moravce v tendru současný šéf zpravodajství Roman Bradáč.

O jednotlivých favoritech  Moravec říká:

  • O Petru Dvořákovi: „Favorité u nás končí špatně. Dvořák dopadne jako Fenič, protože má proti sobě nejsilnější frontu, nechtějí ho lobbisté, nechce ho konkurence, asi ho nebudou chtít ani politici.“
  • O Hynku Chudárkovi: „Pak tu bude snaha vybrat nekonfliktního kandidáta, který se dohodne s ostatními, provede dílčí změny. Ale pak nebude svobodný ve svém rozhodování. Tím kandidátem může být Hynek Chudárek.“
  • O Romanu Bradáčovi: „Nebo vyhraje člověk zevnitř, Roman Bradáč. To je Česká televize současnosti, není to žádná změna, kterou radní žádají.“

Na téma Moravcových výroků padla tentýž den téměř vzápětí otázka v online rozhovoru na iHNed. Odpovídal jeden z favoritů Petr Dvořák:

  • Otázka: Jak hodnotíte výroky Václava Moravce na adresu současného vedení ČT a počítáte s jeho formou pořadu i nadále?
  • Dvořák: Václav Moravec jen hlasitě vyjadřuje to, co si řada zaměstnanců České televize povídá mezi sebou, a to nespokojenost se stávajícím vedením. S jeho pořadem počítám i do budoucna.

Zda tato odpověď dotváří kontext Moravcova rozhovoru pro MF Dnes, není až tak důležité. Spíše depresivní. Pohled ČESKÉ POZICE je dlouhodobě neměnný: Přímá konfrontace dvou politiků v přímém přenosu před kamerou, jak jsou Otázky Václava Moravce koncipovány, je většinou kontraproduktivní, slouží více politické propagandě a zábavě publika než předkládání informací. Proto by měla být výjimečná, například v předvolebním čase, ale potom by měla probíhat podle přesných pravidel. Diskusi by politici měli vést jinde, v parlamentu například. Václav Moravec by – za případné pomoci expertů – měl svého politického hosta vhodnými otázkami vést spíše ke skládání účtů. A to poučeně i nemilosrdně.

Ale jak se na svém facebookovém profilu ptá novinář Miloš Čermák: Kandidáti na šéfa ČT nabízejí politikům zrušení Otázek VM? Jako že jim říkají: „Vezmeme vám tu výlohu, kde se můžete podle chuti předvádět“?

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.