Lidovky.cz

Televiznímu „kuchaři“ Láďovi Hruškovi předražené půjčky nevadí

USA

  9:44
Bývalý reportér televize Nova Láďa Hruška účinkuje v kampani firmy Zaplo, která patří k nejdražším poskytovatelům nebankovních půjček. Ty jsou natolik „výhodné“, že svými náklady daleko přesahují hranici cen bankovních úvěrů.

Láďa Hruška. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Známý televizní kuchař oznamuje svému psovi: „Dnes budou kůžičky.“ Z mikrovlnky vytáhne plech, zvedá telefon a neskrývá údiv: „Cože? Půjčíte mi peníze zadarmo? No neblázněte.“ Bývalý reportér televize Nova Láďa Hruška, který se proslavil coby potravinový inspektor a později kuchařský mentor nízkorozpočtových receptů, má nové angažmá.

Účinkuje v televizní reklamě firmy Zaplo, jejíž „výhodné“ půjčky jsou svými náklady daleko za hranicí cen bankovních úvěrů. A pokud se dlužník se splátkou opozdí, jeho náklady rostou přímo raketově. Majitelem české pobočky je lotyšská skupina 4finance, nabízející mikropůjčky v Pobaltí, Skandinávii, Mexiku a USA. V roce 2013 skupinu ovládl ruský oligarcha a hazardní magnát Oleg Bojko.

Hruška nevidí problém v tom, že své jméno a tvář spojil s předraženými půjčkami. „Jsem z těch, kteří hodně zvažují, co a jakou formou propagovat. Propůjčit tvář podobnému projektu mi problém nedělá, spot je navíc vtipný. A využít podobný produkt je na svobodném rozhodnutí každého člověka,“ vzkázal LN Hruška.

Nejistý výsledek

Více než 120 tisíc Čechů se potýká s deseti a více exekucemi, které se jim mnohdy naskládaly, protože nesplacenou půjčku vytloukali tím, že si na ni vzali další půjčku. Až 200 tisíc Čechů žije na hranici chudoby, průzkum Charity ukázal, že 42 procent domácností nedokáže řešit situace s nenadálým výdajem.

Známá osobnost v propagaci automaticky nezaručuje výsledek, ale u Hrušky je možné, že přenese důvěru v jeho potravinové aktivity i do oblasti finančních produktů

Podle prezidentky České marketingové společnosti Jitky Vysekalové známá osobnost v propagaci automaticky nezaručuje výsledek, ale u Hrušky je možné, že přenese důvěru v jeho potravinové aktivity i do oblasti finančních produktů. Hlavní svízel je však podle docentky zlínské univerzity jinde.

„Jestli bude v reklamě vystupovat někdo jiný či nikdo, neřeší základní problém, že takové společnosti mohou existovat a provozovat tuto činnost. Jde o obecné nastavení etických norem v podnikání, reklamě i právních předpisech,“ říká vysekalová

Reklama zafungovala

Šéf české pobočky Zaplo Vít Růžička si chválí, že reklama s kuchařem Hruškou zafungovala. „Jsme s kampaní spokojeni, protože se díky ní zdvojnásobily počty příchozích hovorů zájemců o půjčky. O naší spokojenosti svědčí i to, že budeme v kampani pokračovat, například jsme ji aktuálně využili pro informování našich klientů o možnosti vzít si Zaplo půjčku i hotově na všech prodejnách tabáku a tisku společnosti GECO v ČR,“ řekl LN Růžička.

Šéf české pobočky Zaplo Vít Růžička si chválí, že reklama s kuchařem Hruškou zafungovala

Na dotaz, kolik má jeho společnost klientů a kolik z nich se vrací po první půjčce, kterou Zaplo do výše osmi tisíc korun poskytuje zdarma, Růžička odpověděl pouze neurčitě. „Z těchto obchodně citlivých informací jsem schopen vám sdělit pouze to, že si opakovanou půjčku po své první půjčce bere více než polovina klientů,“ uvedl Růžička.

Pokud půjčka přesáhne osmitisícový limit nebo při každé opakované půjčce už klient platí úroky a poplatky. Například při půjčce deset tisíc korun s týdenní splatností klient vrací o 1380 korun víc, než si půjčil. Při nedodržení lhůty nabíhá vysoké penále a poplatek za prodloužení splatnosti.

Dohled centrální banky

Poslanecká sněmovna v současnosti projednává novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl pravidla pro poskytování nebankovních půjček i mikropůjček (do pěti tisíc korun) zpřísnit a regulovat. Nově spadnou i nebankovní poskytovatelé pod dohled České národní banky, od níž budou muset získat oprávnění k podnikání.

