Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Termín stanoven: Česká PirateLeaks odstartuje v úterý

  6:50

Zakladatelé české PirateLeaks se odporu politiků nebojí. 

Koordinátor PirateLeaks Jakub Michálek se politiků nebojí. Internet tady je, na tom už prý nikdo nic nezmění. foto: © Richard CortésČeská pozice

Česká PirateLeaks odstartuje v úterý 21. prosince. ČESKÉ POZICI to potvrdil člen Pirátské strany Jakub Michálek: „Technická infrastruktura je hotová, stránka je připravena ke startu, v úterý ji najdete na www.pirateleaks.cz.“ Česká varianta kontroverzní stránky WikiLeaks prý příští týden zveřejní hned několik brizantních dokumentů.

Bude se údajně jednat o dokumenty, které se týkají celé České republiky, ale též o dokumenty lokálního typu. „Chceme dát možnost i občanům z malých vesnic a městeček, zaslat dokumenty, které mají význam pro jejich město. Pokud se tam dějí zločiny, nebo se tam porušuje kázeň ve veřejné správě, mají lidé právo tyto informace dostat do médií,“ řekl koordinátor projektu PirateLeaks Jakub Michálek a dodal, že se provozovatelé chtějí vyhnout chybě, kterou udělala WikiLeaks, když omezila své pole působení na velké kauzy a zcela opomenula lokální záležitosti.  

Pirátská strana vnímá spuštění „práskačského“ webu jako jednu z mála možností pro jednotlivce, jak změnit způsob fungování českých úřadů a české společnosti. „Co se týče otevřenosti, jsme bohužel daleko za západní Evropu a PirateLeaks je projekt, který by to měl změnit,“ věří Michálek.

Kritiky se piráti nebojí. Očekávají sice odpor politiků, ten bude ale podle Michálka jen dočasný: „Internet tady je, na tom už žádný politik nic nezmění.“

Více ve videozáznamu rozhovoru s Jakubem Michálkem.

Největší důraz bude redakce PirateLeaks klást na zpracování dokumentů a utajení zdrojů. Několikačlenný tým bude rozdělený na editory a správce. Správci, kteří se budou starat zejména o technickou strukturu stránek, nebudou mít k samotným dokumentům přístup. Materiály určené ke zveřejnění budou k dispozici jen editorům. Ti ověří jejich autenticitu a v případě, že by dokumenty mohly ohrozit lidské životy, zvažovat, zda je opravdu nutné informace pustit do světa.

„V žádném případě nebudeme zveřejňovat ledabyle. Všechny dokumenty důkladně ověříme a zjistíme, zda neohrožují zájem České republiky, životy, majetek či zdraví,“ upřesnil Michálek. "Český Assange" navíc připustill, že existuje nespočet způsobů, jak do materiálů ukrýt informace, které by mohly zdroj odhalit, rovněž však podotkl, že piráti disponují metodami, jak takové vlivy co nejvíc potlačit.  

ČESKÁ POZICE jako první viděla stránky PirateLeaks

Design

Česká PirateLeaks z valné části kopíruje WikiLeaks. To má podle Michálka hned několik důvodů: „Design je dobrý a neodvrací pozornost od toho nejdůležitějšího, tedy informací. Navíc je mediálně notoricky známý, lidé hned vědí, o co jde. Navíc:  struktura stránek WikiLeaks je jednoduchá a uživatelé se už naučili s ní pracovat.“ Piráti samozřejmě vnesli do projektu i vlastní prvky. Například známými přesýpacími hodinami už neprotéká zeměkoule, nýbrž český lev.   

Brnění

Už od úterního startu bude mít PirateLeaks několik takzvaných mirrorů, tedy stránek, které budou její obsah zrcadlit. „Jedná se o pojistku. Docílíme tím toho, že nás česká vláda, ani žádná jiná instituce nebude moci vypnout. WikiLeaks má dnes takových zrcadel už stovky, my odstartuje maximálně s pěti mirrory,“ uvedl Michálek.

Financování

Zájemci budou mít možnost posílat provozovatelům PirateLeaks finanční dary přímo na účet. Ten funguje zcela transparentně a lidé si na stránce ucet.piratskastrana.cz budou moci ověřit, jak se s jejich dary nakládá. Pirátská strana spolupracuje také s americkou společností PayPal. V současnosti však probíhá debata o zrušení kooperace. Členům strany se nelíbí, jak se on-lineový platební systém zachoval k WikiLeaks. „Neměl s WikiLeaks přerušovat spolupráci. Operátoři na internetu by měli být neutrální. Neutralita je jedním ze základních principů internetu. PayPal přece není žádný soudce,“ tvrdí Michálek.

Stránky nabízejí hned několik způsobů, jak materiály bezpečně „předat“

  • Nejbezpečnějším způsobem je TOR. Speciální internetovou síť používají například čínští disidenti, kterým vláda blokuje přístup k internetu. Má jedinou nevýhodu, zacházení s ní je poměrně složité.
  • Šifrované připojení přes HTTPS. Jedná se o nadstavbu síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi webovým prohlížečem a webovým serverem. „V tomto případě sice poskytovatel může zjistit, že se uživatel připojil k určitému serveru. Na druhou stranu si však myslím, že kdyby operátor sledoval, kdo se připojuje k serveru České pirátské strany, byl by to zásah do politické svobody a obrovský problém. To si poskytovatel troufnout nemůže, ani Telefónica,“ říká  Michálek.
  • Seznam dvaceti anonymních emailových služeb, které umožňují zájemci poslat mail, aniž by prozradil svou IP adresu.
  • Existuje také možnost fyzického předání. Zdroj může využít anonymní e-mailovou službu. „Stačí, že informátor napíše, že dokument uložil třeba ve skřínce na vlakovém nádraží, a my si ho tam vyzvedneme.“
  • Další možností je využití veřejných virtuálních úschoven. Tým PirateLeaks vytvořil seznam bezmála stovky internetových služeb z celého světa. Stačí tam dokument uložit a s pomocí anonymních e-mailů poslat pirátům odkaz.

Zhlédněte záznam rozhovoru s členem Pirátské strany Jakubem Michálkem na téma PirateLeaks

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!