Lidovky.cz

Tendr na plynovody: Křetínský spojil síly s Australany

Slovensko

  12:54

Energetický a průmyslový holding, za nímž je i podnikatel Petr Kellner, usiluje o Net4Gas společně s investičními fondy Macquarie.

Společnost Net4Gas je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku. foto:  © montáž Česká poziceČeská pozice

Uchazeči o největší obchod, který se momentálně chystá na tuzemském trhu – nákup českých páteřních plynovodů Net4Gas –, přeskupili síly a vstupují do závěrečné fáze. Jeden z favoritů výběrového řízení, Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče, spojil síly a předkládá společnou nabídku s australskými investičními fondy ze skupiny Macquarie.

Jako první tuto informaci zveřejnil server motejlek.com. A nepotvrdila se tím informace ČESKÉ POZICE, podle níž se měl EPH opětovně spojovat s globálním investičním fondem Global Infrastructure Partners (GIP), který sídlí v předním světovém finančním centru – americkém New Yorku.

Německá společnost RWE, která české plynovody prodává, očekává nabídky do konce února. Hodnota transakce by se podle předběžných odhadů mohla pohybovat mezi 30 až 40 miliardami korun. EPH loni připravoval společnou nabídku s newyorským fondem, pak se však oba hráči rozešli.

Kromě společné nabídky EPH a Macquarie zatím zůstávají ve hře další tři konkurenti, o nichž ČESKÁ POZICE informovala loni:

  • skupina KKCG podnikatele Karla Komárka;
  • fond Global Infrastructure Partners;
  • německá pojišťovna Allianz, jež předkládá nabídku v konsorciu s dalším mezinárodním investorem Borealis Infrastructure.

Australské investiční fondy v čele s bankou Macquarie se po získání Českých radiokomunikací už pustily do nákupů v českém plynárenství. Pomáhají s konsolidací aktiv tuzemské plynárenské jedničce RWE a získávají 35procentní podíl v nové dceřiné firmě RWE Grid Holding – provozovateli českých regionálních plynovodů.

Po Slovensku Česko

Šance EPH výrazně vzrostly poté, co holding vedený Křetínským na začátku letošního roku definitivně získal 49procentní podíl ve Slovenském plynárenském průmyslu – včetně slovenských páteřních plynovodů Eustream. Křetínský s Kellnerem v zádech usilují právě o propojení českých a slovenských plynovodů, jejichž reálná hodnota by následně měla vzrůst právě díky vzájemnému propojení. I proto lze očekávat, že EPH bude schopný nabídnout za českého operátora Net4Gas více než jiní hráči.

Šance EPH vzrostly poté, co holding vedený Křetínským na začátku letošního roku získal 49procentní podíl ve slovenských plynovodechSilným spojencem by se měli stát právě australští investoři z Macquarie, kteří by zase využili synergie českých a německých plynovodů. „Skupina Macquarie získala podíl v síti německých plynovodů Open Grid Europe. Tato synergie ale není zdaleka tak silná jako v případě slovenského Eustreamu. Nicméně pokud existuje kromě našeho EPH někdo další, kdo by mohl v tomto ohledu vykázat synergii, je to australská Macquarie,“ řekl v nedávném rozhovoru Daniel Křetínský.

Účast v tendru loni zvažovala také polská státní firma Gaz-System, nakonec se ale do boje nepustila. To by mohlo naznačovat, že Rusové, kteří po podmořském plynovodu Nord Stream budují i jihoevropský South Stream, nakonec budou mít větší vliv na plánování nových přepravních tras strategické suroviny v Česku než právě Poláci. Ti by do budoucna rádi nabídli alternativu k ruskému plynu – nejenom svůj břidlicový plyn (což se zdá být nejisté), ale hlavně i surovinu z Kataru, dovezenou do přístavu ve Svinoústí ve zkapalněné formě.

Net4Gas na jedné straně ztrácí na atraktivitě, protože ruský Gazprom jako největší exportér plynu do střední Evropy bude omezovat přepravní trasu, která vede do Česka přes Ukrajinu a Slovensko. Na druhé straně je však součástí Net4Gas česká spojka na Nord Stream – plynovod Gazela, který byl loni dobudován a na začátku letošního roku slavnostně uveden do provozu. Česko se přes rakouský plynárenský uzel Baumgarten v budoucnu zřejmě napojí i na přísun suroviny ze South Streamu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.