Lidovky.cz

Temelín: Referenční reaktor Rosatomu se zpozdí

  9:53

Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko oznámil budovatelům druhé fáze elektrárny v Novovoroněži, že dokončení nového bloku se odkládá o dva roky.

Český stát po účastnících výběrového řízení, kterými jsou francouzská Areva, americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport, na dostavbu Temelína vyžaduje, aby se představili referenčním (ukázkovým) reaktorem v provozu.

Proto pro chystanou českou investici do 3. a 4. bloku Temelína není dobrá zpráva, že dokončení prvního nového bloku elektrárny v Novovoroněži se odkládá do roku 2014, jak oznámil tamním budovatelům elektrárny šéf státního Rosatomu (jehož součástí je Atomstrojexport) Sergej Kirijenko. Proč? Právě nové reaktory v Novovoroněži měly být referenční pro Temelín. Výběrové řízení na Temelín však má být uzavřeno v roce 2013.

Ve Voroněži úleva

Právě nové reaktory v Novovoroněži měly být referenční pro Temelín. Do uzavření temelínské tendru nebudou dokončeny.

Zaměstnanci v Novovoroněži prý přijali zprávu o dvouletém odkladu s úlevou. Kirijenko totiž zároveň vyvrátil šířící se zvěsti o tom, že práce v druhé fázi výstavby mají být zmraženy.

Tlakovodní reaktor budovaný v Novovoroněži má být prvním v řadě AES-2006, která má být vylepšením reaktorů VVER-1200. Plánované spuštění druhého nového bloku se přesouvá z roku 2013 na rok 2015.

Voroněžské odklady přitom nijak nepoznamenaly připravovanou spolupráci ruských a českých jaderných podniků. Ruský státní podnik Rosatom založil dceřinou společnost Rusatom Overseas, jež má šířit ruské jaderné technologie po světě.

Minulý týden pak Rusatom Overseas uspořádal spolu se Škodou JS seminář, jak se v ruské režii zapojit do dostavby Temelína v případě vítězství v tendru. (Škoda JS je lídrem česko-ruského konsorcia MIR.1200, jež se uchází o dostavbu Temelína.)

Superlativům odklad nebrání

Projekt konsorcia MIR. 1200 nabízí nový reaktor AES-2006, který těží ze zkušeností z více než 1290 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+, bylo prezentováno na semináři.

„Jestliže nepočítáme Francii a Rusko, pak je český jaderný průmysl v Evropě svým rozsahem unikátní,“ pronesl v Plzni na počest přítomných 60 českých jaderných manažerů výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas Leoš Tomíček a připomněl, že český jaderný průmysl je navíc orientován na ruskou technologii. Proto je podle něj logickým řešením rozšířit stavební, výrobní a inženýrskou kapacitu o české podniky. „Na rozdíl od našich konkurentů máme zakázek dost a potřebujeme pro ně kvalitní dodavatele,“ ujišťoval Tomíček kolegy z českých podniků.

Už dříve se nad vzájemnou spoluprácí rozplýval sám šéf Rosatomu Sergej Kirijenko: „Ruští a čeští výrobci mají podobný technologický systém, stejné tradice, velké zkušenosti se vzájemnou spoluprací, proto je logické, že mnoho nových externích dodavatelů se nám podařilo najít právě v českém průmyslu.“

Ještě něco máme při výstavbě jaderných elektráren společné: prodlužování a prodražování výstavby. Kdyby se tak podařilo alespoň stihnout včas dostavět referenční reaktor…

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.