Společnost Zaplo deklaruje, že pro ni nebude problém podnikat, ani když padne pod dohled centrální banky

„Podmínky pro získání oprávnění budou zahrnovat třeba požadavek na důvěryhodnost, odbornou způsobilost, minimální počáteční kapitál 20 milionů korun, zkoumat se bude také plán obchodní činnosti a pravidla jednání,“ popisuje advokát Jan Hart, který se specializuje na úvěrovou problematiku.

Společnost Zaplo deklaruje, že pro ni nebude problém podnikat, ani když padne pod dohled centrální banky a bude se muset podřídit i tomu, že zákon omezí maximální výši smluvních pokut a úroků z prodlení.

Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů

„Předně budiž řečeno, že samozřejmě budeme usilovat o licenci ČNB, abychom v naší činnosti mohli pokračovat. Pokud jde o nový zákon, čekáme na to, které navržené změny parlament přijme, a já nepochybuji, že pro nás nebude problém případně upravit podmínky poskytování úvěrů tak, aby byly se zákonem v naprostém souladu,“ dodal Růžička, jehož firma v českém obchodním rejstříku figuruje od roku 2013.

Zaplo patří mezi zakladatele Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, jejímiž členy jsou i společnosti Viasms, Kredito24 či Půjčkomat

Zaplo patří mezi zakladatele Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ), jejímiž členy jsou i společnosti Viasms, Kredito24 či Půjčkomat. Ty podle žebříčku webu Půjčky.cz patří mezi nejdražší poskytovatele nebankovních půjček, co se týká úvěrů se splatností po jednom týdnu.

Nejlevnějším poskytovatelem nebankovních rychlopůjček byla v půlce loňského roku společnost HomeCredit a její Japonská půjčka. Firma spadající do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera členem APNÚ není.

Kdo je ruský hazardní magnát Oleg Bojko

Kuchařský mág Láďa Hruška v televizních reklamách propaguje nebankovní půjčky firmy Zaplo. Kdo za touto společností stojí? Ruský miliardář Oleg Bojko (51 let), jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 1,2 miliardy dolarů. Bojko na sebe celosvětově upozornil před třemi lety, když se stal producentem filmu Summer Crossing, jenž je režisérským debutem populární americké herečky Scarlett Johanssonové.

Ve stejném roce se podílel i na produkci krimisnímku Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Jako by však tento film svou ponurostí kopíroval určité aspekty podnikatelského prostředí, ve kterém se Bojko pohybuje. Tedy hazard a půjčky, které kolikrát dostávají lidi do tíživé finanční situace.

Budování impéria

Bojko své impérium začal budovat již na začátku devadesátých let, kdy se v Moskvě zajímal zejména o svět financí a bankovnictví. V roce 1998 byl jedním ze zakladatelů ocelářsko-důlního gigantu Evraz, který do roku 2014 vlastnil ostravskou ocelárnu Vítkovice Steel. Bojko svůj podíl v Evrazu prodal v roce 2004. V průběhu devadesátých let se Bojkovi podařilo kromě toho vybudovat konglomerát Finstar Financial Group, který ovládá dodnes a jenž se zařadil mezi největší soukromé investory Ruské federace.

Jedním z hlavních odvětví, na která se Bojkova skupina zaměřila, byl hazard. Bojkova společnost Ritzio se sídlem na Kypru se vypracovala v jednu z největších ve východní Evropě. V roce 2010 Bojko investoval do rozjezdu loterijních společností kontrolovaných státem a podílel se i na finanční podpoře zimních olympijských her v Soči v roce 2014.

O rok později se jeho skupina Finstar začala z ruského loterního průmyslu stahovat. U sportu však Bojko zůstal, neboť pomáhá s vedením ruského paralympijského výboru a se sponzorováním postižených sportovců. Samotného Bojka potkala nehoda, když před lety vypadl z okna u kamaráda v domě v Monte Carlu a od pasu dolů ochrnul.

Praní špinavých peněz

V současnosti se Bojkova finanční skupina zaměřuje na poskytování nebankovních půjček. Ovládnutím lotyšské skupiny 4finance se prostřednictvím firmy Zaplo dostal i na český trh. Ten pro něho není neznámým prostředím. Bojko vybudoval hazardní gigant jménem Ritzio.

V roce 2008 Český rozhlas informoval, že Bojko stojí za sítí českých heren Grand Prix. Podle rozhlasu se o Bojka kvůli údajným stykům se špičkami ruské mafie a podezření z praní špinavých peněz zajímaly americká FBI, izraelské, britské, švýcarské i české bezpečnostní složky.

„To jméno nám samozřejmě není neznámé, stejně jako mnoho dalších. Naším zájmem jsou případné aktivity těchto lidí v České republice. Byli bychom ovšem sami proti sobě a bylo by to proti smyslu naší práce, kdybychom řekli do veřejných zdrojů, jakými informacemi v současné době disponujeme, takže žádné bližší informace v tuto chvíli bych nechtěl uvádět,“ sdělil tehdy rádiu mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Na začátku roku 2010, tedy půl roku před sněmovními volbami, se ukázalo, že Eduard Zeman, spoluzakladatel jednoho z favoritů na postup do Poslanecké sněmovny, Strany práv občanů – Zemanovci, v minulosti působil ve společnosti finančníka Jana Jezbery.

