Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Temelín: Rusové mají Klause, Američané Lidový dům?

  10:07

Promyšlený tah: Hillary Clintonová se kvůli jihočeské jaderné elektrárně sešla také se špičkami ČSSD. Sociální demokraté mohou získat vliv.

V metropoli nad Vltavou se v pondělí setkají dva šéfové diplomacií – Spojených států a Česka –, kteří mohou mít společnou snahu o získání prezidentských postů. Příští oficiální návštěvu Prahy by Hillary Clintonová mohla absolvovat v nové roli nejmocnější ženy planety… foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Začněme trochou nadsázky – zatímco Rusové v temelínském tendru spoléhají na podporu pravicového prezidenta Václava Klause, americká ministryně Hillary Clintonová hledá společnou řeč s pražskými sociálními demokraty. To, že během své pondělní bleskové návštěvy jednala o dostavbě jaderné elektrárny za více než 200 miliard korun také s Bohuslavem Sobotkou a Lubomírem Zaorálkem, určitě nebyla náhoda, nýbrž promyšlený tah.

Vyplývá to ze dvou jasných předpokladů: za prvé má ČSSD velkou šanci v poměrně blízké době vládnout této zemi, za druhé jde v tendru na stavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Američanům o hodně. Samozřejmě především lobbují za podnikatelské zájmy firmy Westinghouse, která po vyřazení francouzské Arevy soupeří v „bipolárním střetu“ s ruským Rosatomem. Ale takzvané „bezpečnostní hledisko“, o kterém mluví Clintonová, asi není jenom marketingový tah. Minimálně část expertů ve Washingtonu si opravdu myslí, že ruská „rozpínavost“ v energetice střední a východní Evropy není dobrá věc.

Veškeré podobné politické tanečky by vlastně měly být nesmyslné, pokud uvážíme, že temelínský tendr vyhlásila společnost ČEZ, která musí postupovat striktně podle zákona o veřejných zakázkách. Žádná politika a mezinárodně bezpečnostní souvislosti sem teoreticky nepatří. Američané (ale samozřejmě nejen oni) ovšem předpokládají, že realita může být jiná. Český stát je koneckonců majoritním akcionářem ČEZ.

ČSSD zatím pozorovatelem, ale…

Jakou roli v tom mohou ještě sehrát sociální demokraté? Zatím jsou pouhými pozorovateli. Pokud ČEZ (ve shodě s vládou) stihne vyhlásit vítěze výběrového řízení podle plánu příští rok a mezitím se neuskuteční předčasné parlamentní volby, bude ČSSD postavena před hotovou věc. Variant je však více. Tendr může mít zpoždění, sociální demokraté se mohou dostat k moci dříve... Ale i kdyby ne, ČSSD by jako případný vítěz příštích voleb hodně ovlivnila to, jak budou nastaveny celkové podmínky pro dostavbu Temelína. A zda se takový projekt vůbec vyplatí dokončit.

Ať už jsou skutečné preference Václava Klause jakékoliv, u Rusů jisté naděje vyvolává a také zde získal pověst zastánce česko-ruského konsorciaJak jsme již naznačili, prvoplánové vidění, že levice vždy bude podporovat Rusy a pravice Američany, nejenže neplatí, ale z jistého úhlu pohledu se může dokonce jevit zcela opačně. Ať už jsou skutečné preference Václava Klause jakékoliv, faktem je, že u Rusů jisté naděje vyvolává a také zde získal pověst zastánce temelínské nabídky česko-ruského konsorcia Škody JS s Rosatomem. A Klausův vliv v ODS je velký, nebo ne?

Na druhé straně je jasné, že pro různé aktivity americké administrativy Baracka Obamy mají v Lidovém domě určitě větší pochopení než v sídle ODS. Tak proč ne také pro americkou nabídku pro Temelín?

Temelín není jenom obchod

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro ČESKOU POZICI každopádně uznal jako relevantní americký argument, že temelínský projekt není čistě obchodní záležitostí, ale má i bezpečnostní rozměr. A není přece tajemstvím, že právě obava z přílišné energetické závislosti na Rusku má být hlavním argumentem společnosti Westinghouse. Ať už se to říká natvrdo (manažeři firmy) nebo zaobaleně (američtí diplomaté).

Pokud česká vláda chtěla více zohledňovat bezpečnostní aspekty, měla si vyjednat výjimku v rámci EU, říká ZaorálekZaorálek ovšem na druhé straně ukazuje, že vše je mnohem komplikovanější. Pokud podle něj chtěla česká vláda více zohledňovat bezpečnostní aspekty, měla si pro výběr hlavního dodavatele dostavby Temelína vyjednat příslušnou výjimku v rámci EU z evropských pravidel pro výběrová řízení. Nebo se o to aspoň pokusit.

Třeba by to ještě bylo možné, ale to by fakticky bylo nutné vyhlásit jiné výběrové řízení.

Geopolitika nebo ekonomika?

Stínový ministr financí za stejnou stranu Jan Mládek ovšem varuje před tím, aby se z geopolitických důvodů uzavírala ekonomicky nevýhodná smlouva. Rozhodujícím kritériem má být právě ekonomická výhodnost, důležité je i to, aby bylo v Temelíně dost práce pro české firmy. Tady ovšem Mládek dodává, že se opět ocitáme na tenkém ledě.

S podílem českých dodavatelů pro stavbu Temelína je to podobné jako s mezinárodní bezpečností – ani jedno není oficiálním kritériem tendruČEZ je akciová společnost, s jejímiž cennými papíry se obchoduje na burze. Stát je jen jedním (byť největším) akcionářem, a z hlediska ostatních akcionářů není možné dávat přednost českému dodavateli, pokud by to opět nebylo ekonomicky výhodné. S podílem českých dodavatelů pro stavbu Temelína je to zkrátka podobné jako s mezinárodní bezpečností – ani jedno není oficiálním kritériem tendru.

Zastánci ruské nabídky, od níž si mnozí slibují více zakázek pro české firmy, ale i zastánci té americké, která zase znamená větší diverzifikaci české jaderné energetiky i energetiky jako celku, koneckonců budou ve všech politických stranách. Šéfové hospodářských rezortů se v podobných věcech často neshodnou se spolustraníky, kteří mají na starosti zahraniční a bezpečnostní politiku. Uvidíme. Setkáním se špičkami ČSSD však Hillary Clintonová určitě nic nepokazila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!