Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tendry na severu Čech podle zvláštní algebry. Dodal vzoreček Patrik Oulický?

Evropa

  15:21

Unijní dotace na severu Čech se dle zjištění společnosti Deloitte rozdělovaly netransparentně. Auditoři narazili i na chybné hodnocení.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Přidělování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad nerespektovalo podle zjištění společnosti Deloitte evropská pravidla pro čerpání peněz z Evropské unie. Z auditu, který si objednaly ministerstvo financí a Evropská komise a o jehož výsledcích informoval ve středu server Aktuálně.cz, vyplývá, že problémy se vyskytly u 34 z 35 prověřovaných projektů, na něž řídící orgán tohoto ROP vyplatil šest miliard korun. Jako příklad uvedl web zakázku na opravu silnice z Údlic do Klášterce za 278 milionů korun.

Peníze z tohoto projektu putovaly ke společnosti EDS Holding, kterou podle neoficiálních informací kontroluje severočeský podnikatel blízký ODS Patrik Oulický. ČESKÁ POZICE má k dispozici část auditu, z níž vyplývá, že i další prověřovaný tendr vyhrála firma propojená s EDS Holding. Je jím rekonstrukce městského muzea v Ústí nad Labem a vybudování centra česko-německých studií téměř za půl miliardy korun. Výběrové řízení provázely netransparentní machinace s bodovým ohodnocením, zjistili auditoři. Doporučili proto provést komplexní kontrolu všech projektů.

Vítězem soutěže na rekonstrukci muzea se stala ústecká společnost Insky, jež je s konsorciem EDS propojena skrze jednatele Jaroslava Štráchala, zároveň člena dozorčí rady holdingu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby o zakázce nerozhodovali krajští politici a o EDS Holding v ústecké ODS nekolovaly informace, že tato firma patří do portfolia společností, které prostřednictvím nastrčených lidí ovládá právě Oulický.

Zakázka na rekonstrukci muzea vzbudila pozornost už před šesti lety. Zastupitelstvo Ústí nad Labem v roce 2006 rozhodlo, že na obnovu půjde 178 milionů korun. V tendru vyhrála firma Syner s cenou 325 milionů. Soutěž však byla následně zrušena. V druhém výběrovém řízení zvítězila společnost Průmstav s cenou 219 milionů korun. I tentokrát byl tendr zrušen. V dubnu 2009 pak zastupitelé dospěli k závěru, že na rekonstrukci bude potřeba 419 milionů. Podstatnou část peněz — 337 milionů — město získalo z fondů EU a v soutěži uspěl projekt firmy Insky s nabídkovou cenou 396 milionů korun.

Kam se ty penízky rozutekly?

O skutečnosti, že řada veřejných zakázek přes různé firmy končí ve společnosti EDS Holding v minulosti hojně referovala média. Zmiňuje se o ní i protikorupční iniciativa Stop tunelům, která uvádí, že je „z firemní rodiny ústeckého kmotra Oulického“. „O tom, že EDS holding ovládá Oulický, nikdo v Ústí nepochybuje. To je prostě fakt,“ řekl ČESKÉ POZICI člen ústecké ODS, který si nepřál být jmenován.

Společnosti EDS Holding se podařilo v letech 2007 až 2010 získat na zakázkách od státních institucí více než tři miliardy korunFirmu s ODS spojuje i jméno jejího jednatele Zdeňka Pejši, který je členem strany. O vazbách EDS Holding na Oulického psal loni v lednu časopis Ekonom. Uvedl, že jde o nadstavbovou skořápku zastřešující čtveřici severočeských firem Insky, AZ Sanace, Ekostavby Louny a Silnice Žatec (nyní Silnice Group). Jejich cílem prý bylo spojit síly a dostat se k velkým státním zakázkám.

A to se jim povedlo. Dle společnosti zIndex, která se zabývá problematikou veřejných zakázek, se EDS Holding podařilo v letech 2007 až 2010 takto „vytáhnout“ ze státních institucí více než tři miliardy korun. Mezi dodavateli s neprůhlednou vlastnickou strukturou ji tak patřila první příčka.

Rovnice s neznámou

Auditoři z Deloitte museli být zřejmě velmi překvapeni, když při studiu materiálů k tendru na rekonstrukci muzea narazili u hodnotitelů na mezery v jejich matematickém vzdělání. „V zápisu z jednání komise Výboru regionální rady v hodnotícím kritériu 5.3 je proveden chybný matematický výpočet. Celkové číslo mělo být 6,333, v dokumentaci je uvedeno 6,83 — výsledky hodnocení mohou být netransparentní,“ uvedla společnost Deloitte.

A rozhodně nešlo o jedinou výtku. Dle auditorů se s body čachrovalo i jinak: „Došli jsme k závěru, že celkové bodové hodnocení projektu ze strany hodnotitelů I. a II. fáze je minimálně o 35 bodů vyšší, než mělo být podle předložené projektové žádosti a související dokumentace. Uvedené zjištění je nesrovnalostí systémového charakteru. Identifikované nedostatky mohly mít dopad na transparentnost výběru projektů v rámci výzvy,“ napsali auditoři.

Matematické chyby by mohly působit jako žert, v sázce jsou však stovky milionů až miliardy korun, které se možná budou muset vracet do Bruselu. Kvůli systémovým chybám totiž auditoři doporučují zevrubnou kontrolu všech projektů a okamžité jednání s Evropskou komisí. „Vzhledem k tomu, že předmětem auditu nebyly všechny projekty dané výzvy, nedokážeme posoudit možný dopad na pořadí vybraných projektů. Proto doporučujeme provést nezávislý audit se zaměřením na procesy bodového hodnocení v rámci celé výzvy u všech žádostí,“ konstatuje zpráva.

Vše je O.K.

Úřad regionální rady ROP Severozápad, který rozdělení evropských dotací administruje, je však jiného názoru. „Projekt byl hodnocen standardně, dle pravidel Regionálního operačního programu Severozápad. Projekt (rekonstrukce muzea–pozn.red.) nebyl nijak zvýhodněn a při jeho hodnocení nedošlo k žádnému pochybení,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí úřadu Marcela Klíchová. Případem předražené rekonstrukce se přitom již od konce minulého roku zabývá policie.

V reakci na výsledky auditu Deloitte se nechal slyšet i bývalý hejtman Ústeckého kraje a nynější poslanec Jiří Šulc (ODS). Podle něj auditoři „nepostupovali podle správné metodiky“ a jejich závěry „poškozují pověst Řídícího orgánu a České republiky“.

Jinak ale mluví Filip Ušák, spoluzakladatel hnutí PRO kraj, které krajské politiky kritizuje: „Systém evropských dotací v našem kraji je jeden velký tunel. Je to další kamínek do mozaiky příběhu, který začal předraženým nákupem přístrojů pro Krajskou zdravotní a který může skončit až neproplacením evropských dotací. Říkat, že my nic, to oni špatně auditovali, připomíná výmluvy malého dítěte,“ napsal ČESKÉ POZICI Ušák.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...