Tento výrazný představitel svědků Jehovových na počátku devadesátých let stál u zrodu společnosti Interconex, která sehrála roli v kauze tunelování litoměřických fondů. Tam se potkal například s kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem nebo Františkem Chobotem (dnes Buškem). Interconex měl na začátku devadesátých let dle informací Českého rozhlasu z roku 2010 pomáhat Bojkovi s neúspěšným pokusem o ovládnutí dvou bankovních ústavů.

Půjčkomaty

Šéf Zapla Vít Růžička se s majitelem firmy nevídá. „Vlastnická struktura skupiny 4finance je veřejně dostupná informace, nicméně její akcionáři se na dennodenním řízení naší firmy nepodílejí,“ uvádí Růžička. Kontakt prý udržuje jen s „nižšími“ hlavouny skupiny 4finance.

„České Zaplo je součástí skupiny 4finance, která působí v 15 zemích světa a jejíž sídlo je v Lotyšsku. Její vedení, především pak její generální ředitel Kieran Donnelly, má na rozvoji českého byznysu velký zájem a vídáme se relativně často,“ popisuje jednatel Bojkovy české „dcery“.

Bojko loni prorazil v Moskvě s novinkou, která do té doby snad neměla ve světě obdobu. Po moskevských nákupních centrech a vlakových nádražích nechal Bojko rozmístit takzvané půjčkomaty. Stroj vypadá jako bankomat, ve skutečnosti jde o přístroj, který vám vydá půjčku až ve výši 15 tisíc rublů (zhruba 5,5 tisíce korun).

Klient, kterého přístroj vyfotí a sejme otisk jeho cestovního pasu, musí peníze vrátit do 20 dnů. Každý den k původní částce musí zaplatit i dvouprocentní úrok. Dočkáme se nakonec na českých kanálech i reklamy na Bojkovy půjčkomaty?

Srovnání nákladů nebankovních půjček

Při úvěru na tisíc korun splatném po sedmi dnech, údaje platné k polovině roku 2015 (v korunách)

Půjčka 1000 korun

Společnost; RPSN v procentech; splátka po sedmi dnech

Zaplo: RPSN 88 474 %; 1139

Viasms: RPSN 84 509 %; 1138

Půjčkomat: RPSN 36 774 %; 1120

Ferratum: RPSN 14 299 %; 1100

Kredito24: RPSN 14 299 %; 1100

Kouzelná půjčka: RPSN 3199 %; 1069

Japonská půjčka (Home Credit): RPSN 441 %; 1033

Poznámka: RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Vedle úroků se do RPSN počítají i poplatky za vedení úvěru a další administrativní náklady. Jde o srovnávací hodnotu, která spotřebiteli pomůže při rozhodování, jestli se mu půjčka vyplatí. Pokud RPSN přesahuje 100 procent, měl by žadatel zpozornět bez ohledu na to, jestli si bere úvěr splatný po týdnu, měsíci, nebo pěti letech. Obecně čím je RPSN nižší, tím je pro spotřebitele výhodnější, a naopak.

Zdroj: Nezávislý porovnávač bankovních a nebankovních půjček, www.pujcky.cz

Jak rozpoznat nevýhodnou půjčku

  • Poskytovatel lidem peníze vnucuje, aniž by si pečlivě zkontroloval, jestli mají na splácení.
  • RPSN přesahuje hodnotu 100 procent (údaj vyjadřuje veškeré náklady, které souvisí s poskytnutím úvěru).
  • V případě opoždění se splátkou nasazuje poskytovatel neúměrně vysoké pokuty a penále.
  • I u malých půjček se vyžaduje ručení nemovitostí.
  • Věřitel není ochotný nechat návrh smlouvy k prostudování před jejím podpisem a v klidu.
  • Nabízí týdenní splátky namísto měsíčních.
  • Firma má jako součást obchodních podmínek prohlášení, že ani jedna strana nejednala pod tlakem a že půjčka není v hrubém nepoměru k tomu, co klient vrátí (firma si tak zajistí, že ji klient nebude moci žalovat pro lichvu).
  • Poskytovatel dopředu deklaruje, že nebude kontrolovat registr dlužníků nebo prověřovat příjmy.
  • Firma nutí klienty volat na placené telefonní linky, kde i krátký hovor vyjde na tisíce až desetitisíce.
  • Kvůli poskytnutí úvěru dorazí zaměstnanec za klientem až domů.
  • Věřitel poskytne úvěr i bez podpisu smlouvy, stačí například žádost přes SMS nebo e-mail.
  • Poskytovatel není banka ani člen České leasingové a finanční asociace

Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.