Lidovky.cz

Tendrům na nákup vojenského materiálu by pomohla změna zákona

  17:27
Nový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tvrdí, že dotažení klíčových tendrů na nákup vojenského materiálu by neměly bránit problémy, které se při nich vyskytnou. A zakázky označil za jednu ze svých priorit. Krátce po uvedení do postu pak představil svou vizi, jak vlekoucím se tendrům pomoci – změnou zákona o veřejných zakázkách.

Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. foto: MAFRA

Lubomír Metnar byl ministrem obrany teprve den, ale už se mu podařilo torpédovat vlajkovou loď své předchůdkyně. Karla Šlechtová (za ANO) kolem sebe jako bojovou zástavou mávala tendrem na nákup mobilních radarů z Izraele. Podle ní je v lecčems podezřelý, proto ho vyšetřuje vojenská policie. Dnes již bývalá ministryně tak obchod s blízkovýchodními partnery nepodepsala.

Její nástupce Lubomír Metnar (za ANO) však prohlašuje, že probíhající trestní řízení by nemělo být problémem pro podepsání smlouvy. Bez nových radarů se může stát, že armáda „oslepne“ a část nebe nad Českem prostě neuvidí. Metnar proto nehodlá otálet a tendr chce uzavřít ještě letos. „Uvidíme, kam se to bude ubírat, nemyslím si, že je to odvislé od toho, jak dopadne trestní řízení. Důležitější bude legitimita a transparentnost samotného procesu,“ řekl k uzavírání smlouvy ministr.

Zároveň dal najevo, že se pokusí rozhýbat i další zadrhnuté armádní zakázky. Nepřímo se přitom vymezil jak proti Šlechtové, tak i proti jejímu předchůdci z hnutí ANO Martinu Stropnickému. Také budoucí velvyslanec v Izraeli proslul krajně opatrným zacházením s perem, jímž se miliardové zakázky podepisují.

Nevyčerpané peníze

Metnar tvrdí, že by dotažení klíčových tendrů neměly bránit ani problémy, které se při nich vyskytnou. Případné prověřování „orgány“ je jedním z nich. „Určitě ani do budoucna nebudu zastřešovat nějakou liknavost nebo odkládání tím, že běží nějaké trestní řízení,“ dodal Metnar. Zakázky označil za jednu ze svých absolutních priorit. Krátce po uvedení do funkce představil svou vizi, jak by se vlekoucím se tendrům na nákup vojenského materiálu dalo pomoci. „Jednou z možností by mohla být legislativní cesta,“ řekl zbrojařům na Žofínském fóru.

Rozhýbat armádní zakázky bude nutné. Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo více než čtyři miliardy korun. Je otázkou, kolik zvládne vyčerpat letos.

Jak konkrétně by to mohlo vypadat? V nedávném rozhovoru pro web Aktuálně.cz Metnar mluvil o přípravě zcela nového zákona, který by se týkal armádních nákupů. „Jde mi o to, aby do nich vnesl transparentní systém, který by měl kořeny v zákoně,“ řekl ministr. Podobné řešení by uvítal i jeden z jeho předchůdců v čele obrany Alexandr Vondra (ODS). „Je pravdou, že armádní nákupy jsou specifické a všude se řídí jiným režimem, než jsou nákupy civilních komodit,“ řekl LN.

Současný šéf silového resortu Metnar však později svůj nápad poněkud korigoval. Z jeho vyjádření před zástupci domácího obranného průmyslu vyplývá, že by rád prosadil změnu zákona o veřejných zakázkách. To LN potvrdila i poslankyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS), která se o tom s Metnarem stihla ve stručnosti pobavit. „Mluvila jsem s ním krátce na Vítkově, kde jsme se potkali v rámci Dne ozbrojených sil. Pan ministr mi říkal, že chce změnu stávajícího zákona, nikoli zcela nový zákon,“ uvedla Černochová.

Rozhýbat armádní zakázky bude nutné. Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo více než čtyři miliardy korun. Je otázkou, kolik zvládne vyčerpat letos. „Valíme před sebou dokonce osm miliard, které jsme mohli použít ve prospěch armády,“ upozorňuje prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Uklidňující signály

Obrana má v nejbližší době nakupovat za desítky miliard. Kromě mobilních 3D radarů z Izraele potřebují vojáci nové vrtulníky, děla nebo pásová „bévépéčka“. Náčelník generálního štábu Aleš Opata navíc hovoří o nutnosti neprodleně vojsko vybavit novými neprůstřelnými vestami, přilbami a přístroji nočního vidění. „Náš voják má vypadat jako profesionální voják, a ne jako příslušník sovětské armády z padesátých let,“ řekl v projevu na Žofínském fóru.

Metnar hned zpočátku vysílá směrem do Dejvic uklidňující signály. Stejně zakopal válečnou sekyru s českými zbrojaři – rád by zapojil domácí průmysl do armádních zakázek, a to alespoň v roli subdodavatelů.

Právě Opata v posledních měsících „válčil“ se Šlechtovou. Dnes již bývalá ministryně líčila armádní generalitu jako skupinu lidí, která příliš neví, jakou techniku a proč chce kupovat. Jinak loajálního náčelníka tím mnohokrát zvedla ze židle. Metnar naopak hned zpočátku vysílá směrem do Dejvic uklidňující signály. „Armáda a její představitelé vědí, co chtějí, jakou techniku požadují, co je osvědčené,“ řekl poté, co generální štáb osobně navštívil.

Stejně zakopal válečnou sekyru s českými zbrojaři. Ty Šlechtová označila za viníky svého pádu. Z ministerstva prý musela odejít, neboť se jí dařilo přetrhávat klientelistické pavučiny. „Žádné pavučiny ani nitky jsem tady neviděl,“ řekl Metnar na setkání se zástupci zbrojního průmyslu. Naopak zdůraznil, že by rád zapojil domácí průmysl do armádních zakázek, a to alespoň v roli subdodavatelů.

Armádní nákupy

  • Zastaralé ruské kanóny má nahradit 52 zbrusu nových děl, jejichž ráže bude odpovídat munici používané v Severoatlantické alianci. Nákup za více než čtyři miliardy zbaví dělostřelce starostí na příštích 25 let. Tak dlouhá je životnost nových děl.
  • Sedmá mechanizovaná brigáda bude přezbrojena pásovými „bévépéčky“. Celkově obrana pro vojáky koupí 210 bojových vozidel pěchoty. Odhadovaná cena? Více než 50 miliard.
  • Původně ruské radary jsou dávno za hranou životnosti a ani četné repase je nezachrání od blížící se technologické smrti. Resort proto řeší zakázku na nákup osmi nových 3D radarů MADR z Izraele. Nákup má přijít přibližně na 3,5 miliardy.
  • V plánu je rovněž nákup protiletadlového kompletu krátkého dostřelu Shorad, který nahradí dosud používané KUB ruské výroby. Ty jsou již několik let za hranicí své životnosti. Armáda by chtěla mít ve výzbroji čtyři komplety. Dostřelí do výšky 14 kilometrů a dokážou střílet na více cílů najednou.
  • Klíčovým modernizačním projektem je rovněž nákup dvanácti víceúčelových vrtulníků. Stroje zvládnou palebnou podporu pozemních sil, ale i třeba zásobování či přepravu raněných. Ve výzbroji nahradí současné bojové vrtulníky Mi-24. Obrana by zakázku měla vypsat zřejmě v létě.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.