Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Temno nad pražskou Opencard

  7:00
Pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) se nelíbí částka, kterou by měla dostat neprůhledná nizozemská společnost eMoneyServices. O budoucnosti karty Pražana rozhodne rada hlavního města. Ta vybírá ze sedmi nabídek a řešení uvedené firmy je pouze jednou z několika variant.

Karta Pražana. Jak dlouho vydrží v této podobě? foto: © ČTKČeská pozice

Hlavní město v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) začalo zahazovat hlínou jeden z nejkřiklavějších a nejdražších projektů éry panování Pavla Béma v Praze – Opencard. Praha odmítá od nizozemské firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit licence a zdrojové kódy nutné k provozování karty Pražana.

ČESKÁ POZICE zjistila, že hlavním důvodem je částka 495 milionů korun, za kterou firma provozování Opencard Praze nabízí. Hudeček tuto částku ČESKÉ POZICI potvrdil: „Ano, cena je takto vysoká.“ Představitelé eMoneyServices nechtěli přesnou výši částky komentovat. Primátorovi se nelíbí, že by takto vysoká částka měla natéct do neprůhledné nizozemské společnosti, v jejíchž strukturách se objevují osoby, které se pohybovaly už okolo firmy Haguess.

Problém zdrojových kódů

Haguess získala zakázku na dodávku karty Pražana v roce 2006 v době primátorování Pavla Béma. Až do roku 2010 se nevědělo, komu firma patří. Po nátlaku Haguess uvedla, že majitelem je předseda dozorčí rady Jaroslav Turek. V roce 2012 se vlastnická struktura společnosti opět ponořila do mlhy.

Firmu včetně projektu Opencard koupila neprůhledná nizozemská skupina Emoney Group. V jejích strukturách se však objevil ředitel firmy Haguess Petr Stránský. Dodnes hlavní město za Opencard zaplatilo přes 1,25 miliardy korun a kartičku vlastní více než 1,2 milionu lidí. Současné pražské politické reprezentaci – zejména primátoru Hudečkovi a jeho spojencům v TOP 09 – došla trpělivost a rozhodli se tento nekonečný penězovod zastavit. První krok rada hlavního města učinila letos v únoru, kdy založila akciovou společnost Operátor Opencard. Ta má systém spravovat.

Aby Praha mohla Opencard plně provozovat, potřebuje od zhotovitele odkoupit zdrojové kódy. Město pro tyto účely vložilo do své firmy Operátor Opencard sto milionů korun, které měly pokrýt nákup nezbytných mechanismů pro provoz karty Pražana. Jenomže dodavatel Opencard – eMoneyServices – nehodlá své zlaté vejce jen tak pustit a prodej kódů a licencí podmínilo další spoluprací.

Příběh Opencard

  • Zakázku na dodávku Opencard v roce 2006 vyhrála firma Haguess. Hlavnímu městu tehdy vládl Pavel Bém z ODS.
  • Do projektu Opencard Praha investovala 1,25 miliardy korun.
  • Nyní má Opencard více než 1,2 milionu lidí.
  • Praha připraví novou otevřenou soutěž na kartu Pražana.

Otevřená soutěž

Firma v pondělí 5. května učinila městu nabídku na dva roky dodávání služeb, rozšíření funkcí a prodej zdrojových kódů a licencí. „Nenecháme se vydírat neprůhlednou firmou. Připravíme otevřenou soutěž, aby cena byla co nejnižší,“ řekl LN Hudeček. Ten je prvním vrcholným pražským politikem, který se od startu Opencard v roce 2006 rozhodl tento projekt dostat z područí neprůhledných offshorových firem. Ve straně ho kvůli tomu čeká složitá situace.

Zamítavý Hudečkův postoj má však háček. Město momentálně neví, co přesně se stane, až eMoneyServices systém červené kartičky kvůli ukončení smlouvy zastaví. Bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková ČESKÉ POZICI sdělila, že karta by do konce roku fungovala současným uživatelům, město by však nemohlo vydávat nové Opencard. Pak by dle Vorlíčkové rada města musela vymyslet provizorní plán, především co nejrychleji vybrat v soutěži nového dodavatele. „V horizontu několika málo týdnů rada přinese plán, jak dále postupovat, aby cestující městské hromadné dopravy mohli i nadále bez problémů využívat elektronickou kartu,“ dodal primátor.

Postup radnice ještě není definitivní. Budoucnost Opencard bude muset rozhodnout rada hlavního města. Nynější radní pro IT Jan Vašíček ČESKĚ POZICI řekl, že městské vedení vybírá ze sedmi nabídek a že řešení od eMoneyServices je pouze jednou z několika variant.

Bitva v TOP 09

Sdružení Oživení v pondělí 5. května přineslo informaci, že zakázku na elektronickou kartu by bylo možné pořídit mnohonásobně levněji. Organizace oslovila několik firem – například XT-Card, Telmax čiWincor Nixdorf –, které by prý byly schopné zařídit pro hlavní město nový systém za zhruba 60 milionů korun.

Kvůli budoucnosti Opencard a angažmá neprůhledných firem se strhla bitva v TOP 09. Lidé okolo primátora Hudečka a bývalé radní Vorlíčkové chtějí spolupráci s neprůhlednou eMoneyServices ukončit. Naopak trojlístek radních Jiří Vávra, Jan Vašíček a Jiří Pařízek se podle informací ČESKÉ POZICE takto striktně k ukončení spolupráce s nizozemskou „bublinou“ rozhodně nestaví.

Vašíček se vůči své stranické kolegyni a předchůdkyni v radě Evě Vorlíčkové ostře vyhradil: „Neudělali nic. Chtěli přejít na papírové kupony. Nechtěl jsem, aby investice 1,25 miliardy korun do Opencard přišla vniveč.“ Na dotaz ČESKÉ, zda vedení radnice bude pátrat po skutečných majitelích neprůhledné nizozemské skupiny Emoney Group, Vašíček nejistě odpověděl: „Nevím, jak to dohledat. Přemýšlíme, jak majitele zjistit.“

O kauzu Opencard se již několik let zajímá policie. Letos v únoru byli obviněni a nepravomocně odsouzeni úředníci pražského magistrátu kvůli doporučení výběru společnosti Haguess v roce 2006. Před rokem pak byli obviněni radní z týmu Bohuslava Svobody.  Zatím však policie nemíří na hlavní terč – ať už politiky z tehdejší Bémovy rady nebo skutečnost, že existují silná podezření, že zakázka byla od začátku vytvořena pro Haguess na míru.